صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 5086                                               
تغيير رويكرد بودجه97/«اشتغال» ماموريت ويژه روحاني به دستگاه‌ها
گزارش منبع
تغيير رويكرد بودجه97/«اشتغال» ماموريت ويژه روحاني به دستگاه‌ها عنوان
محمد جندقي نويسنده
1396/09/19 تاريخ

رويكردهاي بخشنامه بودجه 97 متمايز از رويكردهاي بودجه96 به دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ شد كه در آن«اشتغال»، ماموريت ويژه رئيس جمهور به تمام دستگاه‌هاي اجرايي است.

خلاصه
خبرگزاري مهر مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

سياست‌ها و خطي مشي‌هاي تنظيم لايحه بودجه 97 كل كشور 27 شهريورماه در شوراي اقتصاد تعيين و تصويب شد كه در نهايت هفته گذشته با امضاي رئيس جمهور به تمام دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ شد تا دستگاه‌ها با رعايت اين بخشنامه نسبت به ارائه پيشنهادات لازم براي بودجه سال آينده خود اقدام كنند.

اما مهمترين وجه تمايز بخشنامه بودجه 97 با بخشنامه بودجه 96 «تعيير رويكرد» رئيس جمهور در بخشنامه ابلاغي به دستگاه‌هاي اجرايي است. در حالي كه رويكردهاي اصلي بخشنامه بودجه 96 «رشد درون‌زا و برونگرا، دانش‌بنيان، عدالت محور و مردمي» در سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي بود، اين رويكردها در بودجه 97 به «رشد اقتصادي فراگير، اشتغالزا و ضد فقر» با محوريت اقتصاد مقاومتي تغيير كرده است. به اين معنا كه تمام دستگاه‌ها بايد در نظام بودجه ريزي خود اشتغال را در كنار رشد اقتصادي سياست‌هاي فقرزدا در دستور كار قرار دهند.

از طرف ديگر رئيس جمهور در بخشنامه ابلاغي خود به دستگاه‌هاي اجرايي آماري از وضعيت بازار كار ارائه داد. بر اساس آمار رئيس جمهور «مجموعه اقدامات دولت باعث شد تا خالص اشتغال جديد در سال 1395 به 616 هزار نفر و در بهار 1396 به 703 هزار نفر برسد. مستند به گزارش مركز آمار ايران از نتايج نيروي كار براي تابستان سال 1396، با وجود افزايش نرخ مشاركت نسبت به بهار سال 1396 و تابستان سال 1395، نرخ بيكاري به 11.5 درصد كاهش يافته است. اين نرخ نسبت به بهار سال 1396 در حد 1.1 واحد درصد و نسبت به تابستان سال 1396 به ميزان 1.2 واحد درصد كاهش را نشان مي‌دهد.»

در ادامه اين بخشنامه، رئيس جمهور همچنين به سيل ورود متقاضيان كار در سال 97 اشاره و اعلام كرد: «دولت در سال آتي با توجه به شرايط اقتصاد كشور و محيط پيراموني آن و براي پاسخگويي به سيل ورود متقاضيان كار به خصوص از سوي فارغ التحصيلان دانشگاهي، هدف رشد اقتصادي فراگير، اشتغال زا و ضد فقر با رويكرد پنجگانه اقتصاد مقاومتي همراه با نرخ تورم تك رقمي و پايدار را محور فعاليت هاي خود قرار خواهد داد تا در بستر سياست هاي اقتصاد مقاومتي، سياست هيا كلي اصل 44 قانون اساسي، برنامه دولت دوازدهم بتواند زمينه اجرايي شدن برنامه ششم توسعه و تحقق اهداف كمي آن را در سال 1397 مبني بر افزايش رشد اقتصادي، رشد سرمايه گذاري و رشد بهره وري كل عوامل توليد و كاهش نرخ بيكاري را محقق كند.»

از اهم خط‌مشي‌ها و سياست‌هاي تنظيم لايحه بودجه سال 1397 كل كشور كه روحاني خطاب به دستگاه‌هاي اجرايي به آن تاكيد داشت، كمك به ايجاد اشتغال و اهتمام به كاهش عدم تعادل بازار كار بود كه قرار است از طريق حمايت از سرمايه گذاري بخش خصوصي و تعاوني در مناطق داراي نرخ بيكاري بالا به ويژه مناطق محروم و مرزي، حمايت از ارتقاي سطح مهارت هاي كاربردي جوانان به ويژه فارغ التحصيلان آموزش عالي، هدفمند كردن اعتبارات كليه دستگاه‌هاي اجرايي به ويژه دستگاه‌هاي متولي اشتغال و آموزش با توجه به ميزان اشتغال پذيري فارغ التحصيلان و كيفيت آموزش، اصلاح روش پرداخت يارانه نقدي و هدايت منابع براي حمايت از اشتغال و توليد پيگيري شود.

علاوه بر اين اتخاذ سياست‌هاي مناسب پولي متناسب با رشد فراگير اشتغالزا توأم با نرخ تورم پايين و ساماندهي نظام بانكي و افزايش سرمايه بانك‌ها با هدف كاهش هزينه‌هاي تأمين مالي و بهبود دسترسي بنگاه‌هاي خرد و كوچك و متوسط به تسهيلات مالي از اهداف ديگر دولت در بودجه سال 1397 است.

بر اساس اين گزارش، «اشتغال» ماموريت ويژه روحاني به دستگاه‌هاي اجرايي در بودجه 97 براي برون رفت از شرايط بحراني بيكاري در كشور است.

   جدول كلان بودجه

   پيوست شماره 1  

   پيوست شماره 2  

   پيوست شماره 3  

   پيوست شماره 4 بخش 1   

 

 

  

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است