صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 5195                                               
بيش از 200 نفر ازبانوان را جذب كردم
گفت و گو منبع
بيش از 200 نفر ازبانوان را جذب كردم عنوان
خبرگزاري اقتصادي ايران نويسنده
1395/10/11 تاريخ

فريده نظريان بنيانگذار ورزش معلولان، جانبازان، نابينايان و ناشنوايان در بخش بانوان مي گويد: بدون هيچ چشم داشتي از سن 14 سالگي پا به عرصه ورزش گذاشته و با افتخار بيش از 200 بانوي قمي را وارد ورزش حرفه اي كرده ام.

خلاصه
econews مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

فريد نظريان ورزش حرفه اي را از سن 14 سالگي در رشته هاي دو و ميداني، شنا ، آمادگي جسماني و واليبال آغاز كرده و توانست تا مرحله مربي گري تيم ملي و كسب مقام نائب قهرماني آسيا نيز بدست آورد.
وي نائب رئيس هيات ورزش هاي جانبازان و معلولان استان قم، نائب رئيس ورزش هاي نابينايان و كم بينايان و مسئول كميته كاركنان در بخش بانوان هيات همگاني است.
نظريان از سال 1376 در ورزش جانبازان و معلولان به عنوان مربي مشغول به كار شد وداراي مدرك مربيگري و داوري نيز مي باشد.
تيم هاي بانوان قم در رشته هاي گلبال، شنا و دو و ميداني در سطح كشوري در سال هاي اخير حضور موفقي داشتند و در ساير رشته ها نيز در سطح استان و مسابقات كشوري فعاليت دارند.

 گفت وگويي با اين خانم ورزشكار موفق انجام شده كه باهم ميخوانيم :

*از چه سالي وارد ورزش حرفه اي شديد؟
من از سن 14سالگي وارد ورزش حرفه اي شده و اولين گام نيز فعال كردن ورزش بانوان در هيات هاي ورزشي در حوزه معلولان واقشار آسيب پذير استان بود.
بنده در حوزه معلولان و جانبازان، ناشنوايان و نابينايان ورزش بانوان را در رشته هاي مختلف فعال كردم.مدتي نيز به عنوان رئيس انجمن ورزش هاي معلولان فعاليت كرده و سعي كردم دامنه ورزش بانوان را در اين سه هيات ناشنوايان، نابينايان و معلولان توسعه دهم و اين اتفاق در هر سه رشته افتاد.

*در ابتدا آيا بانوان استقبالي براي حضور در ورزش داشتند؟
چون جامعه هدف بنده قشر خاصي از بانوان بودند، مثلا افراد نابيناو كم بينا، ناشنوا و معلول، كار كمي سخت بود ولي تلاش كرديم و بعد از مدتي، استقبال بسيار خوب شد و اكنون بيش از 200 بانو در رشته هاي مختلف در اين هيات ها فعال هستند.
تيم گلبال نابينايان و كم بينايان نيز در ليك دسته يك كشوري مقام كسب كرده و بنده نيز به عنوان سرمربي در كنار اين تيم بودم.
اكنون رشته هايي مانند شنا، دو وميداني، تنس روي ميز، بدمينتوان، گلبال، و... نيز فعاليت هايي انجام شد و امروز با استقبال خوب بانوان در اين رشته ها مواجه هستيم وثمره تلاش هاي بنده و ساير افراد به بار نشست.

*آيا در اين مدت طولاني كه در حوزه ورزش بانوان فعاليت داريد، قراردادي به عنوان دريافت دستمزد نيز امضاء كرديد؟
همه فعاليت هاي بنده به صورت افتخاري بود و وضعيت به گونه اي نيست كه كسي بخواهد به فكر كسب درآمد و يا اهداف ديگري باشد، بنده با نيت خالص و براي كمك به قشر آسيب پذير جامعه، بدون چشم داشتي، وارد اين عرصه شدم و تمام تلاش خود را نيز براي بالندگي و رشد ورزش بانوان استان در اين رشته هاي معلولان، ناشنوايان و نابينايان به كار مي گيرم.

*چگونه به تيم ملي كشورمان دعوت شديد؟
با توجه به فعاليت بنده در استان قم و حضور تيم گلبال بانوان استان در ليگ كشوري، بنده نيز سرمربي اين تيم بودم و به خاطر موفقيت هاي اين تيم، يك دوره ، مربي تيم ملي بزرگسالان و مدتي نيز مربي تيم گلبال جوانان بودم.
در سال 2006در مسابقات مالزي نائب قهرمان آسيا شديم و حدود پنج سال در خدمت تيم ملي كشورمان بودم و امروز هم هر كمكي كه از دست بنده برآيد به تيم ملي و ورزش بانوان خواهم كرد.

*آيا بعد از 20 سال فعاليت در ورزش بانوان قم خاص، احساس مي كنيد در اين عرصه موفق عمل كرديد؟
همه ما در جامعه و در قبال همديگر مسئول هستيم و هيچ كس نبايد بي تفاوت باشد. بنده در آن زمان احساس كردم بخشي از اقشار جامعه به صورت طبيعي با مشكلاتي مواجه هستند، به عنوان نمونه يكي نابينا، ديگري ناشنوا و معلول و ... بود، آيا ما مي توانيم در قبال آنها بي تفاوت باشيم؟ بنده بي تفاوت نشدم و با سختي اين افراد را شناسايي و وارد عرصه ورزش كرديم و امروز خوشحال هستم كه بسياري از اين افراد با اعتماد به نفس و انگيزه عالي در جامعه حضور پيدا كرده و مشغول زندگي و فعاليت هستند و اين دستاورد كمي نيست.

* محدوديت هايي كه احيانا بانوان معلول، جانباز، ناشنوا و نابيناي استان قم با آن مواجه هستند، چيست؟
ما در برخي از رشته ها نيازمند فضاي باز براي تمرين و ورزش هستيم ولي اين امكان هنوز فراهم نشده است و به دليل همين محدوديت ها، برخي رشته ها را نمي توانيم در قم فعال كنيم،در بحث امكانات ورزشي خاص اين رشته ها و افراد معلول نيز كمبودهايي وجود دارد كه اميد است همه مسئولان براي رفع آنها دست به دست هم دهند.

*وضعيت ورزش بانوان استان قم را در كل چگونه ارزيابي مي كنيد؟
امروز ورزش بانوان در قم بسيار رشد كرده و توانمندي هاي زيادي در عرصه ورزش حرفه اي در سطح كشوري از خود نشان دادند و در حقيقت ما در قم در بخش ورزش بانوان بسيار پيشرفت داشتيم.
امروز استعدادها و قابليت هاي زيادي در ورزش بانوان نهفته است كه اگر شناسايي و به فعليت درآيد قطعا تحول بزرگي در اين حوزه رخ مي دهد.
مساله مهمي كه بايد بگوييم اينكه حضور در ورزش از بسياري از ناهنجاري ها و آسيب ها جلوگيري مي كند، سعي كنيم جوانان را به سمت ورزش سوق دهيم.
امروز بسياري از شاگردان بنده در حوزه هاي مختلف فرهنگي، هنري و حتي به عنوان مدرس دانشگاه فعال بوده ولي در ورزش نيز حضور دارند و خانواده ها بايد فرزندان را به حضور در ورزش ترغيب كنند.
*نگاه مسئولان استان قم نسبت به ورزش بانوان چگونه است؟
نگاه مسئولان نسبت ورزش بانوان امروز نسبت به گذشته بسيار بهتر شده و از ورزش بانوان، شركت و اعزام آنها به مسابقات استقبال و حمايت هم مي كنند ولي باز هر اندازه كه اين حمايت ها از ورزش بانوان بيشتر و بهتر باشد به نفع استان است و اميد است روز به روز شاهد شكوفايي ورزش استان قم خصوصا ورزش بانوان باشيم.
گفتني است: تيم گلبال نابينايان اين استان در مسابقات ليگ دسته اول كشور حضور دارد.
به تازگي نيز بانوان معلول قم در مسابقات دو و ميداني بانوان معلول كشور موفق به كسب 4 مدال طلا، نقره وبرنز شدند.
تيم بانوان هيات ورزش‌هاي جانبازان و معلولين استان قم در سال 1393 يكي از پرافتخارترين تيم‌هاي حاضر در شنا بانوان معلولان كشور را به خود اختصاص داد. 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است