صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

 

فهرست خبرها                                                                                تعداد بازديد: 1079
نقش فرش دستباف در اشتغال‌زايي

نقش فرش دستباف در اشتغال‌زايي

حسين مدرس خياباني كه روز گذشته در مركز ملي فرش ايران حضور پيدا كرده بود، گفت: دو مفهوم در حوزه تجارت در حال حاضر شكل گرفته كه دولت و بخش خصوصي روي ضرورت آن متفق القول هستند؛ به اين معنا كه تا پيش از اين نياز به اثبات و چكش‌كاري بسياري روي پذيرش اين مفهوم در بين اقشار مختلف سياست‌گذاران، تصميم‌گيران و مجريان وجود داشت؛ اما اكنون براي همه ضرورت آن اثبات شده است. قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: يكي از اين مفاهيم در حوزه تجارت داخلي و ديگري در حوزه تجارت خارجي متمركز است؛ به نحوي كه ذخيره‌سازي كالاهاي اساسي امروز يك ضرورت براي كشور به شمار مي‌رود و همه به اين جمع‌بندي رسيده‌اند كه كالا بايد ذخيره‌سازي شود تا با شوك‌هاي عرضه و تقاضا بتوان به موقع مقابله كرد.

وي ادامه داد: در مقاطعي پيش از شيوع كرونا يا برخي اتفاقات داخلي كشور كه منجر به افزايش تقاضا براي خريد برخي كالاها شده است برخي روي موضوع ذخيره‌سازي تشكيك مي‌كردند اما امروز با شيوع ويروس كرونا ثابت شد ذخيره‌سازي يك امر واجب و ضروري است. به گفته مدرس خياباني، بررسي‌ها در دنيا نشان مي‌دهد كه 88 كشور صادرات غذا را ممنوع كرده‌اند و اگرچه ايران به لحاظ توليد غذا مشكلي ندارد، اما بايد ذخاير خود را براي مواقع اضطراري حفظ كرده و در حالت آماده‌باش نگاه دارد. اين مقام مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار كرد: بسياري از كشورهاي دنيا امروز غلات خود را حفظ كرده و براي مواقع ضروري ذخيره‌سازي استراتژيك انجام مي‌دهند تا بتوانند از بحران‌ها عبور كنند بنابراين كار ذخيره‌سازي كالاهاي اساسي امروز يك اولويت و اهميت بلامنازع است.

مدرس خياباني صادرات غيرنفتي را از جمله اولويت‌هاي ديگر كشور دانست و اظهار كرد: صادرات امروز توانسته اقتصاد ملي ايران را از نفت فاصله دهد و اثبات كند كه اگر ضريب وابستگي بالايي به درآمدهاي نفتي داشتيم امروز به‌طور قطع با چالش‌هاي جدي مواجه مي‌شديم، به نحوي كه اگر همچنان ايران قابليت فروش دو ميليون و 700 هزار بشكه نفت را با نرخ 50 دلاري در بودجه داشت و روي منابع درآمدي آن به منظور اداره كشور حساب باز كرده بود به‌طور قطع با رسيدن قيمت نفت به يك دلار وضعيت بسيار بدي را تجربه مي‌كرد. قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: وقوع اتفاقاتي همچون شيوع بيماري كرونا نشان داد ديگر نمي‌توان روي نفت حساب باز كرد..

مدرس خياباني گفت: اصل صادرات را بايد قبول كرد به نحوي كه اقلام داراي مزيت صادراتي از جمله فرش دستباف را بايد تقويت كرد تا بتوان درآمدهاي ارزي از محل صادرات غيرنفتي را افزايش داد و اين در شرايطي است كه در دهه 80 صادرات فرش تا دو ميليارد دلار افزايش يافته و سهم اين هنر صنعت اصيل ايراني در صادرات غيرنفتي بسيار اثرگذار بود، اما در سال 97 صادرات به كمتر از 500 ميليون دلار و در سال 98 به دليل تحريم‌ها و تغيير برخي بازارها به كمتر از 100 ميليون دلار رسيده كه بايد براي آن به‌صورت جدي فكري كرد. وي با تاكيد بر ضرورت تشكيل منظم و مساله محور جلسات كارگروه توسعه صادرات فرش دستباف اظهار كرد: در حال حاضر كارگروه‌هاي منسجم با عملكرد مناسبي همچون كارگروه تنظيم بازار و كارگروه توسعه صادرات به خوبي نشان داده كه اين روش براي صادرات فرش هم مي‌تواند الگو باشد و با حضور دستگاه‌هاي متولي و به‌صورت مساله محور مشكلات و چالش‌ها را طرح، بررسي و حل و فصل كرد.

وي افزود: امروز شوراي فرش بايد همچون ستاد تنظيم بازار با حضور پررنگ تمام دستگاه‌ها به‌صورت مرتب تشكيل جلسه دهد و در آن دستگاه‌هاي اثرگذاري همچون بانك مركزي، گمرك، بيمه تامين اجتماعي و سازمان امور مالياتي حضور داشته باشند تا بتوان مشكلات را حل و فصل كرد. اين در شرايطي است كه شوراي راهبردي توليد و صادرات كشور بايد با دو رويكرد كشوري و استاني تلاش كند تا مسائل و مشكلات پيش روي فرش دستباف را حل كند، به اين معنا كه آمار دقيقي از توليد هر استان، نوع توليد فرش آن، ميزان صادرات آن و مشكلات و چالش‌هاي پيش‌رو لحاظ شده و كار پيش رود.

 

منبع خبر : خبرگزاري مهر

چهارشنبه 3 ارديبهشت 1399


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است