صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

 

فهرست خبرها                                                                                تعداد بازديد: 1640
سازمان‌هاي مردم‌نهاد براي كاهش تبعات اقتصادي كرونا به ميدان بيايند

سازمان‌هاي مردم‌نهاد براي كاهش تبعات اقتصادي كرونا به ميدان بيايند

عباس آرگون، عضو هيئت‌نمايندگان اتاق بازرگاني تهران، در گفت‌وگو با ايكنا، درباره نقش مردم و نهادهاي عمومي در كاهش تبعات اقتصادي كرونا اظهار كرد: كرونا ابعاد گسترده پيدا كرده و مي‌توان گفت تبديل به بحراني در سطح جهان شده و در همه اقتصادها آسيب و آثار منفي خود را بر جاي گذاشته است لذا كشور ما هم از اين آسيب‌ها مستثني نيست. البته قبلاً هم در عرصه اقتصادي كشور مشكلاتي داشته‌ايم و بخشي از آن هم ناشي از تحريم‌ها بوده كه تأثيرات زيادي هم بر اقتصاد كشور ما گذاشته است.

آثار كرونا بر اقتصاد جهاني
وي درباره تبعاتي كه شيوع كرونا براي اقتصاد جهاني در پي داشته، اظهار كرد: مي‌توان گفت كرونا جنبه‌هاي مختلف زندگي بشري و به ويژه بخش اقتصادي را تحت تأثير خود قرار داده و منجر به كاهش رشد اقتصاد جهاني شده و آن را به چالش كشيده است. از سوي ديگر كسب‌وكارهاي مختلف به دليل تعطيلي‌هاي مختلف ناشي از فاصله‌گذاري اجتماعي و نگراني مشتريان و كاركنان از ابتلا به اين ويروس با اختلال مواجه شده است.

آرگون يادآور شد: با اين اوصاف روشن است كه شيوع ويروس كرونا در تمام دنيا تأثيرات خود را داشته و در كشور ما هم به دليل مشكلات زمينه‌اي اقتصادي كه از قبل وجود داشته اين تأثير بيشتر بوده است؛ همانگونه كه افرادي كه بيماري زمينه‌اي دارند كرونا تأثير بيشتري در آنها دارند لذا چون در اقتصاد ما مشكلات متنوعي وجود داشته كه با تشديد تحريم‌ها هم بيشتر شده بنابراين طبيعي است كه شيوع كرونا تبعاتي هم براي اقتصاد ما در پي داشته است.

نقش مردم در كاهش تبعات اقصادي كرونا
عضو هيئت‌نمايندگان اتاق بازرگاني تهران درباره وظايف مردم در كاهش تبعات اقتصادي كرونا تأكيد كرد: نكته مهم در اين زمينه اين است كه مردم بايد سبك زندگي خود را عوض كرده و پروتكل‌هاي بهداشتي را رعايت كنند تا دوره اين ويروس كمتر شود چراكه هرچه دوره آن كوتاه‌تر باشد، آثار زيان‌باري كه بر سلامت، روان و اقتصاد كشور مي‌گذارد به حداقل مي‌رسد. از سوي ديگر هرچه دوره شيوع اين بيماري ادامه داشته باشد، كسب و كارها و افراد به ميزان بيشتري دچار آسيب‌ خواهند شد.

اين كارشناس مسائل اقتصادي با اشاره به اهميت همكاري جهاني براي مقابله با كرونا ادامه داد: نكته ديگري كه لازم به اشاره است اين است كه مشكل كرونا، مربوط به يك كشور خاص نيست بلكه مشكلي جهاني است كه اكثر كشورها را درگير خود كرده است لذا همه كشورهاي جهان بايد با هم متحد شده و همكاري كنند تا بتوان از عهده آن برآمد و بر آن فايق شد. اين بيماري زنجيره تأمين در دنيا را تحت تأثير قرار داده است. پس در اين شرايط بايد همه بخش‌ها براي مقابله با آن كمك كنند.

اهميت حفظ اشتغال در دوران پساكرونا
آرگون درباره نقش نهادهاي مختلف در اين زمينه اظهار كرد: هم دولت و حاكميت و هم افرادي كه داراي تمكن مالي هستند و هر بخش ديگري كه توانايي دارد بايد كمك كنند تا ان‌شاءالله بتوانيم سريع‌تر از اين بحران عبور كنيم. همچنين صنايع بالادستي و شركت‌هاي بزرگي كه تأمين كننده كالاهاي مورد نياز صنايع پائين‌دستي هستند مي‌توانند كمك كنند يا به صورت اعتباري كالا بفروشند تا تبعات اقتصادي شيوع كرونا كاهش پيدا كند.

وي ادامه داد: در اين شرايط، مهم‌ترين موضوع، اشتغال است و بايد بتوان آن را حفظ كرد چراكه اگر اشتغال آسيب ببيند ساير بخش‌ها هم آسيب خواهند ديد و زندگي افراد دچار مشكل خواهد شد. بنابراين دولت بايد به ميدان بيايد و كمك‌هاي لازم را انجام دهد. اگر واحدهايي قبلاً تسهيلاتي دريافت كرده‌اند مي‌توان با استمهال اين بدهي‌ها موافقت كرد يا فرصتي به آنها داد تا زماني‌كه از اين شرايط عبور مي‌كنيم.

لزوم فعال‌سازي ديپلماسي در راستاي توسعه صادرات
عضو هيئت‌ نمايندگان اتاق بازرگاني تهران به ضرورت حمايت بيمه‌اي و مالياتي از كسب‌وكارها اشاره و يادآور شد: دولت بايد با حمايت‌هاي مالياتي از كسب‌وكارها و حمايت‌هاي بيمه‌اي از آنها سعي كند اين كسب و كارها را سرپا نگه دارد تا نهادهاي عمومي هم بتوانند كمك كنند كه سطح اشتغال حفظ شده و توليدات را ادامه داد تا چرخ اقتصاد به حركت دربيايد و بتوان حركت آن را نيز حفظ كرد.

آرگون در پايان گفت: نكته ديگر اين است كه در اين ايام نيازمند يك ديپلماسي فعال براي توسعه ارتباطات بين‌المللي براي حفظ و توسعه صادرات نيز هستيم. در شرايط كنوني صادرات نفتي ما بسيار محدود شده لذا بايد بتوانيم صادرات غيرنفتي را افزايش دهيم تا مواد اوليه مورد نياز را تأمين و سطح اشتغال را حفظ كنيم. دولت هم كمك‌هايي براي اقشار آسيب‌پذير در نظر گرفته است. در اين ايام، سمن‌ها و سازمان‌هاي مردم‌نهاد هم مي‌توانند نقش خود را به خوبي ايفا كنند تا افراد آسيب كمتري ببينند.

منبع خبر : ايكنا

سه شنبه 9 ارديبهشت 1399


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است