صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

 

فهرست خبرها                                                                                تعداد بازديد: 1635
پيش‌بيني مركز پژوهش‌ها از كسري بودجه در سال جاري

پيش‌بيني مركز پژوهش‌ها از كسري بودجه در سال جاري

مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي در ادامه جلسه گزارش‌هاي خود درباره راهكارهاي مواجه با شيوع ويروس كرونا به ارزيابي ابعاد اقتصاد كلان شيوع اين ويروس پرداخته است.در اين گزارش ضمن بررسي وضعيت اقتصاد ايران قبل از كرونا و تاثيرات بعد از كرونا بر اشتغال، فقر و توزيع درآمد مدل تاثير كرونا بر توليد اشتغال را بررسي كرده و در نهايت به ارائه‌ي توصيه‌هايي پرداخته است.

طبق اين گزارش اقتصاد ايران در حالي با مشكل كرونا مواجه شد كه دو سال سخت 1397 – 1398 را پشت سر گذاشته بود.پيش بيني مي‌شد بدون كرونا اقتصاد ايران در سال جاري به رشد مثبت غيرنفتي برسد كه با شيوع كرونا اقتصاد ايران در وضعيت ركود همراه با نبود اطمينان قرار گيرد.بررسي‌ها نشان مي‌دهد بين 2870 تا 6431 نفر از شاغلان فعلي متاثر از شيوع ويروس كرونا شغل خود را از دست داده‌اند و وضعيت معيشت خانوار به خصوص در دهك‌هاي پايين بدتر شده است.

در اين گزارش توضيح داده شده كه اقتصاد ايران در سال جاري از ابعاد مختلفي با مشكل كسري بودجه مواجه خواهد بود، با كاهش شديد درآمدها، هزينه‌ها هم نمي‌تواند متناسب با آن كم شود كه اين منجر به كسري بودجه پايدار و يكي از مهم‌ترين معضلات اقتصادي در سال‌هاي بعدي خواهد بود؛ افزايش هزينه‌هاي بخش سلامت و درمان، هزينه‌هاي حمايتي براي دوران فاصله‌گذاري اجتماعي، كاهش درآمدها اعم از كاهش قيمت نفت و درآمدهاي مالياتي از جمله عوامل موثر بر افزايش كسري بودجه خواهد بود.

در پايان اين گزارش ضمن اشاره به اقدامات دولت براي تدوين بسته‌هاي مختلف سياستي به منظور حمايت از خانوار و بنگاه‌ها بر لزوم تاكيد بيشتر بر حمايت خانوار به جاي بنگاه‌ها و شناسايي خانواده‌هاي نيازمند و پرهيز از تخصيص يارانه همگاني تاكيد شده است. همچنين استفاده از ظرفيت بخش بهداشت و درمان براي اشتغالزايي و رشد اقتصادي نيز مورد اشاره قرار گرفته است.

منبع خبر : خبرگزاري ايلنا

سه شنبه 9 ارديبهشت 1399


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است