صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

 

فهرست خبرها                                                                                تعداد بازديد: 1122
جريمه بكارگيري اتباع خارجي غيرمجاز چقدر است؟

جريمه بكارگيري اتباع خارجي غيرمجاز چقدر است؟

در حالي كه سال گذشته جريمه به كارگيري اتباع غير مجاز خارجي بابت هر روز اشتغال، 252 هزار تومان بود اين رقم در سال 1399 به 306 هزار تومان افزايش يافته است.

آنطور كه مديركل اشتغال اتباع خارجي وزارت كار گفته افزايش مبلغ جريمه بر اساس مصوبه شوراي عالي كار در خصوص حداقل دستمزد سال 1399 تعيين شده است.

برابر اعلام مديركل اشتغال اتباع خارجي وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعي، بر اساس ابلاغيه شوراي عالي كار حداقل دستمزد كارگران در سال 1399 روزانه مبلغ 61 هزار و 180 تومان تعيين شده است؛ بنابر اين كارفرماياني كه از خدمات كارگران خارجي غير مجاز استفاده كنند، با استناد به بند(ج) ماده 11 قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت بابت هر روز اشتغال غيرمجاز هر كارگر خارجي، معادل پنج برابر حداقل دستمزد و روزانه 305 هزار و 900 تومان جريمه مي شوند.

برابر ماده 120 قانون كار، اتباع بيگانه نمي‌توانند در ايران مشغول بكار شوند مگر آنكه داراي رواديد ورود با حق كار مشخص بوده و مطابق قوانين و آيين‌نامه‌هاي مربوطه، پروانه كار دريافت كرده باشند.

ماده 121 قانون كار نيز وزارت كار را مكلف كرده با رعايت شرايطي نسبت به صدور رواديد با حق كار مشخص موافقت و پروانه كار صادر كند؛ از جمله اينكه تبعه بيگانه داراي اطلاعات و تخصص كافي براي اشتغال به كار مورد نظر باشد و از تخصص او براي آموزش و جايگزيني افراد ايراني استفاده شود.

اما قانون در خصوص كارفرمايان متخلف نيز مجازاتهايي را پيش بيني كرده است. ماده 181 قانون كار هرگونه به كارگيري اتباع خارجي در واحدهاي كارگاهي را ممنوع و صراحتا اعلام كرده كارفرماياني كه اتباع بيگانه فاقد پروانه كار را به خدمت بگيرند يا در كاري غير از آنچه در پروانه كارشان ذكر شده بپذيرند، برابر قانون از 91 روز تا 180 روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد يك كارگر جريمه مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، اگر چه حضور نيرهاي كار خارجي در ايران همانند حضور اتباع ايراني در ساير كشورها امري طبيعي و اجتناب ناپذير است اما زماني كه اتباع خارجي بدون مجوز و به شكل غيرقانوني وارد كشور مي‌شوند ديگر نمي‌توان اشتغال به كار آنها در مشاغل داخلي و فعاليتهاي اقتصادي را امري موجه دانست و پذيرفت.

به اعتقاد بسياري از كارشناسان، آن دسته كارفرماياني كه براي فرار از پرداخت بيمه و به دليل ارزان بودن نيروي كار خارجي، آنها را به كار مي گيرند، با اين كار موجب از بين رفتن فرصتهاي شغلي موجود براي كارجويان و نيروهاي كار داخلي مي شوند.

منبع خبر : ايسنا

سه شنبه 2 ارديبهشت 1399


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است