صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4119                                               
آشنايي با كارآفرين موفق (بابك شيدا)
دانستني منبع
آشنايي با كارآفرين موفق (بابك شيدا) عنوان
نويسنده
1389/04/27 تاريخ

بابك شيدا خانقشلاقي متولد اول فروردين 1363 و دانشجوي دوره كارشناسي رشته مديريت صنعتي است. او مديرعامل شركت شيدا نوين ابتكار در شهر مشهد است كه كار اصلي آن تحقيق و توليد است.

خلاصه
خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

بابك شيدا خانقشلاقي متولد اول فروردين 1363 و دانشجوي دوره كارشناسي رشته مديريت صنعتي است. او مديرعامل شركت شيدا نوين ابتكار در شهر مشهد است كه كار اصلي آن تحقيق و توليد است. اين شركت محصولات پژوهشي فراهم مي‌كند و بعد از اتمام مراحل تحقيقاتي، توليد برخي از آنها را هم بر عهده مي‌گيرد. محصول اصلي توليد شده توسط اين شركت نوعي دستگاه پرس چوب منحصر به فرد است. او در دوره چهارم جشنواره كارآفرينان برتر از استان خراسان رضوي انتخاب شده است.

شيدا در گفت‌وگو با خبرنگار كار و اشتغال خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با بيان اينكه پدرش نيز مخترع است و فعاليت‌هاي پژوهشي و تحقيقاتي پدر باعث شده او نيز به اين سمت سوق پيدا كند، گفت: در واقع نه تنها پدر و من، بلكه همه خانواده ما چنين فعاليتي دارند و شركت ما يك شركت خانوادگي است كه در آن هر كس در تحقيق به نتيجه اي برسد، آن را در اختيار ديگران قرار مي‌دهد كه اين كار باعث فوران اطلاعات و زود به نتيجه رسيدن تحقيقات كلان مي‌شود.

وي تاكيد كرد كه در واقع خانواده‌اش يك مجموعه كارآفرين است و در اين خانواده هيچ كس اطلاعاتش را از ديگران مخفي نمي كند. در خانواده شيدا، همه اعضا اختراعات ثبت شده دارند.

شيدا به چگونگي كشف اين فرصت كارآفريني يعني توليد دستگاه پرس چوب اشاره كرد و گفت: سال‌ها اين دستگاه با قابليت بسيار كمتر از خارج كشور وارد مي‌شود و به دليل اين كه در عرصه نظامي هم كاربرد‌هايي داشت، پس از اعمال تحريم‌ها عليه ايران، واردات آن با قيمت‌هاي گزاف بر كشور تحميل مي‌شد. ما از اين وجود تقاضا در بازار استفاده كرديم و سعي كرديم مشابه آن را در شركت توليد كنيم.

وي با بيان اين كه شركت تحت مديريتش فعاليت‌هاي مهم و گسترده‌اي در عرصه پژوهش و توليد دارد، اما مهمترين محصول آن را توليد همين دستگاه پرس چوب دانست كه قابليت و كارايي آن پنج برابر نمونه مشابه خارجي است و توانسته استانداردهاي مختلف را كسب كند.

بابك شيدا كارآفريني را به اتاق تاريكي تشبيه كرد كه ورود به آن احتمالا خسارت‌هايي را به همراه دارد و ادامه داد: براي مقابله با اين خواست بايد ريسك پذير بود و نيز بايد وقت و انرژي گذاشت. شركت‌ ما اخيرا براي يك كار تحقيقاتي دست كم 40 ميليون تومان هزينه كرد كه فقط بتواند راه رسيدن به روش اصلي توليد محصول را همواره كند، بنابراين مي‌توانم بگويم كه عمده موانع موجود بر سر راه، مشكلات مالي بود.

او كه هم اكنون توانسته براي 25 نفر شغل ايجاد كند، محصول توليدي‌اش را محصولي منحصربه فرد در كشور دانست كه با ابتكار جمعي اختراع شده و ادامه داد: البته محصول ما به صورت مواد اوليه مصرف نمي شود و به همين دليل بايد چوب پرس شده فراوري شود كه اين بخش از كار نيز توسط خود ما انجام مي‌شود. در واقع براي استفاده از محصول اوليه، توليدات جديدي نيز در كنار آن اختراع شده كه به نوبه خود مشاغلي ايجاد كرده است.

شيدا تاكيد كرد كه هر فعاليت كارآفريني و اقتصادي مستلزم پشتوانه دانش فني است و گفت: از نظر من عمليات اجرايي تنها 10 درصد كار است و باقي آن داشتن دانش فني است. به هر حال اگر دانش نباشد، محصول توليدي كيفيت لازم را ندارد و بازار از دست مي رود.

كارآفرين برتر سال گذشته همچنين گفت كه اقدامات او در اين عرصه با ارزش افزوده كلاني همراه بوده، به طوري كه وقتي حدود هفت ميليارد تومان براي واردات يك قطعه در يك سال هزينه مي‌شده، ‌اختراع دستگاه پرس چوب توسط او توانسته اين هزينه را به يك پنجم كاهش بدهد.

او البته ايجاد شغل براي افراد متعدد و نيز بي نياز كردن كشور از واردات يك كالاي تحريمي را هم از مهمترين ارزش آفريني‌هاي كار خود و خانواده‌اش دانست.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است