صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3926                                               
گفتگو با خانم فريده بستان‌‌بان
گفت و گو منبع
گفتگو با خانم فريده بستان‌‌بان عنوان
مدرسه كارآفريني خورشيد نويسنده
1392/08/06 تاريخ

بانوي صنعت‌گر استان گلستان، خانم بستان‌بان، بازرگان و توليدكننده‌‌‌اي است كه به عنوان مدير عامل واحد نمونه استان گلستان و نيز كارآفرين نمونه استان گلستان در كشور شناخته مي‌شود.

خلاصه
مدرسه كارآفريني خورشيد مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

زندگي براي خانم فريده بستان‌‌بان يعني رونده بودن و نايستادن. اگرچه بارها با مشكلات جدي در كار مواجه شده است، اما هيچ‌گاه اجازه‌ نداده اين مشكلات او را از ادامه‌ي مسير بازدارد. او باور دارد كه نبايد به شكست اصلا فكر كرد، هر چه هست بَرَند‌ه‌گي است. بانوي صنعت‌گر استان گلستان، خانم بستان‌بان، بازرگان و توليدكننده‌‌‌اي است كه به عنوان مدير عامل واحد نمونه استان گلستان و نيز كارآفرين نمونه استان گلستان در كشور شناخته مي‌شود.

وقتي بچه بوديد ميخواستيد بزرگ شديد چه كاره شويد؟
كارآگاه! كتابهاي پليسي زياد مي خوندم و مي خواستم كارآگاه بشوم . پول توجيبي كه مي گرفتم برخلاف بچه‌هاي ديگر كه شكلات و بستني و ... مي خريدند من مي‌رفتم كتاب پليسي مي خريدم و مي خواندم . خواندن كتابهاي پليسي را خيلي دوست داشتم.

چگونه وارد عمل شديد و قدم اول را برداشتيد؟
پدر من مردي بود كه خيلي عزت نفس داشت و اين موضوع روي تربيت من تأثير زيادي داشت . او اعتقاد داشت كه فرقي بين دختر و پسر وجود ندارد و هر كدام بايد بتوانند روي پاي خود بايستند. ما در خانواده مرفه‌اي بزرگ شديم و من هم فقط مسئوليت خانه داري و تربيت بچه‌ها را به عهده داشتم تا زماني‌كه به خاطر شرايط كاري همسرم دچار مشكل شديم. در آن شرايط فكر مي‌كردم كه بايد خودم حركتي انجام دهم و دستم را جلوي ديگران دراز نكنم. كاري كه از دستم بر مي‌آمد و مطمئن بودم مي‌توانم موفق باشم خياطي بود. به همين خاطر خياطي را شروع كردم. به خاطر عشق و علاقه به كارم، احساس مسئوليت، استفاده از بهترين روش‌ها و طراحي‌ها ، اهميت دادن به كيفيت كار و جلب نظر مشتري در كارم موفق شدم و خيلي زود كارم را گسترش دادم و چند نيروي كمكي را به كار گرفتم و باز هم كار را گسترش دادم و كارگاه توليدي راه اندازي كردم.
به نظر من درست است كه شروع هر كاري سخت است ولي مراحل بعدي به افكار و شخصيت آدم بستگي دارد، يعني خيلي راحت راه جلوي پايش باز مي شود و مي‌تواند قدمهاي بعدي را برداشته و به موفقيت برسد.

نقش خانواده و اطرافيانتان در موفقيت‌تان چيست؟
بحث ورود به اجتماع مخصوصاً براي خانمها بسيار مهم است. معمولا آقايان از همان اول براي ورود به اجتماع آماده مي‌شوند ولي اين موضوع در مورد خانم‌ها كمتر صدق مي‌كند. همان‌طور كه گفتم در درجه‌ي اول عزت نفس پدرم روي شخصيت من هم تأثير گذاشته بود و طوري تربيت شده بودم كه فكر مي‌كردم توانايي انجام هر كاري را دارم و زن بودن من مانع انجام آن نمي‌شود. اگر چه به خاطر زن بودن مشكلاتي داشتم و گاهي بسيار آزرده شدم ولي به كارم ادامه مي‌دادم و آن را به انجام مي‌رساندم.
در مرحله بعدي مديون همسرم هستم كه هميشه مشوقم بود. به خاطر كارم مجبور بودم به كشورهايي كه تازه استقلال پيدا كرده بودند مسافرت كنم و ايشان هيچوقت معترض نمي‌شدند . با توجه به اينكه آن موقع مثل الان موبايل و اينترنت و ... نبود و مشكلات زيادي وجود داشت و ليكن ايشان هميشه مرا تشويق مي‌كردند و اين عامل بسيار مهمي بود.
آشنايي با دوستان خوب باعث شد فعاليتهاي اجتماعي‌ام را گسترده‌تر كنم، تشويق شوم كه در برنامه‌ها، سمينارها و همايش‌هاي مختلفي شركت داشته باشم و باعث شد كه ارتباطات خوبي با افرادي كه دانش و آگاهي دارند برقرار كنم و از بودن در كنار آنها لذت ببرم .

چه توانايي و خصوصيت فردي باعث موفقيت شما شد؟
علاقه‌مندي، شجاعت، انعطاف پذيري، احساس مسئوليت، خستگي ناپذيري، اهميت به محصول توليدي، اهميت به دانش و آگاهي در زمينه‌ي كاري و داشتن قدرت تصميم‌گيري در شرايط بحراني و غيره. مثلا در صادرات بايد انعطاف‌پذير باشيد بايد بدانيد چه كشوري چه نيازي دارد و آنرا برطرف كنيد . زماني‌كه مي‌خواستم كارخانه‌ي سورتينگ و بسته‌بندي ميوه را بسازم خودم دست به كار شدم و در تمام مراحل حضور داشتم و ايده‌هايم را پياده كردم با ظاهري متفاوت و زيبا محيطي جذاب را براي كار كردن آماده كردم.

نظرتان در مورد شكست چيست؟
من فكر مي‌كنم هيچوقت نبايد به شكست فكر كرد . من هر كاري را كه شروع مي‌كنم فكر و ذكرم فقط موفقيت است. مطمئناً در انجام هر كاري احتمال شكست هم وجود دارد ولي آن شكست عامل پيروزي‌هاي بعدي خواهد بود و نمي‌توان اسم آن‌ را شكست گذاشت. يك كارآفرين هيچوقت نبايد از تغيير بترسد بايد فكر كند كه اگر در كاري موفق نبوده چگونه آنرا تغيير دهد كه باعث موفقيتش شود.

آيا تا به حال با شكست مواجه شده‌ايد ؟ اگر اينطور بوده چگونه دوباره به پا خواسته‌ايد؟
ضربه‌هاي بسيار سنگيني خورده‌ام كه اگر بشنويد مي‌گوييد كه چگونه سر پا ايستاده‌ام. يك نمونه‌ي آنرا تعريف مي‌كنم: زماني كه قطعنامه‌ي ??? پذيرفته شد و جنگ تمام شد من و همسرم با هم كار مي‌كرديم و مقدار زيادي دلار داشتيم ، به مردم هم بدهكار بوديم. پس از پذيرش قطعنامه ناگهان دلار با كاهش قيمت ?? -?? درصدي مواجه شد. ضربه‌ي خيلي سنگيني بود در ابتدا واقعاً نمي‌دانستيم چه كار كنيم و چطور پول مردم را بدهيم. ولي تصميم گرفتم هر چه داريم بفروشيم و بدهي‌هاي مردم را بدهيم. به اصرار من همسرم اين كار را كرد، همه‌ي بدهي‌ها را داديم و با اندك سرمايه‌اي كه باقي ماند كار را دوباره شروع كرديم و اين بار بهتر و موفق‌تر از قبل بوديم . دوباره خانه و ماشين و شركت خريديم و كار را با موفقيت بيشتر ادامه داديم . قطعاً اگر در آن زمان شكست را مي‌پذيرفتيم ديگر نمي‌توانستيم به پا خواسته و ادامه دهيم.

كمي براي ما در خصوص نحوه‌ي سرمايه گذاري در شروع كار صحبت كنيد و آيا مسائل مالي مي‌تواند عامل بازدارنده باشد؟
مهمترين مسأله براي شروع كار شجاعت و جسارت به همراه برنامه‌اي درست، كامل و حساب شده است. لازم نيست در ابتداي كار خودتان همه چيز داشته باشيد مثلا شما اگر مي‌خواهيد يك كارخانه يا كارگاه توليدي داشته باشيد و سرمايه لازم را نداريد مي‌توانيد شركتي داشته باشيد كه وظيفه اصلي‌اش بازاريابي است و با كارخانه‌هاي موجود جهت تهيه سفارشات قرار داد ببنديد. تا زمانيكه امكان احداث آن كارخانه برايتان فراهم شود. در هر حال مشكلات مالي نمي‌توانند عامل بازدارنده باشند.

يك روز عادي چگونه براي شما سپري مي‌شود؟ چطور بين كار بيرون و خانه تعادل برقرار مي‌كنيد؟
صبح كه از خواب پا مي‌شوم فكر مي‌كنم آن روز بايد بازدهي داشته باشم. صبح ها معمولاً زود از خواب بيدار مي‌شوم . معتقدم كه بدن انسان به مقدار مشخصي خواب نياز دارد كه براي من ? ساعت است. شبها حدود ساعت ?? مي‌خوابم و صبح ساعت ?- ?:?? بيدار مي‌شوم بعد از ظهرها هم اصلاً نمي‌خوابم. صبح به يكسري از كارهاي روزمره‌ام مي‌رسم. كارهاي بيرون را تا وقتي بيرونم انجام مي‌دهم ولي كار هاي كامپيوتري را در خانه انجام مي‌دهم.

به زندگي شخصي‌ام خيلي اهميت مي‌دهم مثلا غذا بايد حتماً آماده باشد اگر لازم باشد كارگر مي‌گيرم كه اين كار را انجام دهد ميوه و سبزي تازه هميشه توي خانه باشد ، مرتب بودن را دوست دارم وقتي بعد از شركت به خانه مي‌روم فكر مي‌كنم وظيفه ام اينست كه خانه را شاد كنم و خستگي‌ام را به خانه نبرم هيچوقت نمي‌گويم خسته‌ام چون همين باعث مي‌شود بيشتر احساس خستگي كنم. بعد از ظهر‌ها را معمولا با بچه‌ها و نوه‌هايم هستم. خيلي وقت‌ها با نوه‌هايم بيرون مي‌رويم. شب‌ها هم بعد از انجام كارهايم يا كتاب مي‌خوانم يا يك فيلم با زبان روسي مي بينم كه اين زبان را فراموش نكنم.

آيا ورزش هم مي‌كنيد؟
من از جواني واليبال بازي مي‌كردم الان هم بازي مي كنم . خودم هم باورم نمي شود كه ? ساعت تمام واليبال بازي مي‌كنم و اصلاً احساس خستگي نمي‌كنم . با بچه‌هاي همسن نوه‌ام كه بازي مي‌كنم بعد از مدتي آنها احساس خستگي مي‌كنند ولي من تا آخر مي‌دوم. هفته‌اي سه روز واليبال بازي مي‌كنم و عضو تيم واليبال هستم و اين موضوع خيلي به من روحيه مي‌دهد. ورزش هميشه براي من در اولويت است و همه زمان آن را مي‌دانند. يك روز در ميان ساعت ? تا ?? صبح اختصاص به واليبال دارد. در هر حال من يك ورزشكارم و به خاطر همين خدا را شكر مي‌كنم. نه پوكي استخوان دارم نه ناراحتي قلبي يا فشار خون و ... هر چقدر هم كار داشته باشم باز هم به سالن مي‌روم.

برنامه‌ي آينده‌تان چيست؟
در حال حاضر كار جديدي را شروع كرده‌ام. با همسرم زميني را در خارج شهر خريداري كرده‌ايم و مي‌خواهيم گلخانه با تكنولوژي پيشرفته بزنيم و در زمينه‌ي كشت و پرورش گياهان دارويي كار كنيم چون در استان چنين چيزي وجود ندارد. از چندين گلخانه بازديد داشته‌ام از كارخانه‌هايي مانند باريج اسانس بازديد داشته‌ام و در خصوص نيازمنديهاي‌شان پرس‌و‌جو كرده‌ام. همچنين با مركز تحقيقات گياه‌شناسي دانشگاه ارتباطاتي برقرار كرده‌ام و از متخصصين آن مركز جهت انجام پژوهش در خصوص بذر و نهال و چيزهاي ديگر كمك مي‌گيرم چون مي‌خواهم كارم كاملا علمي و با دانش و آگاهي كامل انجام شود. جستجوهايم در رابطه با تقاضاهاي موجود در حال انجام است همچنين ارتباطاتي را با كشورهاي ديگر مثل كانادا از طريق دوستانم برقرار كرده ام و ...
متمركز شدن بر روي اين كار، با ايجاد گلخانه در فضايي باز در خارج شهر و زندگي در محيطي آرام همراه با انواع گل و گياه به همراه فعاليتهاي اجتماعي مورد علاقه ام از جمله برنامه‌هاي اصلي من در آينده است.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است