صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3563                                               
گفتگو با خانم ساناز نتاج
گفت و گو منبع
گفتگو با خانم ساناز نتاج عنوان
مدرسه كارآفريني خورشيد نويسنده
1392/08/08 تاريخ

خانم ساناز نتاج، 31 ساله گرافيست و طراح لباس است. ايشان كه داراي فوق ديپلم گرافيك است پيش از آغاز كسب و كار خود به عنوان طراح سايت و مسئول تبليغات در يك شركت گرافيكي مشغول به كار بود.

خلاصه
مدرسه كارآفريني خورشيد مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

خانم ساناز نتاج، 31 ساله گرافيست و طراح لباس است. ايشان كه داراي فوق ديپلم گرافيك است پيش از آغاز كسب و كار خود به عنوان طراح سايت و مسئول تبليغات در يك شركت گرافيكي مشغول به كار بود. اما آن‌چنان كه باور دارد «خلاقيت در آزادي عمل شكوفا مي‌شود» و همين او را به عرصه‌ي كارآفريني و ايجاد كسب و كاري جديد كشاند. ايشان هم‌چنين در مدرسه‌ي خلاقيت «ماندالا» به آموزش خلاقيت به كودكان مشغولند.

 وقتي كه بچه بوديد مي خواستيد بزرگ شديد چه كاره شويد؟
تا 10 سالگي فكر كار را نمي‌كردم ولي از آن به بعد كارهاي خواهر دوستم را كه گرافيك مي‌خواند ديدم و علاقه‌مند شدم. از خلاقيت و كارهاي انتزاعي لذت مي‌بردم.

 چه انگيزه‌اي باعث شد كه شما بخواهيد يك كارآفرين شويد؟
اولين دليل حفظ آزاديم بود و قيام عليه محدوديت‌ها. دوست نداشتم وقتم در اختيار ديگري باشد. لازمه‌ي موفقيت كار هنري اين است كه خلاقيت در آزادي عمل شكوفا شود.

 الگوي شما از اينكه خواستيد به اين عرصه وارد شويد چه كسي (يا كساني) بودند؟
از پدرم بسيار ياد گرفتم. در حقيقت يادگيري ابتكار و اكتشاف باعث راه جديد من شد.

 زندگي شما قبل از اين‌كه به يك كارآفرين تبديل شويد، چگونه بود؟
بعد از تحصيل به مدت5 سال در يك شركت گرافيكي طراح سايت و مسئول تبليغات بودم و تجربيات خوبي را اندوختم. بعد به دليل نياز به انعطاف در كار و زمان انجام آن كار خودم راشروع نمودم.

 كمي در مورد كسب و كار فعليتان توضيح دهيد. (شروع كار، گسترش به مرور زمان، تغيير و تحول در خدمات يا محصول ارايه شده)
طراحي مانتو وارائه و فروش آنها در نمايشگاه‌ها جهت فرهنگ‌سازي. مطالعه و بررسي روي پارچه‌هاي اصيل ايراني مانند دارايي يزد و مخمل كاشان، قلمكاري اصفهان و تلاش جهت احيا و حفظ اين سنن اصيل.
جهت تهيه برخي پارچه‌ها به روستاهاي ايران مي‌روم. گاهي هم كه نمونه‌ي ايراني پيدا نكنم ناچار به هندوستان سفر مي‌كنم و مشابه آن را مي‌آورم. [همچنين] در آموزشگاه خلاقيت «ماندالا» مدتي است فعاليت دارم كه يكي از آرزوهايم بود: «كار با بچه‌ها». اين مدارس بايد بيشتر شوند تا استعدادهاي بچه‌ها كشف و پرورش يابد.

 بزرگترين ترس و نگراني شما براي شروع كسب و كار چه بود؟
هرگز ترسي نداشتم چون از خودم مطمئن بودم و هستم. مي‌دانم هر كاري كه بخواهم مي‌كنم چون لازمه‌ي موفقيت همت عالي است كه دارم. حتي خيلي افراد فعال در اطرافم بودند كه مرا نهي مي‌كردند ولي باعث مصممتر شدنم شدند و همچنان شغل قبلي‌ام را انجام مي‌دهم.

 كمي براي ما از نحوه سرمايه‌گذاري و اهميت مسايل مالي در ابتداي كار بگوييد. آيا مسايل مالي عامل بازدارنده‌اي محسوب مي شد؟ چگونه بر اين مشكل غلبه كرديد؟
سرمايه در كا‌رهاي هنري خيلي تاثيرگذار نيست؛ مهمترين عامل خودباوري است. من با سرمايه‌اي كم از درآمد شغل قبلي‌ام شروع كردم.

 فكر مي كنيد اداره و تاسيس يك فعاليت كارآفرينانه، چه تغييراتي در شخص شما ايجاد كرده است؟ چه تجربياتي را از كسب و كار خود به زندگي اجتماعي و خانوادگي خود منتقل كرده ايد؟
من هميشه اعتماد به نفس داشته‌ام ولي حالا خيلي بيشتر شده است. در دوره‌اي كه كارمند بودم چون شركت خصوصي بود كارهايي از قبيل نظافت محيط كار و پذيرايي به عهده خودمان بود كه باعث شد يك سري تابوها در من شكسته شود و شخصيت كاري‌ام شكل گيرد. در ارتباطم با افراد موفق‌تر شده‌ام.

 نقش خانواده و اطرافيان خودرا در موافقت خود چگونه ارزيابي مي كنيد؟ آيا درگيري‌هاي سر كار را با خود به خانه مي‌آوريد؟
خانواده‌ام از ابتدا حامي من بودند و در زماني كه همه بايد رشته رياضي يا تجربي مي‌خواندند به من اختيار انتخاب رشته گرافيك را دادند كه سرآغاز شغلم شد.

چه بخشي از كارتان بيشتر برايتان لذت بخش است؟
با خانم خان كه خياطِ قابل و چيره‌دستي است قرارداد كاري دارم و از تيم كاري‌مان راضي هستيم. بسيار پيش آمده كه به طرح احتياج داشتيم و هيچ ايده‌اي در سر نداشتم! دقيقا در انتهايي‌ترين زمان "دقيقه 90" ايده‌اي به سرم مي‌زند كه آن ايده اكثرا بهترين مدل كار ما مي شود كه بسيار لذت بخش است.

 در حال حاضر مهمترين مشكل يا دغدغه‌اي كه در كسب و كارتان با آن درگير هستيد چيست؟
اصلا دغدغه‌اي ندارم. به اين گفته نيچه «اگر در زندگي به چيزي بابت نيازت متوسل مي‌شوي همان به دادت مي‌رسد و نياز تو برآورده مي كند» خيلي اعتقاد دارم.

 آينده كسب و كار خود را در كوتاه مدت و دراز مدت چگونه برآورد ميكنيد؟ در خوش‌بينانه‌ترين حالت؟ در بد‌بينانه‌ترين حالت؟
آينده را بسيار روشن مي بينم. مطمئنم چيزي كه بايد بشود مي‌شود و البته به بهترين نحو مي‌شود. اميدوارم كه بتوانيم هنرهايي كه در قديم داشتيم را زنده نگه داريم و استفاده كنيم.

 يك خاطره جالب و تاثيرگذار از كسب و كار و چالش‌هاي خود بگوييد.
از بهترين خاطراتم اين است كه چند ماه پيش يكي از لباس‌هاي نتاج خان بر تن دختر آقاي جعفر پناهي به فستيوال كن رفت.

 تا حالا شكست خورده ايد؟ چه راه‌هاي خلاقانه‌اي را امتحان كرده‌ايد كه تضمين كننده‌ي سلامت و پيشرفت كارتان باشد؟
خير. كلا معتقدم گذشته گذشته و فقط درسش بايد بماند نه حسرتش. هر روز يك معجزه است و بايد از امروز شروع كرد و ادامه داد.

 چه توانايي و قابليتي در شما باعث موفقيت‌تان شده است؟
اطمينان خاطر، عشق، انرژي مثبت و نشاط زياد و پيروي از خود. زندگي پر از چيزهاي جديدي است كه از راه مي رسند و بايد همه را پذيرفت.

 اگر ميتوانستيد با تجربه و اطلاعات فعلي خود، به گذشته بازگرديد، و به خودتان پيش از شروع كسب و كار خود يك نصيحت كنيد، آن نصيحت چه بود؟
مي‌شود همه حرفها را شنيد ولي مهم اين است كه به حرف چه كسي گوش كني. اگر سفت قدم برداري به جايي كه مي‌خواهي مي‌رسي.

 با شناختي كه جامعه و كسب و كارها و نقش بانوان داريد، چه پيشنهاد‌هايي براي مدرسه خورشيد داريد؟
تبليغات بيشتر شود و تلاش براي يافتن زنان فعال و گمنام كنيد.

 آيا براي بانوان پيامي داريد؟
به كاري كه مي خواهيد انجام دهيد عشق بورزيد. گاهي با تنها‌ترين تنها شدن‌ها مواجه شويد. خود را در مقابل خود ببينيد و هرگز از خود دور نشويد و اين كه ما چه هستيم و چه مي‌توانيم باشيم.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است