صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3632                                               
گفتگو با خانم بيتا طهماسبي
گفت و گو منبع
گفتگو با خانم بيتا طهماسبي عنوان
مدرسه كارآفريني خورشيد نويسنده
1392/08/12 تاريخ

بيتا طهماسبي در سال 1353 به دنيا آمد. تحصيلاتش را در رشته مهندسي كامپيوتر به پايان رساند و پس از كار و كسب تجربه در حوزه‌هاي برنامه‌نويسي، طراحي، مشاوره و مديريت پروژه، در سال 1385 وارد گروه آواژنگ شد.

خلاصه
مدرسه كارآفريني خورشيد مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

بيتا طهماسبي در سال 1353 به دنيا آمد. تحصيلاتش را در رشته مهندسي كامپيوتر به پايان رساند و پس از كار و كسب تجربه در حوزه‌هاي برنامه‌نويسي، طراحي، مشاوره و مديريت پروژه، در سال 1385 وارد گروه آواژنگ شد. او پس از چند سال سابقه مديريتي مي‌گويد: «اوايل فكر مي‌كردم اگر موفق نشوم و سود نكنم افراد كليدي را از دست مي‌دهم و با شكست مواجه مي‌شوم ولي بعد از مدتي اين ترس‌ها مي‌ريزد و تهديدهاي كاري همگي قابل حل مي‌شوند.»

 وقتي كه بچه بوديد مي خواستيد بزرگ شديد چه كاره شويد؟
 در كودكي واقعا به كار و شغل خاصي فكر نمي كردم.

 چه انگيزه اي باعث شد كه شما بخواهيد يك كارآفرين شويد؟
 اصولا استقلال طلب و رقابت جو هستم. تا حدودي جاه طلبم و به دنبال برتري مي باشم.

 الگوي شما از اينكه خواستيد به اين عرصه وارد شويد چه كسي (يا كساني) بودند؟
 در سال 1375 در شركت بوتان كار مي كردم. مديرم (خانم خليلي) در شكل گيري شخصيت كاري ام نقش موثري داشت.

 زندگي شما قبل از اينكه به يك كارآفرين تبديل شويد، چگونه بود؟
ب.ط: بعد از فارغ التحصيلي از دانشگاه در سال 1375 در شركت بوتان به عنوان برنامه نويس و طراح data base مشغول به كار شدم. در سال 1381 وارد فضاي مشاوره و مديريت پروژه شدم. در پست مديريت ERP (enterprise resource plan) وزارت امور خارجه كار كردم و از سال 1385 وارد گروه آواژنگ شدم.

 كمي در مورد كسب و كار فعليتان توضيح دهيد. (شروع كار، گسترش به مرور زمان، تغيير و تحول در خدمات يا محصول ارايه شده.)

 در بعد نرم افزار و سخت افزار و راهبردهاي IT فعاليت مي كنيم. خدمات قبل و بعد از فروش سخت افزار انجام مي دهيم. در شهرهاي مختلف ايران شعبه فعال داريم. گروه آواژنگ در زمينه واردات و توزيع كالاهاي سخت افزاري و ارائه راه حل هاي شبكه و مهندسي، امنيت شبكه، مكانيزاسيون انبار و خطوط توليد، سيستم هاي رهيابي، حكاكي و ليزر و... فعال مي باشد. عموما كالاها و سرويس هاي پروه آواژنگ چه در سطح عموم جامعه و چه در پروژه هاي بزرگ دولتي قابل مشاهده است.

 بزرگترين ترس و نگراني شما براي شروع كسب و كار چه بود؟
 اوايل فكر مي كردم اگر موفق نشوم و سود نكنم افراد كليدي را از دست مي دهم و با شكست مواجه مي شوم ولي بعد از مدتي اين ترس ها مي ريزد و تهديدهاي كاري همگي قابل حل مي شوند.

 كمي براي ما از نحوه سرمايه گذاري و اهميت مسايل مالي در ابتداي كار بگوييد. آيا مسايل مالي عامل بازدارنده اي محسوب مي شد؟
 بله مسايل مالي مهمند ولي در نوع كار ما كه دانش محوراست نه فقط سرمايه محور، نگراني به نوع ديگري وجود دارد. البته سرمايه يكي از عوامل موفقيت كسب و كار است و باعث مصونيت در زمان نوسانات بازار مي شود.

 يك روز عادي براي شما چگونه سپري مي شود؟ براي استراحتتان چه كار مي كنيد؟ چطور بين كار خانه و كار بيرون تعادل برقرار مي كنيد؟
 برنامه كاري ام به طور هفتگي تنظيم مي شود. صبح ها زود و معمولا زودتر از بقيه سركار مي آيم و گاهي تا 11 شب هم مي مانم. برخي شب ها پياده روي مي كنيم. اهل مطالعه هستم. حتما روزنامه دنياي اقتصاد را مي خوانم. تعطيلات آخر هفته به ديدارهاي خانوادگي و دوستانه مي پردازم. جهت كارهاي خانه كمك دارم و كمتر به امور خانه مي پردازم.

 فكر مي كنيد اداره و تاسيس يك فعاليت كارآفرينانه، چه تغييراتي در شخص شما ايجاد كرده است؟
 كلا تجربيات مختلف باعث مي شود انسان راه حل هاي مختلفي براي مسائل داشته باشد. ضمنا به عنوان يك ارشد سازمان بايد تا حدود زيادي مالتي تسك بودن (كار همزمان با هم) باشيد. همچنين تمرين مدام بر عدم پيش داوري و توسعه كار تيمي و تا حدود زيادي مديريت بر قلب ها در حوزه مديريتي همواره وجود دارد.

 نقش خانواده و اطرافيان را در موفقيت يك كارآفرين چگونه ارزيابي مي كنيد؟
 يك خانواده خوب و با ريشه در وهله اول ارزش هاي اخلاقي صحيح را به فرزند انتقال مي دهد. از جمله راستگويي و احساس مسئوليت كه بسيار در مديريت سازمان نقش آفرين مي باشند.

 چه بخشي از كارتان بيشتر برايتان لذت بخش است؟
 همه ابعاد كارم لذت بخش است. و اعتقاد دارم و اعتقاد دارم مديران موفق دنيا و زندگي مردم را تغيير مي دهند. مانند استيو جابز كه دنياي مردم را دگرگون كرد.

 در حال حاضر مهمترين مشكل/دغدغه‌اي كه در كسب و كارتان با آن درگير هستيد چيست؟
نوسانات نرخ ارز، تحريم، واردات قاچاق

 آينده كسب و كار خود را در كوتاه مدت و دراز مدت چگونه برآورد مي كنيد؟
 ما هميشه به موفقيت فكر مي كنيم و با هم افزايي پيش مي رويم. چون هدفمان آباداني ايران و حفظ منافع ملي هست به نوعي محكوم به موفقيت مي باشيم.

تا حالا شكست خورده ايد؟ چه راه هاي خلاقانه ي را امتحان كرده ايد كه تضمين كننده سلامت و پيشرفت كارتان باشد؟
 فراوان. مي دانيد آدم ها دو نوعند: يكي آن هايي كه به دليل مشكلات و شكست ها منزوي مي شوند و دوم آن هايي كه بعد از شكست عزمشان را جزم كرده و سعي مي كنن بالاتر هم بروند. من سعي مي كنم وقتي با شكست روبرو مي شم مسيرم را عوض كنم ولي هدفم تغييرناپذير مي ماند.

 چه توانايي و قابليتي در شما باعث موفقيتتان شده است؟
 به نظرم دلايل فراواني از جمله پشتكار، نظم، تا حدودي ريسك پذيري، تصميم گيري به موقع، صبوري و مردم داري وجود دارد.اعتقاد دارم بايد به عنوان زني موفق، فرهنگ سازي كنم و با حفظ ارزش هاي زنانه شايستگي خودم را ثابت كنم.

 اگر مي توانستيد با تجربه و اطلاعات فعلي خود، به گذشته بازگرديد، و به خودتان پيش از شروع كسب و كار خود يك نصيحت كنيد، آن نصيحت چه بود؟
 همين راه هايي كه پيموده ام را دوباره مي پيمودم.

 با شناختي كه جامعه و كسب و كارها و نقش بانوان داريد، چه پيشنهاداتي براي مدرسه خورشيد داريد؟
 به نظرم جلسات حضوري كمك موثرتري بنمايد.

 آيا براي بانوان پيامي داريد؟
 اول اين كه ما بايد شغلي كه با شخصيتمان و درونمان سازگار است انتخاب كنيم. الزاما قرار نيست همه مدير باشند تا موفق قلمداد شوند. وجود كليشه فكري يكي از مشكلات حاد در دنياي زنانه است. بايد به توانمندي و شايستگي بانوان اعتقاد بيشتري داشته باشيم و اين حاصل نمي شود مگر با خودباوري.

تعريف موفقيت از نظر شما چيست؟
 از نظر من هرگاه به احساس آرامش دروني دست پيدا كنيم يعني در كار و زندگي موفق شده ايم.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است