صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 2819                                               
به هرچه بخواهم مي‌رسم
گفت و گو منبع
به هرچه بخواهم مي‌رسم عنوان
روزنامه كسب و كار نويسنده
1392/09/02 تاريخ

با انرژي است و باروحيه. به قول خودش بيش‌فعال هم هست چرا كه در شبانه‌روز فقط سه ساعت مي‌خوابد. سال‌هاست كم‌خواب است شايد از دوران دبيرستان.

خلاصه
روزنامه كسب و كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

«مرجان مبين» كارش را از سال 1372 در كارخانه يزدتاير شروع كرد اما مهاجرت او و همسرش به تهران، ‌نقطه عطفي در موفقيت‌هاي امروزشان بود. او در حال حاضر مديريت پنج شركت را برعهده دارد كه يكي از اين شركت‌ها در تركيه و يكي نيز در گرجستان است؛ البته قرار است شركت ديگري هم به زودي در اربيل عراق تاسيس شود. مبين تاكنون چندين لوح تقدير و تنديس دريافت كرده و سال گذشته ميلادي هم از سوي نشريه انگليسي The Business Year از او به عنوان مدير برتر زن نام برده شد. او همچنين مشاور كانون زنان بازرگان ايران هم هست.

مرجان مبين در سال 1352 در يزد و در خانواده‌اي فرهنگي به دنيا آمد كه مادر و پدرش هر دو معلم بودند. او توانست سال1374 از رشته مهندسي صنايع از دانشگاه يزد فارغ‌التحصيل شود. ازدواج كرد و صاحب دختري شد و در سال 1378 در رشته كارشناسي ارشد صنايع در دانشگاه اميركبير (پلي‌تكنيك) پذيرفته شد. هر روز تا ساعاتي از شب مشغول به كار است و در عين حال مطالعه و تماشاي فيلم را كه در برنامه روزانه‌‌اش جاي مهمي‌ دارند، فراموش نمي‌كند. او بخش زيادي از ساعات روزانه را در دفترش مي‌گذراند. اين مصاحبه در دفتر جديدي كه تازه به آن نقل مكان كرده‌، انجام شد؛ دفتري كه وسايل آن هنوز جابه‌جا و مرتب نشده، اما ديوان حافظ شيراز جزو‌ نخستين و محبوب‌ترين چيزهايي‌ست كه آمده و روي ميز قرار گرفته.

تنها در تهران پرهياهو
مبين دو سال بعد از اينكه در دانشگاه پذيرفته شد، وارد كارخانه يزدتاير شد و پروژه‌هاي مرتبط با رشته تحصيلي‌اش همچون كارسنجي و زمان‌سنجي را انجام داد. تقريبا پنج سال در آنجا كار كرد تا اينكه به تهران آمد تا ادامه تحصيل دهد. «من براي نخستين‌بار وقتي به تهران آمدم كه فوق‌ليسانس قبول شدم. ما هيچ فاميل و آشنايي در تهران نداشتيم تا جايي كه وقتي براي ثبت‌نام مي‌خواستم بيايم تهران، همسرم نقشه را به من نشان داد و گفت از راه ‌آهن كه آمدي بيرون‌، ‌اين اتوبوس را سوار مي‌شوي تا به دانشگاه برسي. سال‌هاي سختي بود. تنهايي خيلي برايم سخت بود. من و دخترم آمديم تهران. چند ماهي در خوابگاه دانشگاه بودم تا اينكه يك رنو داشتم كه يك ميليون و 200 هزار تومان فروختم و يك خانه 56 متري بالاي جنت‌آباد خريدم و سه ميليون و 500 هزار تومان هم برايش وام گرفتم.

مدتي بعد در آزمون استخدامي ‌ايران‌خودرو قبول شدم و دخترم را مي‌گذاشتم مهدكودك،‌ يك پايم سركار بود و يك پايم دانشگاه. بعضي وقت‌ها با خودم مي‌گفتم اگر براي من اتفاقي بيفتد هيچ كس نمي‌داند كه دختر چهارساله‌ام در مهدكودك است. شوهرم هم به خاطر كارش بعدها به ما پيوست. سال‌هاي سختي بود اما به خوبي ما را ساخت. من و شوهرم كه هر دو كسي را در تهران نداشتيم مجبور شديم توانمندي‌هاي خودمان را بشناسيم و آنها را پرورش بدهيم تا بتوانيم گليم‌مان را از آب بيرون بكشيم اما تنهايي باعث شد در طول اين مدت دوستان خوب زيادي پيدا كنم.» او ادامه مي‌دهد: «من و همسرم غير از افكار نو و تخصصي كه داشتيم هيچ سرمايه ديگري نداشتيم. سه بار تا زير خط فقر رفتيم ولي دوباره با كمك همديگر زندگي را ساختيم. من و همسرم خيلي با هم همراه و همدل و همين طور رازدار همديگر بوديم. نه او جلوي پيشرفت مرا گرفت و نه من مانعي براي ايده‌هايش شدم. ما هر دو بسيار روحيه خطرپذيري داريم.»

تخصص؛ ‌توسعه كسب و كار
مبين بعد از چهار سال كار در بزرگ‌ترين كارخانه خودروسازي ايران يعني ايران‌خودرو،‌ پيمانكار نفت و گاز در حوزه مديريت توسعه كسب و كار شد. «واحد توسعه كسب و كار براي شركت‌هاي پيمانكاري و مهندسي مثل واحد بازاريابي براي شركت‌هاي ديگر است و كارش شناخت و تحليل بازار و امكان‌سنجي براي پروژه‌هاي جديد است تا از هيچ حوزه جديدي غافل نشوند.»
مبين بعد از مدتي به عنوان كارشناس ارشد طرح و برنامه كارش را در شركت سرمايه‌گذاري غدير ادامه داد. او در حين مطالعه براي حوزه‌هاي جديد سرمايه‌گذاري متوجه شد كه ايران در سرمايه‌گذاري گردشگري داراي خلأ بسيار است و پس از سه سال مطالعه روي اين حوزه توانست شركت سرمايه‌گذاري غدير را مجاب كند كه هلدينگ گردشگري را راه‌اندازي كند.

با اين كار در بين 120 زيرمجموعه‌اي كه شركت سرمايه‌گذاري غدير داشت مبين توانست تنها زني باشد كه مديرعامل و عضو هيات مديره يكي از آنها بود و در اين بخش جوايز متعددي را نيز از آن خود كرد. بعد از غدير او به عنوان مدير توسعه كسب و كار وارد شركت سرمايه‌گذاري تدبير، ‌هلدينگ دارويي شد تا اينكه فروردين امسال از همه كارهاي دولتي بيرون آمد و تمام تمركزش را روي شركت خودش گذاشت. شركتي كه هميشه در كنار كارهاي دولتي كار خودش را مي‌كرد. «من در شركت خودم همان مطالعات كسب و كار را انجام مي‌دادم. خدمات مديريت پروژه، تدوين و مطالعه طرح‌هاي توجيهي،‌ مديريت كيفيت و همچنين برگزاري سمينارهاي آموزشي مديريتي از كارهايي بوده كه در شركت‌مان انجام مي‌داديم. از فروردين امسال ديدم ديگر توان ندارم هم كار دولتي داشته باشم و هم براي خودم كار كنم. به همين دليل تصميم گرفتم يكي را انتخاب كنم.»

شركت‌هاي مختلف، ‌كارهاي مختلف
شركت «امرداديان انرژي پارس» در حقيقت نخستين شركتي بود كه همسر مبين تاسيس كرد. پس از مدتي مبين شركت «امرداديان مديريت پارس» و شركت «ايساتيس مديريت پارس» را تاسيس كرد تا بتواند در حوزه خدمات مديريت و حوزه‌هاي كسب و كار فعاليت كند. ايساتيس هم نام قديم يزد،‌ زادگاه مبين است.
او و همسرش همين‌طور شركت‌هايي در تركيه و گرجستان نيز افتتاح كرده‌اند . «حضور در بازار منطقه براي ما بسيار مهم بود به وي‍ژه آنكه به غير از شناسايي بازارهاي جديد اقتصادي اين كشورها،‌ گرجستان كشور خوبي براي طراحي و مهندسي است. مقر صنعت ذوب‌آهن روسيه در گرجستان است و علاوه بر آن نفت و گاز هم دارد. همين‌طور به زودي در اربيل عراق هم قرار است شركت جديدي تاسيس كنيم. » شركت «ياران نظم آذين» هم يك شركت نوپاست كه كارش سرويس‌دهي به خانواده‌ها براي نگهداري سالمند و كودك است و كساني كه در آن مشغول به كارند فارغ‌التحصيلان دانشكده‌هاي معماري و رشته كودك‌ياري هنرستان‌ها هستند.

در كل در شركت‌هاي تحت مديريت مبين 55نفر مشغول به كارند. اعضاي هيات مديره شركت‌هاي مبين اعضاي خانواده‌اش هستند. او مي‌گويد: «يكي از مهم‌ترين رموز موفقيت ما در كار خانوادگي اين است كه هيچ وقت مسائل كاري را با زندگي خانوادگي قاطي نكرديم و هميشه اين دو را از هم تفكيك كرديم. ممكن است در جلسات بارها همديگر را نقد كنيم ولي وقتي بيرون مي‌رويم نقش خواهر و برادري و همسري را ايفا مي‌كنيم.»

تبعيض؛ سد راه زنان
«مي‌توانم به شما قول دهم كه اگر من يك مرد بودم موقعيت بسيار بهتري از الان داشتم ولي براي من مهم نيست مي‌خواهم زن باشم و موفقيت كسب كنم.» مبين ادامه مي‌دهد: «من هميشه در محيط‌هاي كاري و حتي تحصيلي مردانه بوده‌ام. در دوره ليسانس 40 دانشجوي پسر بودند و فقط من دختر بودم و در دوره فوق‌ليسانس هم 12دانشجوي پسر و فقط من. همچنين در كارخانه‌ها هم كه كاملا محيط مردانه است و مي‌توانم به شما قول دهم كه اگر قرار بود جايگاهي كه داشته باشم بر اساس زحمات، ‌توانمندي‌ها و تجربياتم باشد بايد خيلي بهتر از اين بودم اما متاسفانه زنان در حيطه كاري هميشه ضربه خورده‌اند.» او به كارفرماياني اشاره مي‌كند كه زنان را استخدام مي‌كنند تا حقوق كمتري به آنها بدهند. «متاسفانه اين قضيه در جامعه امروز ما باب شده است. زنان دستمزد كمتري مي‌گيرند اما مسئوليت‌پذيرترند. وقتي هم كه اعتراض مي‌كنند مي‌گويند تو زن هستي،‌ مدام بايد به مرخصي بروي،‌يا بچه‌ات بيمار است و همسرت گرفتار. ما زنان هم ياد نگرفته‌ايم كه حق خودمان را بگيريم. »
به گفته اين كارآفرين،‌ زنان و دختران جوان بايد خودشان را براي موفقيت‌هاي اجتماعي آماده كنند و حق‌شان را بگيرند. «به نظر من زن كارآفرين كسي است كه از پس كارهاي سخت برآيد. خيلي از زنان فكر مي‌كنند تا درس دانشگاهي‌شان تمام شد بايد بروند جايي و حقوق‌بگير شوند، به نظر من حقوق‌بگيري مانند پرنده است كه در قفس است و هميشه مطمئن است كه آب و دانه‌اش تامين است اما آزاد نيست. به نظر من شغل كارمندي راحت‌ترين كار دنياست. زنان و دختران جوان اگر مي‌خواهند موفقيت‌هاي شغلي به دست آورند بايد بتوانند روي پاي خودشان بايستند و نه‌تنها براي خودشان اشتغالزايي كنند بلكه به ديگران هم سود برسانند. آنها مي‌توانند ايده‌هاي كوچك و خلاقانه خود را پرورش دهند و كار گروهي را فراموش نكنند. بايد بدانند كه هيچ كاري از روز اول درآمد ندارد. من هم خيلي سختي كشيدم ولي اين سختي‌ها برايم شيرين و با ميل باطني‌ام بودند.»

آرزو يعني چي؟
مبين آرزو را بي‌معنا مي‌داند. او مي‌گويد: «آرزو چيزي است كه به آن نرسي در حالي كه من بر اين باور هستم كه به هرچي بخواهم مي‌رسم.»
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است