صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 6847                                               
قابل توجه كارجويان ؛ بدون سابقه شاغل نمي‌شويد!
گفت و گو منبع
قابل توجه كارجويان ؛ بدون سابقه شاغل نمي‌شويد! عنوان
نويسنده
1389/06/23 تاريخ

گفتگو با عباس وطن پرور نماينده سابق كارفرمايان در اجلاس جهاني كار و دبير شوراي هماهنگي كارفرمايان كشور

خلاصه
خبرگزاري مهر مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

با وجود اينكه فقدان مهارت از مهمترين دلايل بيكاري درصد زيادي از كارجويان اعلام مي‌شود ناكارآمدي و به روز نبودن آموزشهاي فني و حرفه‌اي باعث شده است تا كارفرمايان همچنان بدون توجه به اين آموزشها آگهي بدهند كه به افراد داراي سابقه كار نيازمنديم!

امروزه در كشور موضوع مربوط به مهارت، تخصص، سابقه انجام كار، حرفه اي بودن نيروي كار و واژه هاي اين چنيني  بازار كار را فرا گرفته است تا جايي كه دولتمردان به ويژه آنهايي كه دستي در اشتغال دارند در سخنان خود مهارت را كليد حل مشكل اشتغال و كاريابي كارجويان مي دانند.

هرچند از اهميت موضوع و صحت گفته هاي فعالان بازار كار نمي توان گذشت اما ادامه تمايل كارفرمايان به جذب نيروي متخصص، ماهر و با تجربه اين ابهام را در ذهن كارجويان پديد مي آورد كه آيا كارفرمايي هست كه به آنها اعتماد كند و يك فرصت شغلي واقعي حتي آزمايشي را در اختيارشان قرار دهد تا آنها بتوانند توانمنديهاي خود را بروز دهند؟

برهمين اساس، درباره كم و كيف آموزشهاي فني و حرفه اي و مهارتي در كشور با عباس وطن پرور نماينده سابق كارفرمايان در اجلاس جهاني كار و دبير شوراي هماهنگي كارفرمايان كشور گفتگويي انجام داديم كه با هم مي خوانيم:

* وضعيت آموزشهاي فني و حرفه را در ايران چگونه ارزيابي مي كنيد؟

- وطن پرور: طي ساليان متمادي فني و حرفه اي به عنوان يك دپارتماني در حاشيه قرار گرفته بود به نحوي كه هيچ وقت عملكرد آن به نحوي نبوده است كه  بتواند در حوزه كسب و كار نقشي ايفا كند يا اينكه مسئوليتي را بپذيرد؛ بنابراين طي ساليان سال فني و حرفه اي براي مردم ناشناخته ماند و آنها نتوانستند از مزاياي آن استفاده كنند.

بيشتر توجهات گروه اندكي از كارجويان به اين بود كه بروند يك مدركي بگيرند تا شايد در زمان نياز به كار كمي جذب آنها تسهيل شود؛ در دوره هايي نيز توسط دولتها و حتي بخش خصوصي بودجه هاي خوبي صرف شد ولي نتيجه به كارايي و جذابيت لازم ختم نشد.

* به نظر مي رسد طي سالهاي گذشته موضوع مربوط به فقدان مهارت و تخصص عملي كارجويان باعث توجه بيشتر به آموزشهاي فني و حرفه اي شده است؛ آيا اينطور نيست؟

- بحث استفاده از امكانات ايجاد شده و حركت در مسير برنامه ريزيها نيز تعيين كننده است به نحوي كه در تهران مجموعه اي بزرگ از فني و حرفه اي كه با صرف هزينه و تامين امكانات لازم و با كمك نهادهاي مردمي ايجاد شد ولي امروز بدون استفاده باقي مانده و بيشتر شبيه يك مخروبه و انبار است و حتي از امكانات آن نيز استفاده اي نمي شود.

اما بايد گفت در دوره فعاليت دولت نهم كمي نگاه به بحث فني و حرفه اي تغيير كرد به نحوي كه مهارت آموزي تلاش كرد تا در رسانه ها، خودي نشان دهد و از اين طريق نيز در صدد تشويق مردم به كسب مهارت برآمدند و وزارت كار حتي براي كاريابيها سهميه آموزش و معرفي نيروي كار مهارت ديده تعيين كرد اما باز هم با وجود نارسايي در سازماندهي مناسب فضاي كسب و كار ، زحمات و تلاشها نتيجه نداد.

* چرا كارفرمايان تمايل ندارند تا از كارجوياني كه در دوره‌هاي مهارتي شركت مي كنند، استفاده كنند و براي جذب نيرو به دنبال افراد داراي تجربه عملي و سابقه كار واقعي هستند. به عبارت ديگر، چرا در آگهي هاي استخدامي اعلام نمي شود به افراد داراي مدارك فني و حرفه اي و مهارتي نيازمنديم؟

- مهمترين دلايلي كه مي توان از آن به عنوان ناكارآمدي دوره هاي فني و حرفه اي در كشور نام برد به روز نبودن آموزشها، استاندارد نبودن، قابل اعتماد نبودن و نگراني كارفرمايان نسبت به توانايي كارجوي داراي مدرك فني و حرفه اي نسبت به تصدي مشاغل مختلف است. بنابراين كارفرمايان بخش خصوصي سعي مي كنند بدون "دردسر" و اينكه نياز به ريسك پذيري باشد، نيروي كار خود را از ميان افراد با تجربه و داراي سابقه كار انتخاب كنند كه نمونه آن را هر روز در آگهي هاي استخدامي مي بينيم.

* چه مسئله و مشكلي در برگزاري دوره هاي مهارتي است كه كارفرمايان را نگران مي كند و مانع از اعتماد آنها به كارجويان آموزش ديده در واحدهاي فني و حرفه اي مي‌شود؟

- كارفرمايان ما به مدارك بي محتوا و غيرقابل اعتنا توجهي ندارند چون از آموزش واقعي نيروي كار مطمئن نيستند و نمي‌توانند مشاغل واحدهاي توليدي را در اختيار كارجويان فاقد سابقه كار قرار دهند، مدارك فني و حرفه اي بيشتر از اينكه كارايي داشته باشند يك كاغذ است كه نمي توان به آن اعتماد كرد.

كارفرما به دنبال كسي است كه تجربه كار داشته باشد چون مدرك زياد است. از سويي نيز برخي نهادها و دستگاهها با ورود به حوزه هايي كه به آنها ارتباط ندارد به بي اعتمادي دامن مي زنند. يك نمونه از اين موارد مربوط به صدور كارت بازرگاني توسط اتاق بازرگاني است كه آنها از كارفرمايان مفاصاحساب تامين اجتماعي و مالياتي مي خواهند در صورتي كه به آنها ارتباطي ندارد كه كارفرما به كجا بدهكار است و از كجا طلبكار.

* آيا مهارتهاي فني و حرفه اي توانسته است كمبودهاي ناشي از بي تجربگي كارجويان را پركند؟

- پاسخ به اين سئوال منفي است چرا كه ما در حوزه اشتغال براي مهارت آموزي ضوابط و چارچوبي تعريف نكرده ايم تا بتوانيم بر اساس آن حركت كنيم و در طول مسير نيز مسائل را رصد و رفع كنيم. اين مشكلات باعث سردرگمي نيروي كار شده است. چرا امروز در كره جنوبي افراد داراي مدارك و كارنامه تخصصي استخدام مي شوند و چرا در سوئيس افراد پس از طي دوره هاي متوسطه به سمت مهارت آموزي گرايش دارند تا ادامه پيشرفت در مباحث تئوري و نظري علوم؟ به نظر مي رسد افراد در دو كشور نام برده به اثربخشي آموزشهاي فني و حرفه اي اعتماد دارند و ما نداريم.

* آيا آماري در خصوص جذب افراد داراي مدارك فني و حرفه اي در بازار كار وجود دارد كه از طريق آن كارفرما اثر بخشي آموزشها را به تجربه عملي ترجيح داده باشد؟

- متاسفانه بايد گفت، خير. چنين آماري وجود ندارد و به نظر هم نمي رسد در اين بخش و به اين نحو افراد قابل توجهي توانسته باشند جذب بازار كار شوند.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است