صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 14825                                               
مقاله منبع
پيش بيني نياز به نيروي انساني متخصص عنوان
اف.چن مترجم: حسين طائي نويسنده
1384/05/05 تاريخ

پرداختن به ضرورت توجه به پيش بيني نياز به نيروي انساني متخصص در طيفهاي مختلف كاري و بازاري گوناگون، روشهاي دستيابي به اين مهم، مشكلات و ضعفهاي اين فرمول

خلاصه
مرجع
مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...

پيش‌بيني نياز به نيروي انساني متخصص

 

نويسنده:اف.چن( F.Chen)

مترجم: حسن طائي

 

يكي از پيوندهاي اصلي بين نظام آموزشعالي و جامعه‌اي كه در آن كار مي‌كند، اين است كه مؤسسات آموزش عالي،فارغ‌التحصيلاني صاحب صلاحيت را در زمينه‌هاي مختلف تخصصي براي فعاليت و توسعه اقتصادي]يك جامعه[ تأمين مي كنند. از آنجا كه تربيت فارغ‌التحصيلان به چند سال وقتنياز دارد و مواد و برنامه‌هاي درسي آموزش عالي، نيازمند يك ثبات نسبي در طول زماناست، ضروري است كه سياستگذاران آموزش عالي،براي تثبيت موقعيت نيروي كار به منظورتطبيق نظام آموزش عالي با محيط اقتصادي، همواره نگاهي به آينده داشته باشند. نيرويانساني، نياز به پيش‌بيني- يا به قول معروف، تخمين نيازهاي كاري – دارد؛ همچنانكهبراي جهت‌دهي برنامه‌ريزي آموزشي پس از دورة اجباري، از آينده‌نگري تقاضاي اجتماعييا تحليل نرخ بازدهي به عنوان يك رويكرد اصلي استفاده شده است.

اصطلاح((پيش‌بيني)) اگرچه به معني حدس يا پيشگويي بازده كاملاً خود به خود نيروهاست، )(( چه چيز اتفاق مي‌افتد ))(، ولي در زمينة مورد بحث، اغلب به معناي دريافت نتايج ازيك هدف از پيش تعيين شده به كار برده مي‌شود، براي مثال، اگر هدف مشخصي چون رشداقتصادي به دست آيد، چه اتفاق خواهد افتاد. براي مشخص كردن اينكه (( چه اتفاق خواهدافتاد ))،‌ اصطلاح ديگر (( آينده‌بيني‌ )) را نيز مي‌توان به كار برد(Blaug, 1967). تفاوت ديگري كه بايد ديده شود، تفاوت بين دو واژه (( احتياج )) و (( تقاضا)) است، بويژه در هنگامي كه اين دو واژه به جاي واژه معمولي (( نيازها )) به كاربرده مي‌شوند: (( احتياج )) بر شمار كاركناني دلالت دارد كه به لحاظ فني برايدستيابي به مقدار مشخصي محصول مورد نياز است، درصورتي كه (( تقاضا )) به شمارمشاغلي اطلاق مي‌گردد كه كارفرمايان حاضرند افرادي را با دستمزد و حقوق مشخصي بهاستخدام خود درآورند.

در ادامه، توضيحات مختصري درخصوص فعاليتهاي پيش‌بيني نيازبه نيروي كار در برنامه‌ريزي آموزش عالي داده خواهد شد كه شامل پيشرفت تاريخي،سابقة اقتصادي و سياسي، روش‌شناسي (متدلوژي) و الگوها، ارزيابي و مشكلاتپيش‌بيني‌ها و پيشنهادهاي تكميلي است.

پيشرفت تاريخي و سابقه

پيش‌بيني نياز به نيروي كار بعد از جنگ جهاني دوم توجه دولتها را به خودمعطوف كرد. در دهة 1960، اين موضوع در مقياس بي‌سابقه‌اي درسرتاسر جهان معمول و يكياز پايه‌هاي اساسي برنامه‌ريزي آموزشي گرديد. سابقة اين استقبال عظيم در دهة 1960،عبارت از اين بود كه بازسازي و توسعة اقتصادي پس از جنگ ، نياز به انواع نيروهايكار متخصص واجد شرايط؛ چراكه نيروي كار ماهر به عنوان عامل مستقل در رشد اقتصاديشناخته شده بود

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است