صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4454                                               
چگونه براي كسب و‌كار نوپاي خود سرمايه جذب كنيد
دانستني منبع
چگونه براي كسب و‌كار نوپاي خود سرمايه جذب كنيد عنوان
مدرسه كارآفريني خورشيد نويسنده
1392/08/27 تاريخ

در اولين مقاله به معرفي مراكز رشد پرداخته‌ايم كه علاوه بر سرمايه، امكانات و خدمات ديگري نيز مانند شبكه ارتباطي براي رشد و پرورش كسب و‌كارهاي نوپا فراهم مي‌كنند.

خلاصه
مدرسه كارآفريني خورشيد مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

در اين سري از مقالات قصد داريم كارآفرينان را با رايج‌ترين روش‌هاي جذب سرمايه و جزئيات سرمايه‌گذاري آشنا كنيم. در اولين مقاله به معرفي مراكز رشد پرداخته‌ايم كه علاوه بر سرمايه، امكانات و خدمات ديگري نيز مانند شبكه ارتباطي براي رشد و پرورش كسب و‌كارهاي نوپا فراهم مي‌كنند.

مركز رشد يا انكوباتور

مراكز رشد يا انكوباتور‌ها، موسساتي هستند كه براي حمايت از كسب و‌كار‌هاي نوپا از طريق ارائه خدمات، مكان فيزيكي، و تسهيلات مشترك، به رشد و موفقيت آن‌ها كمك مي‌كنند. مركز رشد يا incubator در اصل به دستگاه صنعتي گفته مي‌شود كه گرماي لازم براي تبديل تخم‌مرغ به جوجه را فراهم مي‌كند. همچنين به دستگاهي گفته مي‌شود كه با ايجاد گرماي لازم، زمينه را براي ادامه حيات نوزادان زودرس پس از تولد فراهم مي‌كند. در ادبيات كارآفريني، انكوباتورها يا مراكز رشد، مراكزي هستند كه براي پرورش يا ايجاد كسب و كارهاي كوچك ايجاد مي‌شوند. بهره‌گيري از خدمات اين مراكز رشد، احتمال پيشرفت و موفقيت كسب و‌كار‌هاي نوپا را به صورت قابل توجهي افزايش مي‌دهد. نتايج يك مطالعه نشان مي‌دهد كه ?? درصد استارت آپ‌هايي كه برنامه‌هاي مراكز رشد را با موفقيت به پايان رساندند در دنياي كسب و كار باقي ماندند، در‌حالي كه در مجموع تنها ?? درصد استارت آپ به سرانجام مي‌رسند. اين مراكز در كشور‌هايي مثل آمريكا و ژاپن بسيار فعال هستند. ايران نيز از معدود كشور‌هايي است كه تعداد قابل توجهي انكوباتور يا مركز رشد در آن تاسيس شده است، به خصوص در محيط دانشگاهي.

مزيت اصلي اين مراكز تمركز بر روي كسب‌و‌كار‌هايي است كه در مراحل پيش از راه‌اندازي يا مراحل ابتدايي راه‌اندازي هستند، و هدايت اين كسب و‌كار‌ها در تبديل خلاقيت‌ها و دستاوردهاي علمي و تحقيقاتي به محصولات قابل ارايه به بازار. در اين مراكز چندين كسب و‌كار مختلف از امكاناتي مانند فضاي اداري، كارگاه، تجهيزات، مشاوره راهبردي و منابع مالي به طور مشترك استفاده مي‌كنند. از اهداف اصلي كارآفريناني كه به اين مراكز مي‌پيوندند، بهره‌گيري از شبكه ارتباطات و منابع مالي است كه اين مراكز به طور مستقيم يا غير‌مستقيم در اختيار آنها مي‌گذارند. اكثر اين مراكز شرايط دستيابي كارآفرينان به منابع سرمايه‌گذاري رسمي يا غير رسمي را هموار مي‌كنند.

مراكز رشد از پارك‌هاي علم و فناري و موسسات تحقيقاتي متفاوت هستند. بزرگترين تفاوت در اين است كه اين مراكز به كسب و‌كار‌هاي نوپا يا اصطلاحا استارت آپ‌ها اختصاص داده شده‌اند و تمركز اصلي آن‌ها بر روي حمايت از كارآفرينان و خلاقيت آنهاست . در صورتي كه پارك‌هاي علم و فناري روي پروژه‌هايي با مقياس بزرگ‌تر متمركز هستند و خدمات خود را براي مراكز دولتي، دانشگاه‌ها و يا موسسات بزرگتر ارائه مي‌كنند. اكثر پارك‌هاي علم و فناوري خدمات راهبردي به كسب و‌كارهاي كوچك ارائه نمي‌دهند، اما بسياري از آن‌ها پذيراي مراكز رشد به عنوان جزئي از ‌مجموعه خود هستند.

خدمات اصلي كه در مراكز رشد ارائه مي‌شوند:
كمك در زمينه اصول اوليه ايجاد كسب و‌كار
كمك در زمينه تشكيل شبكه ارتباطي
كمك در زمينه تبليغات و بازاريابي
دسترسي به اينترنت پر‌سرعت
كمك در زمينه مديريت امور مالي
كمك در زمينه مهارت‌هاي ارائه طرح
خدمات مشاوره راهبردي
ورود به شبكه ارتباطي افراد فعال در حوزه كارآفريني
فراهم آوردن شرايط ارتباط با فرشتگان نجات و سرمايه‌گذاران خطر‌پذير
فراهم آوردن شرايط ارتباط با شريكان بالقوه

مراكز رشد در دنيا انواع مختلفي دارند. اين مراكز را معمولا با توجه به نوع فعاليتي كه ارائه مي‌دهند به چهار نوع تقسيم مي‌كنند: مركز رشد صنعتي، مركز رشد دانشگاهي، مركز رشد مجازي، و مركز رشد بين‌المللي. در ايران اكثر مراكز رشدي كه تاسيس شده‌اند، مراكز دانشگاهي هستند. مراكز رشد دانشگاهي با هدف كمك در استفاده تجاري از دانش فني و حفظ حقوق مالكيت معنوي تأسيس مي‌شوند و امكان استفاده از امكانات دانشگاهي مانند آزمايشگاه، كارگاه و كتابخانه را فراهم مي‌كنند. در مراكز رشد دانشگاهي همچنين زمينه استفاده از نظرات و مشاوره تخصصي اعضاي هيات علمي دانشگاه فراهم آورده شده است.

از جمله مراكز رشد كه در چند سال اخير در ايران فعاليت خود را آغاز كرده‌اند مي‌توان به مركزرشد فناوري اطلاعات و ارتباطات جهاددانشگاهي (رويش)، مركز مجازي رشد كسب و كار، مركز رشد جامع فناوري دانشگاه كاشان، مركز رشد فناوري شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان اشاره كرد.

به عنوان مثال مركز رشد شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان در توضيح حمايت‌هاي مالي خود آورده است:

«واحدهاي فناور پذيرفته شده در دوره رشد، پس از امضاي قرار داد اسكان و استقرار به مدت ? سال مي توانند در فضاهاي پيش بيني شده در ساختمان هاي مراكز رشد شهرك يا به صورت without wall (در مكاني غير از ساختمانهاي رسمي شهرك) مستقر شوند. اين مدت در صورت درخواست واحد و ارائه برنامه كاري مورد موافقت شوراي پذيرش و ارزيابي قابل تمديد مي باشد.
واحدهاي فناور مستقر در دوره رشد مي توانند از اعتبارات تحقيقاتي و خدماتي بر اساس آيين نامه هاي مصوب و به شرح زير بهره مند شوند:
?- اعتبار تحقيقاتي :
اعتبار تحقيقاتي به منظور حمايت از تكميل پروژه ايده محوري واحدهاي فناور و در دو سرفصل زير تخصيص مي يابد:
• پرسنلي
• غير پرسنلي شامل: خريد تجهيزات- خريد مواد مصرفي- ساخت و خدمات آزمايشگاهي و متفرقه
?- اعتبار خدماتي:
اعتبار خدماتي در نظر گرفته شده براي هر واحد فناور، هزينه هاي مرتبط با موارد زير را تا سقف مشخص و محدود پوشش مي دهد:
• اسكان
• خدمات اطلاع رساني وفني- تخصصي
• خدمات پشتيباني عمومي
• خريد تجهيزات اداري
• امور بازاريابي (بروشور، سايت، كارت ويزيت، شركت در نمايشگاه)
• مشاوره (تخصصي، حقوقي، بازاريابي)»حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است