صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 9028                                               
نكاتي كه در راه اندازي كسب و كار بايد به آنها توجه كرد
دانستني منبع
نكاتي كه در راه اندازي كسب و كار بايد به آنها توجه كرد عنوان
تهيه و تنظيم : اصغر پورسيف الهي نويسنده
1390/11/24 تاريخ

مهمترين مزيت راه اندازي كسب و كار شخصي آن است كه برنامه مربوط به شغل و كسب و كارتان برعهده خودتان قرار مي گيرد و خودتان تصميم مي گيريد كه چه كار كنيد با وجود اين ، مسائل و مشكلات زير را در نظر داشته باشيد:

خلاصه
اينترنت مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

مهمترين مزيت راه اندازي كسب و كار شخصي آن است كه برنامه مربوط به شغل و كسب و كارتان برعهده خودتان قرار مي گيرد و خودتان تصميم مي گيريد كه چه كار كنيد با وجود اين ، مسائل و مشكلات زير را در نظر داشته باشيد:

1- ممكن است براي سود آوري در كسب و كار تازه راه اندازي شده ، به زمان زيادي نياز داشته باشيد و درآمدتان در سال هاي اول كم باشد . همچنين ممكن است درآمدتان در نوسان و متغير باشد .
2- اگر در راه ا ندازي كسب و كارتان اشتباهي مرتكب شويد ، كس ديگري مسئوليت آن را بر عهده نمي گيرد و تمام مسئوليت ها متوجه صاحب كسب و كار است .
3- به طور كلي صاحبان كسب و كارها (به خصوص كسب و كارهاي جديد ) در مقايسه با صاحبان ديگر مشاغل ، بايد زمان بيشتري را به كار خويش اختصاص دهند . اكثر كارآفرينان اين مورد را عامل اصلي موفقيتشان خوانده اند .
4- با رشد و توسعه كسب و كارتان ، بايد ياد بگيريد بخشي از مسئوليت ها و وظايفتان را به ديگران بسپاريد ، زيرا اداره تمام امور به كسب و كار توسعه يافته براي يك نفر مقدور نيست.
پس با توجه به اهميت و ضرورت راه اندازي كسب و كارشخصي ، شغل آينده خويش را با تاكيد بر ايجاد كسب و كار شخصي برنامه ريزي كنيد.

دلايل شكست يك كسب و كار :
چرا يك كسب و كار با شكست مواجه مي شود :
موفقيت در يك كسب و كار هيچ گاه بصورت خود به خودي و يا براساس شانس نيست . اين موفقيت اصولاً به سازمان دهي دقيق و بصيرت فرد بستگي دارد . شروع يك كسب و كار هميشه ريسك پذير است . با توجه به گزارش اداره كسب و كارهاي كوچك در آمريكا " بيش از 50% كسب و كارهاي كوچك در سال هاي اول با شكست مواجه شده و 90% آن ها در 5 سال اول از بين مي روند.
Michael Ames  در كتاب خود به نام " كنترل كسب و كار كوچك " دلايل زير را براي شكست اين نوع كسب و كارها بيان كرده است:
1- عدم وجود تجريه
2- نداشتن سرمايه كافي
3- نداشتن جايگاهي مناسب
4- عدم وجود كنترل قوي
5- سرمايه گذاري بيش از اندازه در دارائي هاي ثابت
6- قراردادهاي اعتباري ضعيف
7- استفاده شخصي از سرمايه هاي تجاري
8- رشد بدون انتظار

Custav Berle دو دليل ديگر در كتاب خود بنام " كسب و كار را خود بر عهده بگيريد " به اين دلايل اضافه مي كند :
1- رقابت
2- فروش پائين
بيان اين موارد قصد ترساندن شما را براي شروع يك كسب و كار ندارد. بلكه مي خواهد شما را براي مسير پر فراز و نشيبي كه در پيش داريد آماده كند. ناچيز پنداشتن مشكلات شروع يك كسب و كار يكي از بزرگترين موانع كارآفريني است . در هر صورت اگر صبور باشيد و به سختي كار كنيد به موفقيت دست مي يابيد . و هيچ گاه فكر نكنيد كه قادريد همه كارها را به تنهائي انجام دهيد . يكي از بهترين روش ها براي رسيدن به موفقيت در كسب و كار استفاده از راهنمائي هاي ديگران است . شخصي كه داراي تجربيات مرتبط با كسب و كار است. مي تواند شما را در اين امر راهنمائي كند . يكي از عوامل در پيشرفت و موفقيت يك كسب و كار تصميم گيري مي باشد ، يكي از بهترين تصميم ها يادگيري اين موضوع است كه چگونه تصميم گيرنده خوبي باشيد . اين امر نيازمند تعهد ، درك و مهارت مي باشد كه بسيار مهم و ارزشمند است.

شناخت انواع كسب و كار
 
در اين قسمت با انواع مختلف كسب و كار آشنا مي شويم . تقسيم بندي هاي مختلفي از انواع كسب و كار وجود دارد . در اينجا بر حسب تعداد افراد شاغل در كسب و كارها ، آن ها را تقسيم بندي مي كنيم:

1- كسب و كار كوچك : به كسب و كاري گفته مي شود كه تعداد افراد شاغل در آن كمتر از 50 نفر باشند . بعنوان مثال مغازه محله شما جزء كسب و كارهاي كوچك به حساب مي آيد . كسب و كارهاي خانگي ، اينترنتي و خانوادگي نيز جزء كسب و كارهاي كوچك به حساب مي آيند.

2- كسب و كار متوسط : به كسب و كاري گفته مي شود كه تعداد افرادي كه در آن كار مي كنند ، بين 50 تا 500 نفر باشند. بعنوان مثال ، فروشگاه هاي زنجيره اي جزء كسب و كارهاي متوسط به حساب مي آيند.


3- كسب و كار بزرگ : به كسب و كاري گفته مي شود كه تعداد افراد شاغل در آن بيشتر از 500 نفر باشند . به عنوان نمونه ، شركت هاي بزرگي مثل ايران خودرو، سايپا و بانك ها از كسب و كارهاي بزرگ به حساب مي آيند.

با وجود اين ، سهم كسب و كارهاي كوچك جهان در بازار اشتغال ، بيشتر از سهم كسب و كارهاي بزرگ است . شركت هاي بزرگ فقط 5 درصد اشتغال جهان را تامين مي كنند.

منابع و ماخذ:
كتاب " كنترل كسب و كار كوچك " نوشته Michael Ames 
كتاب " كسب و كار را خود بر عهده بگيريد " نوشته Custav Berle
سايتهاي اينترنتي مراكز كارآفريني

 حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است