صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 7506                                               
انگيزه عامل اصلي راه‌اندازي يك كسب وكار
دانستني منبع
انگيزه عامل اصلي راه‌اندازي يك كسب وكار عنوان
ريچارد برانسون - ترجمه: مهدي سريرچي نويسنده
1391/12/19 تاريخ

آيا خود انگيزشي (self-motivation) ذاتي است يا اينكه مي‌توان آن را آموخت و پرورش داد؟

خلاصه
روزنامه دنياي اقتصاد - Entrepreneur مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

اگر نتوانيد به خودتان انگيزه بدهيد به احتمال زياد در دنياي تجارت راه به جايي نخواهيد برد، مخصوصا به عنوان كارآفرين. در چند سال اولي كه شركتي را راه‌اندازي مي‌كنيد حجم كاري سنگيني پيش رو خواهيد داشت و شب‌هاي طولاني و روزهاي سرشار از استرس را تجربه مي‌كنيد.

توانايي براي اراده كردن و ثابت قدم بودن در كار، فقط يك مهارت ذاتي و دروني نيست. تا حد زيادي مي‌توانيد به خود ياد بدهيد كه با ساختاردهي به زندگي و شغل‌تان، هميشه از خودتان استقامت نشان دهيد و تلاش كنيد تا كسب و كار جديدتان در مقابل ناملايمات سرپا باقي بماند و در نتيجه عملكردتان به اهداف بزرگ‌تردر زندگي
دست يابيد.

مادرم شخصي فوق العاده پرانرژي و مصممي است، او خيلي چيزها به من ياد داد. همان‌طور كه هميشه اشاره كرده‌ام من سپاسگزار درس‌هاي زندگي هستم كه او به من آموخت؛ بدون آنها احتمالا امروز در جايگاه اجتماعي
كنوني نبودم.
من هميشه دوست داشتم در اجتماع خودم را اثبات كنم؛ اما در زمان كودكي بسيار خجالتي بودم، مسلم بود كه اگر مي‌خواهم موفق باشم بايد بر اين مشكل غلبه كنم. اگر او كمك نمي‌كرد تا از لاك خودم بيرون بيايم، كمرويي خيلي ساده مي‌توانست مرا عقب نگه دارد.

او اين احساس را به من منتقل كرد كه خجالتي بودن رفتاري خودخواهانه است؛ چون اين معني را مي‌دهد كه تنها به خودتان فكر مي‌كنيد. به همين دليل تاكيد زيادي داشت كه درجمع به چشمان افراد بزرگسال نگاه كنم، با آنها دست بدهم و با ايشان هم صحبت شوم. (بدون هيچ استثنايي).

مادرم همچنين به من آموخت كه حتي اگر درباره توانايي‌هايم كاملا مطمئن نيستم، خودم را داخل موقعيت‌ها قراردهم و مشكلاتي را كه به وجود مي‌آيد، در طول مسير حل كنم. وقتي تقريبا 12 ساله بودم يك‌بار من را به تنهايي با دوچرخه به شهر ديگر فرستاد، مي‌دانست كه اتفاقي برايم نمي‌افتد؛ اما مجبور بودم آب پيدا كنم و در طول مسير از ديگران آدرس بپرسم.
قبل از اينكه در سن 16 سالگي مدرسه را ترك كنم، اولين كسب‌وكارم كه انتشار مجله Student بود، راه‌اندازي كردم. آن موقع بود كه من و دوستانم خودمان را به انتشار آن ملزم كرديم و به زيرزميني در غرب لندن نقل مكان كرديم؛ جايي كه كه هم دفتركارمان شد و هم محل زندگي، ما واقعا هرچه را كه داشتيم وقف مجله‌مان

كرده بوديم. آن زمان مجبور بوديم پول‌هايمان را روي هم بگذاريم تا بتوانيم غذاي مناسبي تهيه كنيم. مشكلات مالي انگيزه بزرگي بود تا پيگير تماس‌هاي تلفني براي دريافت آگهي از مشتريان بالقوه باشيم. ما تصميم گرفتيم به اين وضعيت ادامه دهيم؛ چون مي‌خواستيم از طريق مجله درباره موضوعاتي مانند جنگ ويتنام كه آن زمان احساسات زيادي را به خود جلب كرده بود، صدايي را به نسل خودمان برسانيم. اين هدف متشرك براي هركسي كه درگير بود، معناي
زيادي داشت.

درك اينكه كدام عامل براي شما انگيزاننده اصلي است اهميت زيادي دارد. با دانستن آن مي‌توانيد تلاشتان را براي رسيدن به همان اهداف متمركز كنيد. آن‌گاه شغل خود را ساختار بدهيد –طبعا با تفويض برخي كارها به ديگران- به اين ترتيب شما مي‌توانيد حداكثر زمان و انرژي ممكن را براي منافع شركتتان صرف كنيد.

اين روزها يكي از اهدافم به چالش كشيدن خودم است. با نشستن در سالن كنفرانس و كلاس درس تنها مقدار معيني چيز مي‌توان ياد گرفت؛ ولي من زندگي را به عنوان تحصيل در دانشگاهي طولاني مدت كه هر روز در آن يك چيز جديد ياد مي‌گيرم، مي‌بينم و حاضر نيستم اين طرز تفكر را از دست بدهم. اغلب چيزهاي ارزشمندي كه يادگرفته‌ام از افرادي بوده كه با آنها ملاقات كرده‌ام؛ برخي از اين افراد الهام بخش من بوده‌اند.

ديدار با مايك جيگر و استيو جابز تاثير زيادي روي من داشت. آنها در زمينه تخصص خودشان، دستاوردهاي زيادي داشته‌اند. ملاقات با آنها باعث شد من درباره كارهايي كه در اين زمينه بايد انجام دهم، تفكر كنم. پس از آن با انگيزه‌تر از هر زمان ديگري بودم تا بهترين كار ممكن را در كسب‌وكار خودم انجام دهم. بالاتر از همه چيز، شما بايد كسب و كاري را ايجاد كنيد كه به آن افتخار كنيد. اين مساله هميشه براي من انگيزه‌بخش بوده است.

از وقتي كه مجله Student را منتشر مي‌كردم تا آخرين كسب و كارهايي كه در روزهاي اخير راه‌اندازي كرده‌ام، هرگز صرفا براي پول وارد هيچ كسب‌وكاري نشده‌ام. اگر پول تنها انگيزه شما باشد، معتقدم كه هرگز نبايد هيچ كسب‌وكاري را راه‌اندازي كنيد.
وقتي كه انگيزه و ايده‌هاي خودتان را شناختيد، با كارمندان و همكارانتان درباره انگيزه‌هايشان صحبت كنيد، آن گاه شغل‌شان را به گونه‌اي ساختاردهي كنيد كه به آنها اجازه دهد انرژي خود را به طور كامل به خدمت بگيرند.
وقتي شما و كارمندانتان با تعهد و انرژي مضاعف مشغول به كار شويد، خواهيد ديد كارهاي زيادي وجود دارد كه با همكاري يكديگر قادر به انجام آنها خواهيد بود.حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است