صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 6027                                               
مقاله منبع
نقش انكوباتورها در بستر سازي كارآفريني براي دانش آموختگان دانشگاهها عنوان
دكترمحمد جعفر صديق نويسنده
1384/05/16 تاريخ

تأكيد بر كارآفريني بجاي اشتغال زايي و نقش انكوباتورها در ايجاد كارآفريني و تاريخچه ايجاد آنها و ساير ويژگيها و امتيازات مراكز رشد در ساير كشورها

خلاصه
مرجع
مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2 3 4 5

نقش انكو باتورها در بسترسازي كارآفريني براي دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها

دكتر محمد جعفر صديق رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان
موضوع اشتغال با توجه به بحران جمعيت در وضعيت فعلي كشور يكي از معضلات ملي به حساب مي‌آيد كه حل آن مورد تأكيد مديران ارشد كشور است. به جرأت مي‌توان گفت كه اين موضوع يكي از مشكلات اساسي بسياري از كشورهاي اعم از توسعه‌يافته يا در حال توسعه است. اين مقاله ضمن بررسي تفاوت موضوع اشتغال‌زايي و كارآفريني درصدد معرفي يكي از راهكارهاي موفق تجربه شده در بحث كارآفريني است.
مقدمه؛ اشتغال‌زايي يا كارآفريني؟
مروري بر عمكرد سازمانهاي اقتصادي كشور گوياي اين مطلب است كه آنچه مورد توجه اين سازمانها قرار گرفته است، موضوع اشتغال‌زايي است و كمتر به موضوع كارآفريني پرداخته شده است. با توجه به اينكه بخش اعظم سازمانهاي اقتصادي كشور دولتي هستند، اقدام به اشتغال‌زايي از طرف اين سازمانها از دو نقطه ضعف اساسي برخوردار است. نقطه ضعف اول اين اقدام، همانند بخش اعظم عملكرد بخش دولتي، بهره‌وري كم آن و نقطه ضعف دوم عدم توجه كافي به موضوع كارآفريني است.

اگرچه اشتغال‌زايي و ايجاد زمينه براي جذب تعدادي نيروي بيكار ارزشمند و قابل تقدير است، اما آنچه كه بايد مورد همت مديران كلان كشور باشد، كارآفريني است. برخلاف اشتغال‌زايي، كارآفريني به خلق ارزشهاي مادي و اقتصادي يا كسب و كار ختم نمي‌شود هر فردي كه شركتي را تأسيس و تعدادي را استخدام كرد، لزوماً كارآفرين نيست بلكه فرد كارآفرين علاوه بر اشتغال‌زايي، توسعه و ارتقاء را نيز نشانه مي‌گيرد. لذا اگرچه هدف‌گيري اشتغال‌زايي در بخش دولتي و خصوصي اقدامي شايسته و بايسته است، ليكن بايد به عنوان قدمي اساسي‌تر به فراهم آوردن بسترهاي مورد نياز براي حمايت از نيروهاي كارآفرين فراهم كرد.

مؤسسات كوچك فناوري، موتور محركه كارآفريني
مطالعات انجام شده در كشورهاي توسعه‌يافته حاكي از نقش مؤثر موسسات نوپا وكوچك در كارآفريني و به تبع آن توسعه و ارتقاء اقتصادي و فناوري در اين كشورها است(1و2) تمام آنهايي كه سعي در بالابردن اهميت شركتها و مؤسسات سرمايه‌گذاري كوچك و متوسط دارند، با اصول بديهي زير مواجه هستند كه:
موسسات كوچك بسيار كاربر بوده، براي هر واحد از سرمايه، نيروي كار بيشتري به كار مي‌گيرند

1 2 3 4 5


حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است