صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 5067                                               
بيکاري جوانان و تحصيل کرده‌ها رنج آور است
گفت و گو منبع
بيکاري جوانان و تحصيل کرده‌ها رنج آور است عنوان
گفتگو با نماينده مجلس نويسنده
1388/03/27 تاريخ

بيكاري بزرگترين درد اجتماعي، اقتصادي و شخصيتي است زيرا بيكاري نه تنها براي اقتصاد كشورها معضل است بلكه زمينه مشكلات اجتماعي، رواني و شخصيتي را به وجود مي‌آورد. به همين دليل قانون اساسي، وظيفه ايجاد فرصت‌هاي شغلي را بر دوش دولت نهاده است.

خلاصه
هفته نامه بازاركار (كوروش شرفشاهي) مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

«اختراع زاييده احتياج است» اين ضرب‌المثل بيانگر آن است كه مادر همه چيز، احتياج است اما به راستي اين مساله در همه شرايط و با هر گونه مديريتي پاسخ مي‌دهد.

اگر چنين بود كه مشكل بيكاري و اشتغال، معضل اصلي جوامع نبود. به عبارت بهتر بيكاري بزرگترين درد اجتماعي، اقتصادي و شخصيتي است زيرا بيكاري نه تنها براي اقتصاد كشورها معضل است بلكه زمينه مشكلات اجتماعي، رواني و شخصيتي را به وجود مي آورد.

به همين دليل قانون اساسي،  وظيفه ايجاد فرصت هاي شغلي را بر دوش دولت نهاده است. در اين راستا با نمايندگان مجلس به گفت و گو نشسته‌ايم تا معضل بيكاري را در حوزه انتخابيه خودشان و از زبان خودشان بشنويم و راهكارهاي احتمالي ارايه شود.

مهندس سيروس‌‌ساز دار عضو كميسيون انرژي و نماينده مرند و جلفا در مجلس شوراي اسلامي است و در خصوص معضل بيكاري مي‌گويد: فقط همين را بگويم كه 85 درصد مراجعات مردم حوزه انتخابيه به دفتر، براي اشتغال است و جالب اينكه بيشتر اين افراد تحصيلكرده و با تخصص هستند.

وي افزود: امروزه دانشجو شدن يك جور شاغل شدن است و افرادي كه نمي‌توانند شاغل شوند دانشجو مي‌شوند اما با كمال تاسف هنگامي كه تحصيلات عاليه خود را در مقاطع دانشگاهي به پايان مي‌برند تازه به بيكار تحصيلكرده تبديل مي‌شوند.

وي در پاسخ به اينكه مسوولان ذيربط اعتقاد دارند كه تحصيلكردگان تخصص ندارند مي‌گويد: بسياري از مراجعه‌كنندگان بيكار، مدرك تحصيلي فني و حرفه‌اي دارند بنابراين نمي‌توان ادعاي بي‌تخصص بودن بيكاران را زياد جدي گرفت.

وي با اشاره به ارايه نامه‌اي كه با امضاي 3 وزير كشور، صنايع و كشاورزي خطاب به رييس‌جمهور تنظيم شده مي‌گويد: براساس اعتراف اين 3 وزير 45 درصد مردم مرند و جلفا بيكارند. 40 درصد مردم نيز در مشاغل خدماتي و كاذب فعاليت مي‌كنند و تنها 15 درصد مردم در بخش‌هاي كشاورزي و دامداري يا صنعتي شاغل هستند.

سازدار با تاكيد بر اينكه منطقه مرند و جلفا داراي ظرفيت‌هاي كشاورزي و منطقه مرزي است مي‌گويد: در حال حاضر 40 هزار هكتار زمين مستعد كشاورزي كه مشكل آب‌رساني دارد و در حاشيه رودخانه قرار دارد به حال خود رها شده زيرا توجه لازم به آن نمي‌شود. در سال 1380 مبلغ 316 ميليارد تومان بودجه براي اين مهم تعيين شد كه تنها 16 ميليارد تومان اختصاص يافت.

 وي با اشاره به اينكه مرند و جلفا منطقه مرزي هستند مي‌گويد: بيش از 36 درصد واردات كشور از كشورهاي اروپايي و آمريكايي از طريق مرز جلفا صورت مي‌گيرد اما هر چه فرياد مي‌زنيم كه گمرك اين منطقه را هدفمند كنيد تا علاوه بر درآمدزايي، مشكل بيكاري تا حدودي رفع شود گوش شنوايي نيست.

سازدار از طرح منطقه آزاد ارس به عنوان يكي ديگر از راهكارهاي اشتغالزايي خبر مي‌دهد و مي‌گويد: حتي استاندار كه زيرمجموعه دولت است از اين موضوع خبر دارد و آن را تاييد مي‌كند اما نمي‌دانيم چرا عملياتي نمي‌شود.

وي در خصوص طرح بنگاه‌هاي زودبازده مي‌گويد: گمان مي‌كنيد اگر اين طرح موفقيت آميز بود نيمه كاره رهايش مي‌كردند، به دليل آنكه اين طرح به بي‌راهه رفته بود، بانك را بهانه كردند تا جلوي آن را بگيرند.

چگونه است كه رييس‌جمهور شوراي پول و اعتبار را منحل مي‌كند و برخلاف نظر بسياري از مسوولان، بهره بانكي را دستوري كاهش مي‌دهد اما نمي‌تواند دستور بدهد كه بانك‌ها به بنگاه‌هاي كوچك زودبازده وام بپردازند.

وي در پاسخ به اينكه اين طرح در مرند و جلفا چگونه بوده است مي‌گويد: در شهري كه تحصيل‌كرده و بيكار فراوان باشد و استعداد، توانايي و فعال بودن در بين جوانانش زبانزد باشد چگونه امكان دارد طرحي اشتغال‌زا مورد استقبال واقع نشود مگر آنكه طرح بنگاه‌ها همانگونه كه بانك مركزي اعلام كرده حدود 40 درصد انحراف و خطا داشته باشد.

نماينده مرند در پاسخ به اينكه براي بيكاران مراجعه‌كننده به دفترتان چه مي‌كنيد مي‌گويد: اكر دست و پاي شما را ببندند و به حرفتان و نظرتان به عنوان نماينده مردم توجه نشود چه كار مي‌توانيد بكنيد؟ با اين وجود در حد امكان جوانان بيكار را به ادارات و صنايعي كه با دفتر نمايندگي ارتباط دارند معرفي مي‌كنيم.

سازدار در پاسخ به اينكه اگر با همين تخصص و توانايي بيكار بوديد چه مي‌كرديد مي‌گويد: من هم مثل ميليون‌ها بيكار اين مملكت خودم را به آب و آتش مي‌زدم، به دفتر نمايندگان مجلس مراجعه مي‌كردم، به دوست و آشنا مي‌گفتم و از هر طريق ممكن به دنبال چاره‌گشايي بودم.

هر چند كه شرايط در همه جا يكسان است و اگر اين 4 ميليون بيكاري كه در حال حاضر به طور رسمي در كشور وجود دارند مي‌توانستند كار پيدا كنند من هم پيدا مي‌كردم. اما در پايان مي‌خواهم تاكيد كنم كه بيكاري از هر دردي، دردآورتر است و عواقب آن از هر معضلي خطرناك‌تر.

و اما سيف‌اله حسيني كه به نمايندگي از مردم پاوه و اورامانات سخن مي‌گويد از بيكاري به عنوان يك بيماري فراگير ياد مي‌كند و مي‌افزايد: بيكاري مختص به يك منطقه، استان و شهر نيست بلكه معضلي است كه كشور را با چالش روبه‌رو كرده است.

وي از رشد بيكاري در شهرهاي حاشيه‌اي به خصوص مناطقي كه از لحاظ جغرافيايي، از مركز دور هستند خبر مي‌دهد و مي‌گويد: شرايط ويژه جنگي در 8 سال دوران دفاع مقدس، درگيري با اشرار و بي‌توجهي به سرمايه‌گذاري از سوي دولت و بخش خصوصي و صدها دليل ديگر باعث شده تا هر آنچه داشتيم را از دست بدهيم اين در حالي است كه به دليل نزديكي به مرز با كم لطفي نيز مواجه هستيم.

حسيني با اعلام اينكه به دليل نزديكي به مرز  بخش خصوصي تمايلي به سرمايه‌گذاري در اين منطقه ندارد مي‌گويد: بايد اين معضل را دولت جبران كند اما نمي‌كند. وي با تاكيد بر اينكه مرز نمي‌تواند فقط تهديد باشد، مي‌گويد: اگر در دوران جنگ خانه و خانواده‌مان را به خاطر جنگ از دست داديم (و امروز همچنان به اين هدف ايمان داريم) نبايد امروز فرزندانمان با بيكاري و بدبختي مواجه باشند.

نماينده پاوه در پاسخ به اينكه چند درصد مراجعات به دفتر نمايندگي را بيكاران جوياي كار تشكيل مي‌دهند مي‌گويد: بيش از 80 درصد مراجعان به دفتر را جويندگان كار از هم اقشار تشكيل مي‌دهند از تحصيلكردگان عالي رتبه گرفته تا افراد كم‌سواد و بي‌سواد كه بسياري از آنان را دوست و آشنا نيز معرفي كرده‌اند.

وي در پاسخ به اينكه براي آنان چه مي‌كنيد مي‌گويد: كار چيزي نيست كه در حد فراوان وجود داشته باشد، بنابراين يك بانك اطلاعاتي از بيكاران در حوزه انتخابيه راه‌اندازي كرده‌ايم كه شرايط افراد با توجه به سن، ميزان تحصيلات و تخصصي كه دارند در آن ثبت مي‌شود كه به روز است و هر كدام شاغل شدند از اين ليست حذف مي‌شوند.

همچنين با واحدهاي صنعتي، ادارات و هر جايي كه فرصت شغلي وجود دارد تماس برقرار كرده‌ايم كه به محض خالي شدن ظرفيت شغلي در يكي از اين مراكز، فردي كه با شرايط محل كار همخواني داشته باشد را معرفي مي‌كنيم اما بيش از اين راهكار ديگري وجود ندارد.

حسيني در پاسخ به اينكه اگر شما بيكار بوديد چه مي‌كرديد مي‌گويد: امروزه بيكاري بزرگترين دردي است كه خانواده‌ها و اشخاص جوياي كار با آن دست به گريبان هستند.

بارها پدران و مادران  با گريه و زاري از مشكلات بچه‌هايشان گفته‌اند، آن‌ها دليل معضل‌هاي اجتماعي و احتمال انحراف فرزندانشان را نبود شغل مي‌دانند، بسياري از آنان دوستان و آشنايان بانفوذي دارند كه به دفتر نمايندگي معرفي مي‌شوند اما هنگامي كه فرصت شغلي وجود ندارد چه كنيم بنابراين اگر خود من هم بيكار بشوم به راستي نمي‌دانم براي خودم در اين شرايط بحران بيكاري و ناتواني در اشتغالزايي چه كنم.

علي‌اصغر يوسف‌نژاد عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس است و مي‌گويد: در حال حاضر آمار دقيقي از مراجعه‌كنندگان بيكار به دفتر نمايندگي ندارم اما اگر بخواهم واقعيت را بگويم بيش از 50 درصد مراجعه كنندگان بيكاران جوياي كار هستند كه درصد قابل توجهي از اين افراد تحصيلكردگان دانشگاهي از كارداني تا دكترا هستند.

وي با اعلام اينكه كارجويان تخصص و تجربه لازم را دارند مي‌گويد: بيكاران اعلام مي‌كنند كه حاضرند در هر نقطه از ايران كار كنند و بسياري از آنان نيز تاكيد دارند كه مدرك تحصيلي‌شان ناديده گرفته شود به شرط آنكه كاري پيدا كنند تا خجالت‌زده پدر و مادر آن هم پس از گذراندن مدارج دانشگاهي نشوند.

وي در پاسخ به اينكه براي اين افراد چه مي‌كنيد مي‌گويد: توانسته‌ايم با كاريابي‌هاي شناسنامه‌دار و دستگا‌ه‌هاي اجرايي و بنگاه‌هاي اقتصادي تعامل برقرار كنيم و بيكاران را به آن دفاتر معرفي مي‌كنيم.

يوسف‌نژاد با اعلام اينكه فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي علوم انساني بيشتر از بيكاري رنج مي‌برند مي‌گويد: بسياري از اين افراد را راهنمايي مي‌كنيم كه تخصص خاصي فرا گيرند. 

به ويژه آنكه تاكيد داريم براي شاغل شدن، مدرك تحصيلي‌شان را ناديده بگيرند. بسياري از اين افراد را نيز به مراكز آموزش فني و حرفه‌اي معرفي مي‌كنيم تا فن و حرفه‌اي بياموزند اما در مجموع افرادي كه به كار معرفي مي‌شوند در بيشتر موارد در مشاغل غيرمرتبط با تحصلاتشان شاغل مي‌شوند اما از بيكاري بهتر است.

نماينده ساري در مجلس در پاسخ به اينكه اگر بيكار بوديد چه مي‌كرديد مي‌گويد: بزرگترين معضل بيكاري، بيهوده بودن است. بنابراين براي آنكه در وهله اول از معناي بيهوده بودن خلاص شوم به هر دري مي‌زدم و اولين شغلي كه پيدا مي‌كردم به آن مشغول مي‌شدم و سپس به دنبال يافتن يك شغل مرتبط با تحصيلاتم مي‌شدم اما بيكار نمي‌ماندم چون كار توي كار پيدا مي‌شود.

وي با اعلام اينكه بالاترين ميزان بيكاري در ساري وجود دارد مي‌گويد: اگر چه بيكاري معضل دايمي كشور است اما جاي تعجب دارد در استان سرسبزي همچون مازندران درصد بيكاري اين قدر بالا باشد، استاني كه از لحاظ گردشگري، كشاورزي و ماهيگيري در رتبه قابل توجهي است چرا تا بدين حد بيكار دارد سوالي است كه بايد از مسوولان پرسيد.

يوسف‌نژاد مي‌گويد: اگر ظرفيت‌هاي اشتغال شناسايي مي‌شد و سرمايه‌گذاران علاقمند به مشاركت با دولت ترغيب مي‌‌شدند امروز نه تنها مشكل بيكاري نداشتيم بلكه مي‌توانستيم بيكاران ساير شهرها را نيز جذب استان مازندران كنيم، اما امروز از بيكاري رنج مي‌بريم و بيكاران مازندراني به ساير شهرها كوچ مي‌كنند.حركت به چپ
حركت به راست


سازمان سرمايه گذاري و كمكهاي اقتصادي و فني ايران

 
http://www.investiniran.ir/
 

سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي

 
http://www.agri-eng.com/fa/02_/
 

شبكه زنان كارآفرين

 
http://www.iranzanan.com/
 

شبكه زنان كارآفرين

 
http://www.iranzanan.com/
 

شبكه زنان كارآفرين

 
http://www.iranzanan.com/
 

شبكه زنان كارآفرين

 
http://www.iranzanan.com/
 

شبكه زنان كارآفرين

 
http://www.iranzanan.com/
 

موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران

 
http://www.isiri.org/jadidf/newpage/member/rule.ht
 

اتاق بازرگاني صنايع و معادن ايران

 
http://www.tccim.ir/RulsProvDetail.aspx?id=567
 

اتاق بازرگاني،‌صنايع، معادن و كشاورزي

 
http://www.tccim.ir/
 

اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان سيستان و بلوچستان

 
https://www.mcls.gov.ir/fa/lawlist/nezameejtamee
 

اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي تبريز

 
https://az-sharghi.mcls.gov.ir/fa/gavanin-%D9%82%D
 

الشيعه

 
http://www.al-shia.com/html/far/books/fegh/resale_
 

امور بيمه گري

 
http://www2.taminn.com/Law/book/1/page/4-1.jsp
 

اولين پايگاه اطلاع رساني تخصصي فناوري اطلاعات

 
http://www.itiran.com/?type=bylaw
 

بنياد شهيد انقلاب اسلامي

 
http://www.shahid.ir/site/persian/aboutus-f/struct
 

پارك فنآوري پرديس

 
http://www.techpark.ir/Parks/Farsi/News/Park-Law.h
 

پايگاه اطلاع رساني صادرات

 
http://www.iranexporters.org/asp/ayinname.asp
 

پايگاه اطلاع‌رساني اقتصاد ايران

 
http://www.ieicenter.com/Law/Show.asp?ID=977&AllWo
 

پايگاه اطلاع‌رساني اقتصاد ايران

 
http://www.ieicenter.com/Law/Show.asp?ID=175&AllWo
 
1 2 3 4 5 6 7

قانون مقررات تجاري جمهوري عربي سوريه در سال 2004

 

راهنماي ثبت شركت تعاوني

 

راهنماي ثبت شركت سهامي عام

 

راهنماي ثبت شركت با مسؤليت محدود

 

آيين‌نامه نحوه فعاليتهاي مشخص به منظور تاسيس و توسعه كريدورهاي علم و فنآوري كشور

 

قانون مراكز رشد و پاركهاي علم و فنآوري

 

قانون مقررات صادرات و واردات ايران

 

قا‌نون اتاق با‌زرگا‌ني و صنا‌يع و معا‌دن جمهو‌ري اسلا‌مي اير‌ان

 

مواد قانون‌ تامين‌ اجتماعي

 

قوانين مراكز كارآموزي

 

ضوابط و مقررات مربوط به ثبت نمايندگي شركتهاي خارجي

 

قانون تجارت الكترونيكي

 

راهنماي استفاده از خدمات وام تبصره 49 قانون بودجه

 

آيين نامه اجرايي قانون اجازه ثبت شعبه يا نمايندگي شركت

 

قانون بازنشستگي پيش از موعد در مشاغل سخت و زيان آور

 

معافيت‌هاي مالياتي موسسات هواپيمايي خارجي

 

قانون عدم نياز به اخذ مجوز شوراي عالي انفورماتيك درخصوص ورود كامپيوتر و تجهيزات مربوطه

 

ماده 4 قانون تجمع عوارض

 

قانون ماليات مستقيم (اشخاص مشمول ماليات)

 

قانون ماليات مستقيم(ماليات بردرآمد حقوق)

 
1 2 3 4


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است