صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 5351                                               
زندگينامه کارآفرينان موفق جهان (بنيانگذار kodak)
دانستني منبع
زندگينامه کارآفرينان موفق جهان (بنيانگذار kodak) عنوان
نويسنده
1387/04/04 تاريخ

امروزه از «George Eastman» موسس کمپاني بزرگ «Eastman Kodak» به عنوان پدر صنعت عکاسي مدرن و نوين ياد مي‌شود. او در سال ???? در يکي از روستاهاي «نيويورک» ديده به جهان گشود.

خلاصه
سيمرغ مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

امروزه از «George Eastman» موسس کمپاني بزرگ «Eastman Kodak» به عنوان پدر صنعت عکاسي مدرن و نوين ياد مي‌شود. او در سال 1854 در يکي از روستاهاي «نيويورک» ديده به جهان گشود.

پدرش «George Washington Eastman» در همان سال دانشکده اقتصاد «Eastman» را در «Rochester» بنا کرد و چند سال بعد خانواده را براي زندگي در آن شهر به «Rochester» برد. در سال 1862 درست زماني که دانشکده در حال شکل‌گيري و رشد خود به سر مي‌برد، به ناگاه پدر خانواده از دنيا رفت و اندک سرمايه‌اي را براي آنها به ارث گذاشت.

با پديد آمدن چنين شرايطي «George» که تنها پسر خانواده بود براي سرپرستي و حمايت مالي مادر و دو خواهرش مجبور به ترک تحصيل شد و راهي بازار کار گرديد. ابتدا براي يک شرکت کوچک بيمه مشغول به کار شد و پس از آن به استخدام بانک محلي «Rochester» درآمد.

هنگامي که 23 سال بيشتر نداشت يکي از همکارانش با مشاهده فعاليت‌هاي خستگي‌ناپذير او پيشنهاد کرد که تعطيلات آخر هفته را به همراه مادر و خواهرانش به خارج از شهر بروند و به تفريح بپردازند.

در ميان کلام همکار دلسوز پيشنهادي مطرح شد که سرآغاز تحول زندگي «George» و تکنولوژي بشر به حساب مي‌آمد. او گفت که براي ثبت خاطره آن روز گردش «George» دوربيني تهيه نمايد و از خانواده‌اش چند عکس يادگاري بگيرد.

اگر چه «George» دوربيني اجاره کرد اما هرگز تعطيلات آخر هفته را در بيرون از خانه نگذراند. سنگيني، حجم و گراني مبلغ تهيه يک دوربين و يا حتي يک عکس تمامي فکر او را به خود مشغول ساخته بود. «آيا امکان ظهور دوربيني جديد با خصوصيات کاملاً متفاوت وجود ندارد؟»

از همان روز به مدت سه سال، شب‌ها و در ساعات بيکاري او مدام در آشپزخانه خانه مشغول آزمايش موادي بود تا بتواند امولسيون ژلاتين را در جايگاه نگاتيو فيلم دوربين قرار دهد. سرانجام پس از يکسري آزمايشات مستمر و طولاني مدت او در سال 1880 توانست ماشيني با قابليت کارايي با نگاتيو خشک جهت تهيه عکس اختراع نمايد و به ثبت رساند.

يکسال بعد با کمک‌هاي مالي «Henry Strong» کمپاني «Eastman Dry Plate» برپا شد و به سبب فعاليت‌هاي شديد «George» در آن ديگر مجبور به استعفا از بانک شد.

در سال 1884 فعاليت‌هاي کمپاني «Eastman» که حال به يک کمپاني توليد فيلم تبديل شده بود گسترش يافت و او توانست فيلم‌هاي حلقه‌اي را جايگزين نگاتيوهاي شيشه‌اي نمايد که با استقبال بسيار بي‌نظيري مواجه شد.

سرانجام در سال 1892 کمپاني «Eastman Kodak» افتتاح شد، کمپاني که با ظهور خود انقلاب بزرگي در صنعت عکاسي دنيا پديد آورد. اندکي بعد کمپاني «Kodak» توانست با بکارگيري چند نوآوري ديگر، دوربين‌هاي سبک با کارايي بسيار ساده را با نام «Kodak» وارد بازار نمايد.

شعار آنها با فرستادن اين دوربين‌ها به بازار اين بود: «شما تنها يک دکمه را فشار دهيد، ما بقيه کارها را انجام مي‌دهيم.» در مدت زمان بسيار اندکي دوربين‌هاي عکاسي «Kodak» در سراسر جهان شهرت يافت و ميزان تقاضاي آن به شدت سرعت گرفت.

در همان فاصله زماني ابتکار جديد «Eastman» براي پايه‌ريزي ظهور فيلم‌هاي متحرک در سال‌هاي بعد نيز با سر و صداي بسياري همراه شد.

در سال 1888 هنگامي که «Eastman» نام «Kodak» را براي کمپاني و محصولات خود برگزيد، از او سؤالات بسياري در مورد علت انتخاب اين نام پرسيده شد و او در پاسخ اظهار داشت که از دوران کودکي علاقه خاصي به حرف «K» داشته است و هميشه آن را حرف مورد علاقه و قدرت بخش خود مي‌ دانسته است.

از نظر او انتخاب کلمه‌اي که با اين حرف شروع و با آن خاتمه مي‌يابد، قطعاً خوش‌شانسي و موفقيت فراواني براي او دربر خواهدداشت.

در سال 1902 «George Eastman» که حال به يک ثروتمند مشهور تبديل شده بود، تصميم گرفت تا خانه‌اي را که هميشه در خواب‌هاي کودکي‌اش مي‌ديده بنا نمايد.

از همين رو مشهورترين آرشيتکت آن دوران در ايالات متحده «J.Foster Warner» را به خدمت گرفت و ساخت خانه را آغاز نمود. خانه‌اي به مساحت 3200 متر با 50 اتاق و مجهزترين سيستم گرمايش، تلفن و برق و از همه مهم‌تر با طراحي داخلي طراحان کاخ سفيد که هزينه ساختش مبلغي معادل 335 هزار دلار آن زمان شد، ساخت.

از خصوصيات بارز «Eastman» مي‌توان به سخاوتمندي و علم دوستي او اشاره کرد. از آنجا که او در دوران نوجواني به دليل مصائب مالي و خانوادگي نتوانسته بود ادامه تحصيل دهد، در اين دوران که صاحب مال و شهرت شده بود همواره به موسسات آموزشي کمک‌هاي شاياني اهدا مي‌کرد.

او در دوران حياتش مبلغي معادل 20 ميليون دلار به موسسه تکنولوژيکي «ماساچوست» اهدا نمود. همچنين مرکز فن‌آوري «Rochester» مبلغي معادل 625 هزار دلار در سال 1901 از «Eastman» به عنوان هديه دريافت کرد. او همچنين هديه‌اي معادل 2 ميليون دلار به هر يک از موسسات آموزشي «Tuskegee» و «Hampton» ارايه نمود.

«George Eastman» همچنين علاقه فراواني به شهر «Rochester» داشت و با تمام قوا جهت پيشرفت و توسعه اين شهر گام برمي‌داشت. بناي موسسه و انجمن «Chest» به عنوان دانشکده موسيقي اين شهر و همچنين بخشيدن منزل مسکوني مشهورش پس از مرگ به دانشگاه «Rochester» از جمله اين اقدامات به شمار مي‌روند.

سرانجام در 14 مارس 1932 اين مخترع بزرگ و ثروتمند خير دار فاني را وداع گفت. هنگامي که جسد او را به خاک مي‌سپردند، آخرين جمله وصيتنامه او توجه همگان را به خود جلب کرد: «من کارم را انجام دادم. پس ماندن ديگر لزومي ندارد.

اگر چه «Eastman» به اين نتيجه رسيده که کارش را به اتمام رسانده است اما کمپاني صاحب‌نامش راه درازي را مقابل خود مي‌ديد. امروز کمپاني «Kodak» به عنوان يکي از بزرگترين توليدکنندگان فيلم‌هاي دوربين عکاسي در جايگاهي قرار گرفته که بدون شک روح بنيانگذار خود را راضي و خشنود در بالاي سر خود مشاهده مي‌نمايد.حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است