صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 9615                                               
كار شايسته؛ گامي ارزشمند براي تحقق اشتغال كامل
قانون منبع
كار شايسته؛ گامي ارزشمند براي تحقق اشتغال كامل عنوان
خبرگزاري ايرنا نويسنده
1390/03/24 تاريخ

كار شايسته در ماده 101 قانون برنامه چهارم نگاشته شد اما اين مهم طي اين برنامه اجرايي نشد و بار ديگر در برنامه پنجم توسعه بر آن تاكيد شده است.

خلاصه
خبرگزاري ايرنا مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

كارشايسته گامي ارزشمند جهت تحقق اشتغال كامل در سايه تحقق حقوق اجتماعي كار و كرامت انساني است كه تحقق آن آحاد جامعه به ويژه جامعه كار را در بر مي گيرد.

كار شايسته در ماده 101 قانون برنامه چهارم نگاشته شد اما اين مهم طي اين برنامه اجرايي نشد و بار ديگر در برنامه پنجم توسعه بر آن تاكيد شده است.

اين برنامه كه از سوي سازمان بين المللي كار براي كشورها ملزم شده است كشورها را موظف مي‌كند براي ارتقا كرامت انساني، كار شايسته را اجرايي كنند زيرا بهبود شرايط كار، گامي ارزشمند در جهت تحقق اهداف توسعه است.

كار شايسته كه در سال 2005 ميلادي از سوي سازمان بين المللي كار تدوين شد، به خواسته‌هاي افراد در زندگي كاري آنها اطلاق مي شود. خواسته هايي همچون فرصت هاي شغلي، درآمد، پيشرفت فردي، عدالت و برابري جنسي (در امكان دستيابي به كار) است.

كار شايسته بر مبناي اصول و حقوق بنيادين كار، برخورداري از فرصت‌هاي شغلي و درآمد، حمايت و امنيت اجتماعي و گفت وگوهاي اجتماعي و سه جانبه (تشكل‌هاي كارگري و كارفرمايي) بنا شده است.
در حال حاضر، 81 مركز ملي در 56 كشور جهان در تعميق و گسترش اين مفهوم تلاش مي كنند.

** ايجاد اشتغال
براساس برنامه كار شايسته، ايجاد فرصت‌هايي براي سرمايه گذاري، كارآفريني، توسعه مهارت‌ها، ايجاد شغل و معيشت پايدار در هر كشوري بايد سرلوحه همه فعاليت‌هاي اقتصادي قرار گيرد.
در هر جامعه‌اي بايد شغل مناسب براي تمام افراد جمعيت فعال كه مي خواهند مشاركت اقتصادي و اجتماعي در جامعه داشته باشند، فراهم شود چرا كه سازمان بين المللي كار داشتن شغل را ضرورت توسعه جوامع مي‌داند.

** تضمين حقوق در محل كار
تضمين حقوق در محل كار از طريق احترام به حقوق كارگران حاصل مي‌شود. همه كارگران به ويژه كارگران محروم يا فقير بايد از طريق مشاركت و قوانيني كه كار را براي منافع آنها ترسيم مي كند مورد حمايت قرار گيرند.

** توسعه حمايت اجتماعي
حمايت‌هاي اجتماعي در كار مي تواند افزايش بهره‌وري با تضمين لذت از كار براي هر دو جنس را ميسر كند. امنيت در كار به افراد اين فرصت را مي دهد كه آنها زمان كافي براي سپري كردن اوقات خود در كنار خانواده و لذت بردن از اوقات فراغت را داشته باشد.

كارگراني كه فاقد امنيت شغلي باشند هيچگاه نه در كار و نه در زمان فراغت داراي خيالي آسوده نيستند و همواره تنش از دست دادن شغل آنها را مي آزارد كه اين تنش بازتابي ناخوشايندي براي فرد و اطرافيان وي دارد.
شاغلاني كه داراي درآمد مكفي، حمايت اجتماعي كار و زمان كافي براي استراحت باشند به طور يقين مي‌توانند نقش موثري در فرآيند توليد ايفا كنند. بهره وري مي تواند از مسيرهاي طي شده تحقق يابد بدون آنكه راهكارهاي غير واقعي را براي افزايش بهره وري تدبير كرد.

برنامه كار شايسته تاكيد مي‌كند كرامت و منزلت انسان‌ها در كار نبايد به هيچ عنوان خدشه دار شود و همواره برنامه ريزان جامعه، شاغلاني را كه به واسطه كار آنها چرخه اقتصادي تحرك مي يابد را بايد مورد عزت، حمايت و پشتيباني قرار دهند.

** برابري جنسيتي در كار
مورد ديگري كه در كار شايسته بر آن تاكيد مي شود برابري جنسيتي در كار است به طوري كه نبايد در كار، نگاه جنسيتي از سوي كارفرمايان اعمال شود و زن و مرد در مقابل كار مساوي از حقوق برابر و يكساني برخوردار شوند.

** ترويج گفت و گوهاي اجتماعي
يكي از دستاوردهاي مهم كار شايسته ترويج گفت و گوهاي اجتماعي است به گونه اي كه با تحقق كار شايسته مي توان از ادامه اختلاف ميان كارفرمايان و كارگران پرهيز كرد.

شكي نيست كه منافع كارگران و كارفرمايان در برخي از مقاطع با يكديگر همسان نيستند و همواره موضوع‌هايي كه در كار ايجاد مي شود، مي تواند منجر به برخوردهاي نامتعارف ميان آنان شود.
تشكل‌هاي مستقل كارگري مي‌توانند نه تنها در افزايش بهره وري واحدهاي اقتصادي موثر باشند بلكه همچنين مي‌توانند از طريق گفت و گوها، راه حل هايي براي بهبود كار ارايه دهند.

** كارشايسته هدفي جهاني و ملي
كارشايسته همچنين مي تواند نگرش مثبت را در مردم افزايش دهد و دگرگوني مهمي در مقوله كار ايجاد كند. سازمان بين المللي كار با حمايت از اين مقوله ارزشمند، تغييري بنياني و متعالي در شرايط كار ايجاد مي كند.
بسياري از كارشناسان حوزه كار بر اين باورند كه در جوامع توسعه يافته مقوله كار ديگر بار تحميلي بر افراد ندارد و در اين گونه جوامع هيچگاه كار براي افراد خستگي در بر ندارد بلكه حتي تلاش مي شود كه با افزايش ساعات كار، نقش ها در كار پررنگتر شود.

همچنين در اجراي كار شايسته به مقوله حفظ و سازگاري با محيط زيست توجه خاصي شده است به طوري كه تعامل ميان انسان و محيط زيست به گونه‌اي تنظيم مي شود كه انسان‌ها همواره از صدمه به محيط پرهيز مي‌كنند و تخريب نشدن محيط يكي از اهداف برنامه كار شايسته محسوب مي شود.حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است