صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 16488                                               
گفت‌وگو با كتايون سپهري، زن كارآفرين
گفت و گو منبع
گفت‌وگو با كتايون سپهري، زن كارآفرين عنوان
نرگس جودكي نويسنده
1386/09/20 تاريخ

به انجام كار شايسته اعتقاد دارد: كار شايسته كه در سازمان ملل و سازمان بين‌المللي كار مطرح شده يعني كاري مولد كه بر رعايت برابري، آزادي، امنيت و كرامت انساني انجام شود.

خلاصه
روزنامه سرمايه مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

«سخت نيست، بايد تلاش كرد.»

حتي اگر اين جمله‌ها هم از زبان كتايون سپهري شنيده نشود، ساعتي نشستن در دفتر كارش تو را به اين نتيجه مي‌رساند كه او «سخت نمي‌گيرد، اما تلاش مي‌كند.»

به انجام كار شايسته اعتقاد دارد: «كار شايسته كه در سازمان ملل و سازمان بين‌المللي كار مطرح شده يعني كاري مولد كه بر رعايت برابري، آزادي، امنيت و كرامت انساني انجام شود.»

سپهري سه سال پس از اتمام تحصيلات متوسطه و ورود به دانشگاه كار را در يك شركت مهندسي مشاور ساختماني شروع كرد. در رشتهء مهندسي كامپيوتر گرايش نرم‌افزار فارغ‌التحصيل شد: «همزمان با اتمام تحصيلاتم در اين رشته، هر چه دربارهء زبان برنامه‌ريزي خوانده بودم متحول شد و من مجبور شدم زمينه‌هاي كاري مختلفي را تجربه كنم بعد تصميم گرفتم ادامهء تحصيل دهم; در آزمون ورودي چند دانشگاه شركت كردم و با اختلاف كم در فهرست ذخيره‌ها قرار گرفتم اما باز هم پذيرفته نشدم. آزمون موسسهء توسعه‌هاي اقتصادي - اجتماعي را هم امتحان كردم كه هزار شركت‌كننده داشت و من رتبهء 18 را به دست آوردم اما در مصاحبه رد شدم.

بعد رفتم سازمان هواپيمايي كشوري، رتبه‌ام 14 شد و مصاحبه را هم پشت سر گذاشتم، تنها دختر قبول شده بودم اما آنقدر آد‌م‌‌هاي مختلف سفارش شده وجود داشت كه بهتر ديدم كارهاي ديگر را هم تجربه كنم.»

تا اين كه پدر كه شركت نمايندگي بيمه داشت، از كتايون براي همكاري دعوت كرد. او در امتحان كارگزاري بيمه قبول شد و همين تضميني شد براي آيندهء خانواده: «دو خواهر هستيم كه با پدر و مادر زندگي مي‌كنيم، با گرفتن مدرك كارگزاري بيمه كار شركت بيمه پدر تكميل مي‌شد و از اين بابت مطمئن مي‌شدم كه درآمد ثابتي براي گذران زندگي خانواده همواره وجود خواهد داشت; خيالم راحت شد.»

دوستانش پس از شكل‌گيري شركت مشاورهء صنعتي، از او نيز خواستند تا با آنان همكاري كند، نصف روز را در اين شركت مي‌گذراند و در پروژه‌ها همكاري مي‌كرد ولي احساس مي‌كرد دانش لازم را در اين ارتباط ندارد. هفت سال از فارغ‌التحصيل شدنش مي‌گذشت. دوباره در كنكور شركت كرد: «اين بار هم پذيرفته شدم و رتبه‌ام خوب بود اما نياز به سه سال سابقهء كار مديريت داشتم.

اين‌جا هم مصاحبه داشت. گفتم كه در كارگزاري بيمه تجربهء كاري  دارم و آقاي مصاحبه‌كننده عصباني شد كه اين سابقه كار نيست. گفتم در مشاورهء صنعتي هم تجاربي دارم. آن‌ها پرسيدند و من از چگونگي كار گفتم. تا اين كه با ناباوري قبولم كردند.»

تحصيل در رشتهء مهندسي صنايع، گرايش مديريت سيستم و بهره‌وري را بسيار موثر مي‌داند، به خصوص تاثيرگذاري بر زندگي‌اش و اين بار دوستان با مجموعهء بزرگ‌تري شركت جديدي تاسيس كردند و سپهري نيز با آنان همراه شد. اختلافات سهام‌داران شركت‌ كه بالا گرفت، با چند نفر از دوستان و همكاران قديم وامي گرفتند و شركتي را به راه انداختند كه يك سال و نيم از تاسيس آن مي‌گذرد دربارهء انگيزهء شروع اين كار مي‌گويد: «در اين زمان همگي پيشنهاداتي براي كار داشتيم.

با حقوق و مزاياي خوب اما مي‌خواستيم خودمان شركتي را ايجاد و حفظ كنيم. اكنون يك سالي از شروع تاسيس مي‌گذرد و به خوبي جان گرفته است. در حال حاضر كارمندان اين شركت جزو سهام‌داران آن هستند و به كارشان تعلق خاطر دارند.»پروژه‌هاي شركت بيش‌تر ارزيابي و بهبود وضع يك كسب و كار يا صنعت است و عارضه‌يابي و برنامه‌ريزي استراتژيك و مديريت ارتباط با مشتريان كه بحث تازه‌اي در اقتصاد كشور است.

به جز تعريف و اجراي پروژه، سپهري دورهء آموزش‌هاي مرتبط با اين حوزه‌ها را هم در سازمان‌هاي متقاضي برگزار مي‌كند.

او موفقيت پروژه‌هاي عارضه‌يابي مسايل سازمان‌ها را حاصل كارگروهي مي‌داند: «يكي از راه‌هاي عارضه‌يابي طراحي پرسشنامه براي بخش‌هاي مختلف مالي، اداري و مديريتي است ولي راه ديگر اين است كه مديران كليدي سازمان را از همهء بخش‌ها جمع كرده و به شكل گروهي تشكيل جلسه مي‌دهيم.

وقتي متخصص توليد يك شركت يا سازمان مشكل بخش خود را مطرح مي‌كند، پيگيري موضوع در همين جلسه اتفاق مي‌افتد و ساير بخش‌هاي مرتبط نيز علت پديد آمدن مشكل را بيان مي‌كنند به اين ترتيب همه با مشكلات سازمان آشنا مي‌شوند و راهكار اجرايي راحت‌تر ارايه مي‌شود.»

او حالا در سن 39 سالگي به عنوان مدير عامل شركت مهندسي مشاوره‌هاي مديريتي و صنعتي با كمك همكارانش پروژه‌هايي چون برنامه‌ريزي استراتژيك براي بانك صادرات و كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي (به پيشنهاد سازمان بين‌المللي كار  ILO ) را انجام داده و از مدير سازمان برنامه‌ريزي مديريت و مدير سازمان تامين اجتماعي لوح تقدير دريافت كرده است.

شركت مشاورهء آن‌ها به عضويت انجمن شركت‌هاي تحقيقات بازاريابي ايران درآمده و او به نوعي در تاسيس اين انجمن مشاركت داشته و عضو هيات‌مديرهء آن‌‌جاست.

سپهري با اشاره به فعاليت كانون عالي انجمن‌هاي صنفي-كارفرمايي مي‌گويد: «انجمن‌هاي تخصصي اعضاي اين كانون هستند كه در مذاكرات سه جانبه‌گرايي (دولت، كارفرما، كارگر) نماينده كارفرماست.

به واسطهء مشاركت در اين كانون عالي، در سه دورهء آموزشي آن شركت كرده‌ايم اما يكي از بزرگ‌ترين مشكلاتمان اين است كه چيزهايي كه ياد گرفتيم بيش‌تر مربوط به سياستگذاري كلان دولت است، مثلا توسعهء محيط‌هاي كسب و كار بيش‌تر مربوط به مقررات قانونگذاري دولتي در امر كسب و كار است.»

او اعتقاد دارد در كشور ما كسب و كارهاي زيادي شكل مي‌گيرد كه دوام ندارد و به زودي شكست مي‌خورد: «قوانين و مقررات دولتي بايد تغيير كند. در اين باره دو سال پيش طرحي نوشته و در وزارت كار مطرح كرديم تا بگوييم وظيفهء شما ايجاد اشتغال نيست بلكه بايد شرايط را فراهم كنيد. بعد از گفت‌وگوي بسيار در نهايت وزير اعلام كرده كه اين طرح خوبي است و با اصلاح كمي قابل اجرا اما اكنون در زيرمجموعه مانده و قيدش را زده‌ايم.»

توسعهء منطقه‌اي اقتصاد ديگر دغدغهء اوست: «توسعهء اقتصاد منطقه‌اي  (AEB)  تنها با توسعهء زيرساخت، سرمايه‌گذاري و توسعهء منابع انساني امكان‌پذير است.»

عضو انجمن زنان مدير كارآفرين هم هست.

تا به حال در طول سال‌ها فعاليت در اين حوزه احساس كرده‌ايد كه شما را يك زن مي‌دانند و نه يك مدير؟

سپهري پاسخ مي‌دهد: «در اين حوزه زنان كم‌تر حضور دارند. در محيط‌هايي هم كه وارد مي‌شويم بيش‌تر مردان حضور دارند. در حال حاضر با يك شركت سرمايه‌گذاري همكاري مي‌كنم كه شامل 13 كارخانه است و در پنج، شش كارخانهء آن اصلا زني وجود ندارد. اين كارخانه‌ها در شهرهاي مختلف هستند.

در برخي فضاها اين را احساس مي‌كنم در برخي سازمان‌هاي دولتي هم كه به عنوان مشاور وارد مي‌شويم حتي به همكاران ما گفته مي‌شود كه بهتر است همكاران زن همراهتان نباشند، ولي ما هميشه رفته‌ايم و هيچ مشكلي هم پيش نيامده است.»

گاه براي سر زدن به پروژه‌ها در هفته دوبار به يكي از شهرهاي دور و نزديك مي‌رود. همزمان همكاري با شركت بيمهء پدرش ادامه دارد.حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است