صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 10622                                               
هنوز طرح دهكده ملي مهارت عملي نشده است
گزارش منبع
هنوز طرح دهكده ملي مهارت عملي نشده است عنوان
نويسنده
1387/11/20 تاريخ

طرح دهكده ملي مهارت از جمله طرح‌هايي بود كه وزارت كار دولت نهم قصد داشت با اجراي آن براي دانشجويان و ارائه آموزش‌هاي فني، مهارت و كسب‌وكار به اين قشر موجب شود تعداد فارغ‌التحصيلان بيشتري وارد بازار كار شوند.

خلاصه
خبرگزاري ايسنا مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

در حالي كه سال گذشته وزير كار و معاون وي در سازمان آموزش‌هاي فني‌وحرفه‌اي از ايجاد دهكده ملي مهارت خبر داده بودند، اما بعد از گذشت يك سال هنوز از اين طرح خبري نيست و وزير كار نيز با تاييد اين موضوع عنوان كرد كه به دليل اينكه هنوز اعتبار اين طرح از بانك جهاني استقراض نشده، بنابراين طرح عملي نشده است.

طرح دهكده ملي مهارت از جمله طرح‌هايي بود كه وزارت كار دولت نهم قصد داشت با اجراي آن براي دانشجويان و ارائه آموزش‌هاي فني، مهارت و كسب‌وكار به اين قشر موجب شود تعداد فارغ‌التحصيلان بيشتري وارد بازار كار شوند تا نرخ بيكاري اين قشر كه طي سال‌هاي1380 تا 1385 دو برابر شده بود، كاهش يابد.

طبق اعلام مركز آمار، نرخ بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌هاي كشور در اين پنج سال از 10.3 به 20.7 درصد افزايش يافته بود و به هرحال مجموعه اين‌گونه عوامل موجب شده بود كه وزارت كار با هدف كاهش نرخ بيكاري فارغ‌التحصيلان طرح دهكده ملي مهارت را دنبال كند، اما تاكنون اين طرح به بوته فراموشي سپرده شده است و وزارت كار براي آموزش به فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌هاي كشور از طرق ديگر فعاليت مي‌كند.

محمد جهرمي ـ وزير كار و امور اجتماعي ـ در مورد اين طرح با اذعان به اينكه هنوز طرح دهكده ملي مهارت عملي نشده است، به خبرنگار ايسنا گفت: بيش از 150 ميليون دلار اعتبار اين طرح بود كه بايد به صورت فاينانس تامين مي‌شد و هنوز تامين منابع نشده است.

وي تصريح كرد: آن زمان قرار بود كه از بانك جهاني اين كار انجام بگيرد كه هنوز نشده است.

هر چند وزير كار و امور اجتماعي از علت محقق نشدن استقراض از بانك جهاني سخني نگفت اما معاون او و رييس سازمان آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي در اين مورد با تاييد اين گفته‌هاي وزير كار علت پرداخت نشدن اين اعتبار توسط بانك جهاني را برخي فشارهاي سياسي عنوان كرد.

شريف‌النسبي قبل از اين نيز اعلام كرده بود: در اين مورد در حال مذاكره هستيم و هنوز واگذاري اين وام به ايران قطعي نشده است.

وي زمان تاسيس دهكده ملي مهارت را منوط به نظر بانك‌ جهاني در ارائه وام مدنظر دانسته و گفته بود: هر چند ما اطلاعاتي را كه بانك جهاني لازم داشت ارائه كرده‌ايم اما هنوز جوابي نداده‌اند و مبلغ آن نيز حدود يك ميليون دلار است كه به هرحال هنوز قطعي نشده است.

به هرحال طرح دهكده ملي از جمله طرح‌هايي بود كه به صورت مستقيم مي‌توانست بر روي نرخ بيكاري فارغ‌التحصيلان اثر بگذارد و شايد با اجراي اين طرح اكنون نرخ بيكاري اين قشر از نرخ بيكاري 15.6 درصدي در نيمه اول امسال كه وزير كار و امور اجتماعي اين نرخ را در آبان ماه امسال اعلام كرده بود، بيشتر كاهش مي‌يافت، ولي آنچه آمارها نشان مي‌دهند با وجود اين، اشتغال براي فار‌غ‌التحصيلان هنوز فراموش نشده است و حداقل با اجراي طرح‌هايي مانند آموزش كسب و كار و كارآفريني و مهارت به آن‌ها نرخ بيكاري آن‌ها از سال 85 تا تابستان امسال بيش از پنج درصد كاهش يافته است.

اما براي كاهش بيشتر نرخ بيكاري فارغ‌التحصيلان و افزايش آموزش‌هاي كسب وكار به آن‌ها همچنان بايد منتظر اعتبار بانك جهاني بود تا بتوان دهكده ملي مهارتي در كشور داشته باشيم!حركت به چپ
حركت به راست


مؤسسه مطالعات بهره وري و منابع انساني

 
http://www.iphrd.com/karvarzi.asp
 

اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان سيستان و بلوچستان

 
https://sb.mcls.gov.ir/
 

كميته مطالعات حقوق تكنولوژي

 
http://www.tco.ir/tabsereh3/Other/keshavarzi.htm
 

مركز آمار ايران

 
http://www.sci.org.ir/IMAGES/ARTICLES/amouzesh.pdf
 

مركز اطلاع‌رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Fadjed/1-1.asp?SysName=%D8%B
 


مجموعه تسهيلات مالي و اشتغالزا (دفتر همكاريهاي فناوري رياست جمهوري )

آسيب‌شناسي اجتماعي بيكاري فارغ‌التحصيلان

بررسي جايگاه فارغ التحصيلان دانشگاهي در بازار کار: تقابل دانشگاه و صنعت

برگزاري چهارمين جشنواره كارآفرينان صنعتي شريف

اشتغال، يك روز پس از فارغ التحصيلى

چهارمين جشنواره کار آفرينان دانشگاه صنعتي شريف

تعداد بيکاران دانش آموخته تا سال 1390 به 630 هزار نفر مي رسد

طرح نيروي انساني فرصتي براي اشتغال فارغ التحصيلان

هنوز طرح دهكده ملي مهارت عملي نشده است

انتقاد وزير كار از ضعف كارآفريني دانشگاه‌ها

نحوه ثبت نام متقاضيان امريه سربازي در صنعت نفت

پانزده درصد فارغ التحصيلان کشور بيکار هستند

دانشگاه با طعم بيكاري

فارغ التحصيلان بيكار همچنان دامنگير اشتغال

بيشترين بيكاري در كشور مربوط به فارغ التحصيلان دانشگاهي است

بيكاري فارغ‌التحصيلان نگران كننده است

جزئيات بيكاري 1.5 ميليون جوان زير 30 سال/ بيكاري زنان 44 درصد شد

نرخ بيكاري درچه‌ رشته‌هايي بالاست؟


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است