صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4249                                               
بيكاري فارغ‌التحصيلان نگران كننده است
گزارش منبع
بيكاري فارغ‌التحصيلان نگران كننده است عنوان
سازمان جهاني كار نويسنده
1392/12/24 تاريخ

سازمان جهاني كار اعلام كرد: نرخ بيكاري جوانان با سطح تحصيلات بالا نسبت به افراد ديگر به ويژه در مناطقي از آفريقا در حال افزايش است، با اين حال اجراي برخي راهكارها مي تواند به توسعه اشتغال زايي منجر شود.

خلاصه
خبرگزاري مهر مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

سازمان جهاني كار اعلام كرد: نرخ بيكاري جوانان با سطح تحصيلات بالا نسبت به افراد ديگر به ويژه در مناطقي از آفريقا در حال افزايش است، با اين حال اجراي برخي راهكارها مي تواند به توسعه اشتغال زايي منجر شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان جهاني كار در تازه ترين گزارش خود به وضعيت سرمايه گذاري كشورهاي آفريقايي در آموزش و پرورش جوانان پرداخت و اعلام كرد: در كشورهاي جنوب صحراي آفريقا براي ايجاد ثبات در بازار كار اقدامات مناسبي صورت نگرفته و اين وضعيت حتي براي افراد تحصيل كرده نيز وجود دارد.

بررسي سازمان جهاني كار و تجزيه و تحليل نتايج يك تحقيق در 8 كشور جنوب صحراي آفريقا نشان مي دهد در حالي كه نرخ بيكاري جوانان با سطح تحصيلات بالا در حال افزايش است اما افراد جوان با سطح تحصيلات كمتر، از نظر دستمزد و دسترسي به اشتغال پايدار وضعيت بهتري دارند.

طبق اين تحقيق، بيكاري در ميان فارغ التحصيلان دانشگاه به يك نگراني رو به رشد تبديل شده است. جوانان واجد شرايط ورود به بازار كار، بيش از ظرفيت اقتصاد انتظار ايجاد اشتغال مدرن دارند.

در عين حال، با وجود بيكاري نگران كننده فارغ التحصيلان اما اين موضوع به آن معنا نيست كه دانش آموزان نبايد به دانشگاه بروند؛ بلكه نتايج تحقيق نشان مي دهد كه سرمايه گذاري در آموزش و پرورش براي دريافت دستمزد و همچنين دسترسي به شغل بهتر جوانان در آينده، مناسب تر است.

امروزه براي ميليون ها نفر از جوانان در كشورهاي جنوب صحراي آفريقا، حتي آنهايي كه داراي تحصيلات هستند نيز امكان به دست آوردن يك شغل باثبات به يك رويا تبديل شده و به نظر غيرممكن مي رسد.

همواره فقدان چشم انداز اشتغال امن همراه با توسعه آموزش و پرورش، عدم دسترسي به تكنولوژي مدرن و ناتواني در استفاده از مزاياي اقتصادهاي توسعه يافته، خطر ايجاد سرخوردگي در ميان جوانان را افزايش مي دهد كه يكي از نتايج آن مهاجرت است.

به طور متوسط بيش از 50 درصد از جوانان 8 كشور صحراي آفريقا كه مشغول به كار هستند دچار فقرند. نظرسنجي صورت گرفته در بنين، ليبريا، ماداگاسكار، مالاوي، جمهوري متحده تانزانيا، توگو، اوگاندا و زامبيا در ميان مردان و زنان در گروه سني 29 تا 15 سال نشان مي دهد كه اين منطقه نياز به يك استراتژي براي بهبود شرايط بازار كار به ويژه براي جوانان دارد.

در اين رابطه، سازمان جهاني كار برخي پيشنهادات را به منظور بهبود وضعيت اشتغال در مناطق آفريقايي ارائه كرده كه مي توان به طراحي سياست هاي كلان اقتصادي به منظور ايجاد رشد در بازار كار به ويژه در بخش كشاورزي اشاره كرد.

اطمينان از دسترسي به آموزش براي همه و جلوگيري از خروج از مدرسه در اوايل دوران تحصيل، بهبود شرايط كار با تضمين رفتار برابر و حقوق كارگران جوان، در نظر گرفتن نقش فعال براي كارفرمايان به منظور ايجاد اشتغال مناسب براي جوانان نيز از ديگر پيشنهادات مطرح شده در اين بخش است.

همچنين تقويت نقش موسسات مربوط به اشتغال، مقابله با بيكاري، جمع آوري و انتشار اطلاعات بازار كار، تقويت مكانيزم هاي حمايت از شركت هاي رسمي و ارتقاي همكاري هاي 3 جانبه در ايجاد اشتغال براي جوانان نيز در اين بخش مورد تاكيد است.حركت به چپ
حركت به راست


مؤسسه مطالعات بهره وري و منابع انساني

 
http://www.iphrd.com/karvarzi.asp
 

اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان سيستان و بلوچستان

 
https://sb.mcls.gov.ir/
 

كميته مطالعات حقوق تكنولوژي

 
http://www.tco.ir/tabsereh3/Other/keshavarzi.htm
 

مركز آمار ايران

 
http://www.sci.org.ir/IMAGES/ARTICLES/amouzesh.pdf
 

مركز اطلاع‌رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Fadjed/1-1.asp?SysName=%D8%B
 


مجموعه تسهيلات مالي و اشتغالزا (دفتر همكاريهاي فناوري رياست جمهوري )

آسيب‌شناسي اجتماعي بيكاري فارغ‌التحصيلان

بررسي جايگاه فارغ التحصيلان دانشگاهي در بازار کار: تقابل دانشگاه و صنعت

برگزاري چهارمين جشنواره كارآفرينان صنعتي شريف

اشتغال، يك روز پس از فارغ التحصيلى

چهارمين جشنواره کار آفرينان دانشگاه صنعتي شريف

تعداد بيکاران دانش آموخته تا سال 1390 به 630 هزار نفر مي رسد

طرح نيروي انساني فرصتي براي اشتغال فارغ التحصيلان

هنوز طرح دهكده ملي مهارت عملي نشده است

انتقاد وزير كار از ضعف كارآفريني دانشگاه‌ها

نحوه ثبت نام متقاضيان امريه سربازي در صنعت نفت

پانزده درصد فارغ التحصيلان کشور بيکار هستند

دانشگاه با طعم بيكاري

فارغ التحصيلان بيكار همچنان دامنگير اشتغال

بيشترين بيكاري در كشور مربوط به فارغ التحصيلان دانشگاهي است

بيكاري فارغ‌التحصيلان نگران كننده است

جزئيات بيكاري 1.5 ميليون جوان زير 30 سال/ بيكاري زنان 44 درصد شد

نرخ بيكاري درچه‌ رشته‌هايي بالاست؟


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است