صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4956                                               
جزئيات بيكاري 1.5 ميليون جوان زير 30 سال/ بيكاري زنان 44 درصد شد
گزارش منبع
جزئيات بيكاري 1.5 ميليون جوان زير 30 سال/ بيكاري زنان 44 درصد شد عنوان
خبرگزاري مهر نويسنده
1393/07/28 تاريخ

نرخ بيكاري جوانان تا 30 ساله در تابستان امسال بين 20 تا 23 درصد و نرخ بيكاري زنان جوان نيز بين 39 تا 43.6 درصد بود. براساس آخرين گزارشات مقامات دولتي، نرخ بيكاري جوانان فارغ التحصيل دانشگاهي دستكم 43 درصد است.

خلاصه
خبرگزاري مهر - مركز آمار ايران مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

ا وجود كاهش 280 هزارنفري تعداد جوانان جوياي كار زير 30 سال كشور در فاصله يكسال گذشته، اما بيكاري جوانان همچنان بحراني و بيش از 2 برابر نرخ بيكاري عمومي است. نرخ بيكاري جوانان تا 30 ساله در تابستان امسال بين 20 تا 23 درصد و نرخ بيكاري زنان جوان نيز بين 39 تا 43.6 درصد بود. براساس آخرين گزارشات مقامات دولتي، نرخ بيكاري جوانان فارغ التحصيل دانشگاهي دستكم 43 درصد است.

به گزارش خبرنگار مهر، يكي از مهم ترين مسائلي كه درباره بازار كار ايران به عنوان يك مشكل جدي وجود دارد، جمعيت بالاي متقاضيان كار جوان زير 30 سال است. در واقع، اين گروه سني مهم ترين و جدي ترين گروهي است كه به دنبال كار هستند و حل مسئل بيكاري در اين بخش، به معناي عبور كشور از بحران بيكاري خواهد بود.

اينكه صدها هزار جوان جوياي كار در كشور هفته ها، ماه ها و بلكه سال ها را منتظر يك فرصت براي ورود به بازار كار باشند در مقابل كشش پايين جذب كارجويان از سوي بازار كار كشور، باعث نوعي انباشت بيكاري در كشور شده و متاسفانه هر ساله نيز بر آمار بيكاران جوان كشور افزوده شده است.

براساس آخرين اعلام مركز آمار ايران، نرخ بيكاري جوانان 15 تا 24 ساله كشور برابر با 22.9 درصد و نرخ بيكاري جوانان 15 تا 29 ساله نيز معادل 20.2 درصد است كه اين ميزان بيش از 2 برابر نرخ بيكاري عمومي كشور و نشان دهنده ادامه بحران بيكاري جوانان است.

ورود ساليانه دستكم يك و نيم ميليون نفر به دانشگاه ها و خروج آنها در يك دوره 2 تا 4 ساله به اميد يافتن شغل از دانشگاه، مسئله اي است كه به دليل فراهم نبودن زمينه هاي اشتغال كارجويان جوان در حال حاضر به عنوان يكي از مهم ترين چالش هاي كشور شناخته مي شود.

اين مسئله نه تنها براي جامعه، بلكه براي خانواده ها نيز به عنوان يك معضل بزرگ و بعضا لاينحل باقي مانده و اغلب خانواده ها امروز با بيكاري جوانان تحصيل كرده دانشگاهي مواجه بوده و از آن به عنوان يكي از نگراني هاي پدران و مادران ياد مي شود.

اينكه جواناني پس از سال ها درس خواندن در دانشگاه ها، هيچ تقاضايي از سوي بازار كار براي اشتغال نداشته باشند، اين مسئله باعث از بين رفتن توان ازدواج و تشكيل خانوده شود، آنها تا سال ها وابستگي مالي به خانواده داشته باشند و روزها را بدون اينكه استفاده از از آن ببرند در منازل به سر ببرند، ناراحتي بزرگي است كه بسياري از والدين را مي آزارد.

پدري با ناراحتي مي گفت دو فرزند دختر و پسرش پس از اخذ مدارك دانشگاهي و اشتغال موقت در مراكز دولتي، بيكار شده و با تعديل نيرو مواجه شده اند. وي با نگراني نسبت به آينده فرزنداشن از بالا رفتن سن آنها اظهار نگراني مي كرد و عنوان مي كرد فرزندانش دچار افسردگي و سرخوردگي به دليل از دست دادن شغلشان و ناتواني در يافتن شغل جديد شده اند و اين مسئله به چالشي بزرگ در خانواده وي تبديل شده است.

علي ربيعي، وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي به تازگي اعلام كرده است كه در حال حاضر 106 هزار تحصيل كرده در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا در بخش كشاورزي بيكار هستند. اين مسئله به معني هدر رفتن سال ها تلاش، هزينه و عمر جواناني است كه به اميد فردايي روشن، بهترين سال هاي عمرشان را در پشت ميزهاي دانشگاه ها از دست داده اند.

ربيعي در جديدترين گزارش خود بيكاري جوانان را يكي از بزرگترين مشكلات كشور برشمرده و عنوان كرده است: ذائقه كارجويان نسبت به بازار كار تغيير كرده و ناگزيريم براي خروج از بحران بيكاري، مهارت آموزي را در كشور تقويت كنيم.

وي همچنين از ورود 4 ميليون فارغ التحصيل جديد دانشگاهي در آينده نزديك به بازار كار سخن گفته و افزوده است: رابطه بين بازار كار و جب فارغ التحصيلان دانشگاهي در ايران پايين و حداكثر تا 25 درصد است.

به دليل عدم ايجاد زيرساخت‌هاي لازم در بازار كار، رشد منفي اقتصاد، تحريم ها، سوء مديريت، نبود برنامه ريزي درازمدت در دولت‌هاي گذشته براي آينده اشتغال كشور، ورود بدون ضابطه صدها هزارنفر به دانشگاه ها، عدم تطابق آموزش ها با نياز بازار كار، واردات بي رويه به كشور، توسعه نيافتگي صنعت و توليد و در نتيجه سرمايه گذاري هاي ناكافي در طول دهه هاي اخير باعث شده تا در زمان ورود جمعيت جوانان متولد دهه 60 به بازار كار، فضاهاي كافي براي اشتغال آنها وجود نداشته باشد.

در واقع از بين رفتن تعادل در عرضه و تقاضاي نيروي كار كه طي ساليانه متمادي و بلكه دهه هاي اخير در ايران شكل گرفته، باعث شده است تا به اندازه تقاضاهاي كاري در ايران، فرصت وجود نداشته باشد و از اين رو هزاران كارجو به درهاي بسته بازار كار برخورد كنند.

كارشناسان بازار كار مي‌گويند پيك تقاضا براي كار در ايران تا سال‌هاي آينده ادامه خواهد يافت و در صورتي كه اشتغال زايي مناسبي صورت نگيرد، به معناي ادامه بحران بيكاري در ايران تا ساليان متمادي و سال‌هاي آغازين سده آينده خواهد بود.

براساس جديدترين گزارش مركز آمار ايران تعداد بيكاران جوان زير 30 سال ايران در فاصله يكسال گذشته به ميزان 280 هزار و 564 نفر كاهش يافته است. جمعيت بيكاران مطلق تا 29 ساله كشور در تابستان 92 به تعداد يك ميليون و 730 هزار و 154 نفر بوده كه اين تعداد در تابستان امسال ب يك ميليون و 449 هزار و 890 نفر كاهش يافته است.

حميد حاج اسماعيلي در گفتگو با مهر با بيان اينكه بيكاري در ايران همچنان در وضعيت پيك تقاضا است گفت: نرخ بيكاري جوانان و فارغ التحصيلان كشور در بهترين حالت، 25 درصد است.

اين كارشناس بازار كار اظهارداشت: در حال حاضر، بازار كار به دنبال جذب جوانان خلاق و با انگيزه براي واگذاري تصدي هاي اندك شغلي موجود است و اين وضعيت اشتغال براي ميانسالان را با دشواري ها و پيچيدگي هاي بيشتري مواجه مي كند.

حاج اسماعيلي خاطرنشان كرد: متاسفانه به دليل باقي ماندن مسئله بيكاري در كشور، جمعيت بيكاران جوان در حال افزايش است و نمي توان خيلي به آمارهاي موجود استناد كرد. مسئله كاهش حدود يك ميليون نفري جمعيت فعال اقتصادي در فاصله يكسال گذشته از مسائلي است كه هنوز پاسخي به آن داده نشده است.حركت به چپ
حركت به راست


مؤسسه مطالعات بهره وري و منابع انساني

 
http://www.iphrd.com/karvarzi.asp
 

اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان سيستان و بلوچستان

 
https://sb.mcls.gov.ir/
 

كميته مطالعات حقوق تكنولوژي

 
http://www.tco.ir/tabsereh3/Other/keshavarzi.htm
 

مركز آمار ايران

 
http://www.sci.org.ir/IMAGES/ARTICLES/amouzesh.pdf
 

مركز اطلاع‌رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Fadjed/1-1.asp?SysName=%D8%B
 


مجموعه تسهيلات مالي و اشتغالزا (دفتر همكاريهاي فناوري رياست جمهوري )

آسيب‌شناسي اجتماعي بيكاري فارغ‌التحصيلان

بررسي جايگاه فارغ التحصيلان دانشگاهي در بازار کار: تقابل دانشگاه و صنعت

برگزاري چهارمين جشنواره كارآفرينان صنعتي شريف

اشتغال، يك روز پس از فارغ التحصيلى

چهارمين جشنواره کار آفرينان دانشگاه صنعتي شريف

تعداد بيکاران دانش آموخته تا سال 1390 به 630 هزار نفر مي رسد

طرح نيروي انساني فرصتي براي اشتغال فارغ التحصيلان

هنوز طرح دهكده ملي مهارت عملي نشده است

انتقاد وزير كار از ضعف كارآفريني دانشگاه‌ها

نحوه ثبت نام متقاضيان امريه سربازي در صنعت نفت

پانزده درصد فارغ التحصيلان کشور بيکار هستند

دانشگاه با طعم بيكاري

فارغ التحصيلان بيكار همچنان دامنگير اشتغال

بيشترين بيكاري در كشور مربوط به فارغ التحصيلان دانشگاهي است

بيكاري فارغ‌التحصيلان نگران كننده است

جزئيات بيكاري 1.5 ميليون جوان زير 30 سال/ بيكاري زنان 44 درصد شد

نرخ بيكاري درچه‌ رشته‌هايي بالاست؟


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است