صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4776                                               
گزارش منبع
آسيب‌شناسي اجتماعي بيكاري فارغ‌التحصيلان عنوان
نويسنده
1385/11/21 تاريخ

جامعه شناس ارتباطات در بررسي علل افزايش بيكاري فارغ‌التحصيلان و راهكارهاي رفع آن گفت: با شناخت استعدادها، تعديل در پذيرش دانشجو با ايجاد فرصت‌هاي شغلي و ارائه آمار درست مي‌توان مشكل اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي را حل كرد.

خلاصه
وب‌سايت بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2 3

جامعه‌شناس ارتباطات: افزايش سن ازدواج و از هم گسيختگي خانواده‌ها از تبعات وضعيت نابسامان اشتغال دانش‌آموختگان است.

جامعه شناس ارتباطات در بررسي علل افزايش بيكاري فارغ‌التحصيلان و راهكارهاي رفع آن گفت: با شناخت استعدادها، تعديل در پذيرش دانشجو با ايجاد فرصت‌هاي شغلي و ارائه آمار درست مي‌توان مشكل اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي را حل كرد.

دكتر محمدعلي الستي، عضو هيات علمي دانشگاه، با تاكيد بر لزوم وجود هماهنگي بين پيش بيني‌هاي موجود از نياز بازار كار و ظرفيت پذيرش دانشگاه‌هاي كشور، تصريح كرد: ضعف در ارائه اطلاعات آماري موثق و برنامه‌ريزي باعث شده است كه شرايط اشتغال در حوزه‌هاي تخصصي براي يك دانشگاهي فراهم نباشد.

وي با اشاره به اشتغال بسياري از فارغ‌التحصيلان دانشگاهي درشغلهاي غيرمرتبط خاطر نشان كرد: در بسياري مواقع حقوق و مزاياي تعلق گرفته به آنها حتي كفاف زندگي دانشجويي را نمي‌دهد و اين امر سبب شده كه خيلي‌ها از تخصص‌شان براي اشتغال استفاده نكنند.

الستي با اشاره به آسيب‌هاي اجتماعي ناشي از بيكاري براي فارغ التحصيلان دانشگاهي گفت: وقتي براي فارغ التحصيلان ليسانس و فوق ليسانس و دكتري كه از نظر انرژي و علمي و تخصصي در سطح قابل قبولي بوده و آماده بهره وري مي‌باشند،‌ كاري در بازار كار تعريف نشده باشد، آنها دچار سرخوردگي شده و خود و خانواده‌هايشان نيز تحت شراط نامناسب مالي و عاطفي قرار مي‌گيرند.

وي افزود: اين امر براي ديگراني كه قصد ادامه تحصيل دارند بيشتر به صورت الگوي نامناسبي درخواهد آمد و افراد را از ادامه تحصيل و كسب علم و تخصص نااميد مي‌كند.

عضو هيات علمي دانشگاه رشد مشاغل كاذب را از ديگر عوارض بيكاري دانست و گفت: در مورد گلدكوئيست و بازاريابي شبكه‌ايي شاهد بوديم كه بسياري از جوانان و به خصوص دانشجويان به دليل وضعيت بحراني اشتغال وارد اين شبكه‌ها شده بودند.

الستي بحران‌هاي روحي، رواني، معنوي، بالا رفتن سن ازدواج و از هم گسيختگي بسياري از خانواده‌ها را از ديگر عوارض ناشي از وضعيت نابسامان اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي بيان كرد و افزود: جواني كه با ذوق و شوق، انرژي و با هزار اميد و آرزو و با تلاشي وافر وارد دانشگاه مي‌شود و سپس تمامي اميدها و آرزوهايش نقش بر آب مي‌گردد قطعا دچار سرخوردگي و افسردگي خواهد شد و فرصت اقدام مثبت و ايجاد بلوغ در خود و توسعه يافتگي فردي و اجتماعي را از دست مي‌دهد و به دليل فقدان انگيزه‌ها ديگر قادر نخواهد بود عضو كارآمدي براي جامعه‌اش باشد.

وي در ارتباط با راهكارهاي كنترل اين وضعيت تصريح كرد: بايد بابين تعديل در ظرفيت پذيرش دانشجو و ايجاد فرصت‌هاي شغلي هماهنگي‌هاي لازم وجود داشته باشد و نمي‌توان فقط با كاهش ظرفيت پذيرش به تنهايي نسبت به حل اين مشكل اقدام كرد.

وي توسعه آموزش نيروي انساني در هر مقطعي را از مهمترين شاخص‌ها و عوامل دستيابي به توسعه پايدار دانست و تاكيد كرد: پذيرش دانشجو در دانشگاه آزاد و پيام نور عامل بروز اين مشكل نبوده بلكه دانشگاه آزاد توانسته است با حل مشكل كمبود ظرفيت بسياري از دانشگاه‌هاي دولتي و بدون تحميل هرگونه هزينه‌ايي بر بودجه كشور بخش عظيمي از بار آموزش عالي كشور را بر دوش بكشد.

اين جامعه شناس ارتباطات عدم شناسايي استعدادهاي تحصيلي را مشكل كلان كشور در عرصه آموزشي دانست و اظهار كرد: به همين دليل افراد در حوزه‌ايي كه در آن استعداد دارند حركت نكرده و در نتيجه افراد از تحصيلاتشان لذت نمي‌برند.

وي افزود: با شناسايي استعدادها، افراد در تحصيلاتشان موفق تر بوده و اين متخصصان كارآمد مي‌توانند از توفيقات شغلي شان نتايج مطلوبي كسب كنند كه مجموعه اين عوامل باعث افزايش درآمد، رضايت شغلي و مشاركت بيشتر در توسعه كشور خواهد شد.

1 2 3


حركت به چپ
حركت به راست


مؤسسه مطالعات بهره وري و منابع انساني

 
http://www.iphrd.com/karvarzi.asp
 

اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان سيستان و بلوچستان

 
https://sb.mcls.gov.ir/
 

كميته مطالعات حقوق تكنولوژي

 
http://www.tco.ir/tabsereh3/Other/keshavarzi.htm
 

مركز آمار ايران

 
http://www.sci.org.ir/IMAGES/ARTICLES/amouzesh.pdf
 

مركز اطلاع‌رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Fadjed/1-1.asp?SysName=%D8%B
 


مجموعه تسهيلات مالي و اشتغالزا (دفتر همكاريهاي فناوري رياست جمهوري )

آسيب‌شناسي اجتماعي بيكاري فارغ‌التحصيلان

بررسي جايگاه فارغ التحصيلان دانشگاهي در بازار کار: تقابل دانشگاه و صنعت

برگزاري چهارمين جشنواره كارآفرينان صنعتي شريف

اشتغال، يك روز پس از فارغ التحصيلى

چهارمين جشنواره کار آفرينان دانشگاه صنعتي شريف

تعداد بيکاران دانش آموخته تا سال 1390 به 630 هزار نفر مي رسد

طرح نيروي انساني فرصتي براي اشتغال فارغ التحصيلان

هنوز طرح دهكده ملي مهارت عملي نشده است

انتقاد وزير كار از ضعف كارآفريني دانشگاه‌ها

نحوه ثبت نام متقاضيان امريه سربازي در صنعت نفت

پانزده درصد فارغ التحصيلان کشور بيکار هستند

دانشگاه با طعم بيكاري

فارغ التحصيلان بيكار همچنان دامنگير اشتغال

بيشترين بيكاري در كشور مربوط به فارغ التحصيلان دانشگاهي است

بيكاري فارغ‌التحصيلان نگران كننده است

جزئيات بيكاري 1.5 ميليون جوان زير 30 سال/ بيكاري زنان 44 درصد شد

نرخ بيكاري درچه‌ رشته‌هايي بالاست؟


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است