صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4901                                               
چهارمين جشنواره کار آفرينان دانشگاه صنعتي شريف
گزارش منبع
چهارمين جشنواره کار آفرينان دانشگاه صنعتي شريف عنوان
حجت سوري نويسنده
1387/07/28 تاريخ

اين جشنواره همچون دوره‌هاي قبل شامل بخش‌هاي متنوعي مانند گردهمايي بزرگ فارغ‌التحصيلان دانشگاه، نمايشگاه کارآفرينان و نشست‌هاي تخصصي و آموزشي بود.

خلاصه
هفته نامه بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

انجمن فارغ‌التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف با هدف معرفي فرصت‌هاي كارآفريني، الگوسازي و تشويق روحيه كارآفريني در بين دانشجويان و فارغ‌التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف هر ساله گردهمايي بزرگي با حضور گسترده شركت‌هاي فارغ‌التحصيلان و طيف وسيعي از دانشجويان، اساتيد و دانش‌آموختگان دانشگاه تحت عنوان جشنواره كارآفرينان دانشگاه صنعتي شريف به مدت3 روز برگزار مي‌نمايد. برگزاري نمايشگاه، گردهمايي فارغ‌التحصيلان، ارايه سمينار و كارگاه و ميزگردهاي تخصصي از جمله برنامه‌هاي اصلي اين جشنواره است.

بر همين اساس و با توجه به اثرات مثبتي كه اين جشنواره طي برگزاري دوره‌هاي قبل در ايجاد روحيه نشاط و پويايي در محيط دانشگاه داشته است، چهارمين جشنواره کارآفرينان دانشگاه صنعتي شريف در تاريخ 19 تا21 مهر ماه سال جاري در محل اين دانشگاه برگزار شد. اين جشنواره همچون دوره‌هاي قبل شامل بخش‌هاي متنوعي مانند گردهمايي بزرگ فارغ‌التحصيلان دانشگاه، نمايشگاه کارآفرينان و نشست‌هاي تخصصي و آموزشي بود.

  • نمايشگاه جانبي جشنواره

برپايي نمايشگاه بزرگ و توانمندي کارآفريني دانشگاه صنعتي شريف با متراژي بيش از 1200 مترمربع از جمله برنامه‌هاي اصلي اين جشنواره است. اين نمايشگاه در طول سه روز مورد بازديد طيف وسيعي از دانشجويان، فارغ‌التحصيلان و اساتيد اين دانشگاه و ساير دانشگاه‌هاي کشور قرار مي‌گيرد شرکتهاي حاضر دراين نمايشگاه آن دسته از شرکتهاي خصوصي و يا دولتي مي‌باشند که يا توسط فارغ‌التحصيلان دانشگاه شريف ايجاد شده و يا مديران ارشد آن از فارغ‌التحصيلان اين دانشگاه مي‌باشند.
اهداف نمايشگاه

  1. معرفي توانمندي‌ها و قابليت‌هاي شرکت‌هاي فارغ‌التحصيلان
  2. توسعه روابط داد و ستد بين شرکتهاي فارغ‌التحصيلان
  3. دعوت مديران و متصديان سازمانهاي دولتي و مديران شرکتهاي بزرگ خصوصي براي بازديد از نمايشگاه و معرفي شرکتها و توانمندي‌هاي آنها در جهت توسعه بازار اين شرکتها

  4. آشنايي شرکتها با دانشجويان و فارغ التحصيلان جديد براي جذب آنها
  • بازديد از نمايشگاه

به منظور آشنايي بيشتر با شركت‌هاي حاضر در نمايشگاه جانبي چهارمين جشنواره کارآفرينان دانشگاه صنعتي شريف و معرفي توانمندي‌هاي آنان با تعدادي از مديران و مؤسسين اين شركت‌ها به گفتگو نشستيم كه ماحصل آن در پي مي‌آيد:

  • نياز به نيروي انساني متخصص داريم

اولين غرفه كه در اين نمايشگاه از آن بازديد و با مسؤول آن به گفتگو نشستيم ، با عنوان «استپ» نامگذاري شده بود اما در حقيقت از 2 شركت «استپ» و «آيتك» تشكيل شده بود.

امين رمضاني كارشناس برق شركت استپ و عضو هيات مديره شركت آيتك در معرفي اين شركت‌ها گفت: شركت استپ در سال 65 تاسيس و به صورت تخصصي در حوزه صنايع غيرفلزي مانند سيمان و كاشي فعاليت مي‌كند. حوزه فوق‌تخصصي اين شركت در بخش برق نيز در سال 87 با نام شركت آيتك تاسيس و شروع به فعاليت كرد.

رمضاني تعداد نيروي انساني اين شركت‌ها را حدود 100 نفر عنوان كرد و گفت: از اين تعداد 55 نفر پرسنل مهندسي، 10 نفر كارشناس‌ارشد، 2 نفر دكتري و بقيه افراد نيز نيروي انساني فعال در بخش‌هاي اداري، مالي و سايت‌هاي پراكنده هستند.

وي عمده افراد فعال در شركت را فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌هاي شريف، تهران و اميركبير عنوان كرد و گفت: در حال حاضر نيز ما نياز به نيروي انساني متخصص دارد كه در اين نمايشگاه فرم‌هاي درخواست شغل را به علاقمندان ارايه مي‌كنيم و در صورتي كه افراد واجدشرايط باشند، از آن‌ها دعوت به همكاري خواهد شد.

افراد علاقمند به كار در شركت مي‌توانند در بانك اطلاعات شغلي ما ثبت‌نام ‌كنند

دومين غرفه‌اي كه از آن بازديد و با مسوول آن به گفتگو نشستيم مربوط به شركت «فراب» بود.

مسوول غرفه در معرفي شركت گفت: شركت فراب در سال 71 تاسيس و هدف عمده آن بومي‌سازي ساخت نيروگاه‌هاي برق آبي در كشور است.

وي افزود: اين شركت تاكنون پروژه‌هاي بسياري را راه‌اندازي و يا در دست مطالعه و راه‌اندازي دارد. از جمله پروژه‌هاي انجام شده مي‌توان به راه‌اندازي نيروگاه‌هاي سدهاي كارون يك، مسجدسليمان، كرخه، كوهرنگ اشاره كرد. چندين پروژه نيز در خارج از كشور راه‌اندازي كرده و يا در دست راه‌اندازي دارد.

مسوول اين غرفه ادامه داد: شركت فراب بيشتر مديريت پروژه و مديريت تامين منابع عالي، تجهيزات و همچنين طراحي، مهندسي و نصب و راه‌اندازي نيروگاه‌هاي برق آبي را به عهده دارد و در اين راستا نيز بيش از 65 نفر از فارغ‌التحصيلان دانشگاه شريف در اين شركت مشغول به فعاليت هستند.

وي افزود: شركت فرآب نيروي انساني مورد نياز خود را در قالب پروژه‌هاي مختلف و به صورت پيمانكاري جذب مي‌كند. علاقمندان مي‌توانند با مراجعه به سايت شركت به آدرس www.Farab.comاز فرصت‌هاي شغلي مورد نياز اطلاع يابند.

وي ادامه داد: در سايت شركت ما همچنين يك بانك اطلاعات شغلي داريم كه افراد با مراجعه به آن ثبت‌نام مي‌كنند و شركت در صورت نياز و در پروژه‌هاي مختلفي كه اجرا مي‌كند از افراد واجدشرايط دعوت به همكاري مي‌كند.

بر اساس طرح توسعه‌اي شركت، نيروي انساني خود را افزايش خواهيم داد

غرفه مربوط به شركت «ايركست شاونبرگ تهران» غرفه بعدي بود كه از آن بازديد كرديم.

پدرام رودگرمي مهندس طراح سازه و مسوول غرفه در معرفي اين شركت گفت: «ايركست شاونبرگ تهران» يك شركت ايراني- آلماني است كه از ارديبهشت سال 81 با سرمايه‌گذاري شركت‌هاي ايركست و شركت آلماني شاونبرگ به عنوان يك شركت توليدي ايران به ثبت رسيده و در زمينه طراحي و ساخت سازه‌هاي سنگين فولادي فعاليت مي‌كند.

وي افزود: اين شركت علاوه بر تكميل و نظارت بر نصب اسكلت فلزي كوره‌هاي الفين پنجم ، نهم و دهم، توسعه الفين اراك،‌ همچنين سازه‌هاي سنگين فلزي پايپ رك‌ها را در ايران و عربسات تحويل نموده است.

رودگرمي ، نيروي انساني شركت را حدود 500 نفر عنوان كرد و گفت: نيروي انساني شركت بيشتر فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي متالوژي، عمران و مكانيك هستند كه در سايت‌هاي مهندسي شركت مشغول به كار هستند. در كنار اين رشته‌ها، تعدادي نيز از فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي علوم انساني به منظور فعاليت در بخش‌هاي امور اداري و مالي جذب شركت شده‌اند.

وي افزود: شركت بر اساس طرح توسعه‌اي كه طراحي كرده است، نيروي انساني خود را افزايش خواهد داد.

  • 120 نفر در شركت مشغول به كار هستند

غرفه بعدي مربوط به شركت مهندسي و فناوري حرارتي دمافين بود. مهندسي همايون گل محمدي معاون مهندسي شركت و مسوول غرفه در معرفي اين شركت گفت: شركت دمافين  در سال 71 تاسيس  و در ابتدا دولتي و وابسته به سازمان گسترش و نوسازي صنايع  ايران بود اما از سال گذشته به بخش خصوصي واگذار و توسط گروه "بالين تك" خريداري شد.

گل محمدي در مورد وضعيت نيروي انساني شركت نيز گفت: نيروي انساني شركت حدود 120 نفر است كه از اين تعداد 10 نفر در بخش مهندسي فروش، 15 نفر در بخش طراحي، 60 نفر در بخش مهندسي توليد، 10 نفر در بخش خريد، 5 نفر در بخش برنامه‌ريزي و بقيه افراد نيز در بخش مالي، اداري و پشتيباني مشغول به كار هستند.

  • شركت قصد جذب 5 نفر از فارغ‌التحصيلان واجدشرايط را دارد

شركت «ساپ» اسم غرفه بعدي بود كه از آن بازديد كرديم. علي‌رضا حميدي فر مسوول غرفه در معرفي اين شركت گفت: سيستم اطلاعات پروژه‌ها «ساپ» با هدف نگهداري، ايجاد يكپارچگي كليه اقلام اطلاعاتي مورد نياز پروژه‌ها، كنترل ارتباط بين اقلام اطلاعاتي و فراهم سازي بستر جهت دنبال كردن گردش كار موجوديت‌هاي مهم پروژه و نيز دسترسي آسان به اطلاعات به هنگام، تدوين و پياده‌سازي شد.

وي افزود: اين شركت در سال 85 به صورت شركت اقماري تاسيس و پيش از آن در زمينه تاسيسات دريايي فعاليت مي‌كرد.

حميدي فر در مورد وضعيت نيروي انساني شركت نيز گفت: در حال حاضر 15 نفر از فارغ‌التحصيلان مهندسي صنايع و كارشناسان برنامه‌نويسي در شركت فعاليت مي‌كنند.

وي افزود: مهندسين صنايع بيشتر در بخش كنترل پروژه مشغول به كارند و برنامه‌نويسان كه بيشتر نيروي انساني شركت را تشكيل مي‌دهند، نيز در بخش راهبري سيسستم فعاليت مي‌كنند.

حميدي فر ادامه داد: در حال حاضر شركت قصد جذب 5 نفر از فارغ‌التحصيلان واجدشرايط را دارد كه ما در اين نمايشگاه از علاقمندان ثبت‌نام مي‌كنيم و در صورتي كه افراد واجدشرايط بودند با افراد مورد نياز تماس گرفته مي‌شود.

مسوول اين غرفه با اشاره به اينكه اولين دوره است كه در نمايشگاه جشنواره كارآفريني دانشگاه شريف شركت مي‌كند، افزود: هدف ما از شركت در اين نمايشگاه جذب نيروي انساني مورد نياز شركت از بين افراد واجدشرايط است.

  • كارآموزان شركت در صورت تمايل جذب مي‌شوند

آخرين غرفه‌اي كه از آن بازديد و با مسوول آن به گفت و گو نشستيم مربوط به شركت "رادها" بود كه به علت جذب كارآموز، استقبال از آن نيز قابل توجه بود.

مريم پوشيده كارشناس فرآيند شركت حوزه فعاليت "رادها"  را نفت، گاز و پتروشيمي عنوان كرد و گفت: فعاليت‌هاي شركت‌ در 2 بخش كلي انجام مي‌شود، يك بخش مهندسي نصب و اجرا و بخش ديگر امكان سنجي در زمينه‌هاي مختلف از جمله كشاورزي، دارويي و مواد غذايي است.

پوشيده در تشريح وضعيت نيروي انساني شركت نيز گفت: نيروي انساني شركت بر حسب پروژه‌هاي مختلف از 20 تا 50 نفر متغير است. ما نيروي انساني مورد نياز را به صورت قراردادي و براساس پروژه‌هايي كه شركت مي‌گيرد، جذب مي‌شوند. بيشتر افراد جذب شده از فارغ‌التحصيلان دانشگاه شريف هستند.

وي افزود: بيشتر پرسنل شركت فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي مكانيك و فرآيند در بخش نفت و گاز هستند. به طور كلي رشته‌هاي مورد نياز شركت براساس پروژه‌ها، تعريف مي‌شوند اما غالباً فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي مكانيك و فرآيند هستند.

مسوول غرفه شركت «رادها» با اشاره به اينكه در حال حاضر اين شركت جذب نيرو دارد، اضافه كرد: يكي از اهداف اصلي ما از شركت در اين نمايشگاه جذب نيروي انساني مورد نياز است. اصولاً شركت نيروي انساني خود را با شركت در نمايشگاه‌هاي مربوطه مانند اين نمايشگاه و نمايشگاه نفت، گاز و پتروشيمي جذب مي‌كند.

پوشيده همچنين به جذب كارآموز در شركت اشاره كرد و گفت: شركت از افراد علاقمند و واجدشرايط نيز كارآموز جذب مي‌كند. دوره كارآموزي حدود 45 روز است و افراد پس از پايان دوره در صورت علاقه و نياز شركت، جذب مي‌شوند. علاقمندان به دوره كارآموزي مي‌توانند با شماره تلفن 88677968 و 88783068 تماس بگيرند.حركت به چپ
حركت به راست


مؤسسه مطالعات بهره وري و منابع انساني

 
http://www.iphrd.com/karvarzi.asp
 

اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان سيستان و بلوچستان

 
https://sb.mcls.gov.ir/
 

كميته مطالعات حقوق تكنولوژي

 
http://www.tco.ir/tabsereh3/Other/keshavarzi.htm
 

مركز آمار ايران

 
http://www.sci.org.ir/IMAGES/ARTICLES/amouzesh.pdf
 

مركز اطلاع‌رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Fadjed/1-1.asp?SysName=%D8%B
 


مجموعه تسهيلات مالي و اشتغالزا (دفتر همكاريهاي فناوري رياست جمهوري )

آسيب‌شناسي اجتماعي بيكاري فارغ‌التحصيلان

بررسي جايگاه فارغ التحصيلان دانشگاهي در بازار کار: تقابل دانشگاه و صنعت

برگزاري چهارمين جشنواره كارآفرينان صنعتي شريف

اشتغال، يك روز پس از فارغ التحصيلى

چهارمين جشنواره کار آفرينان دانشگاه صنعتي شريف

تعداد بيکاران دانش آموخته تا سال 1390 به 630 هزار نفر مي رسد

طرح نيروي انساني فرصتي براي اشتغال فارغ التحصيلان

هنوز طرح دهكده ملي مهارت عملي نشده است

انتقاد وزير كار از ضعف كارآفريني دانشگاه‌ها

نحوه ثبت نام متقاضيان امريه سربازي در صنعت نفت

پانزده درصد فارغ التحصيلان کشور بيکار هستند

دانشگاه با طعم بيكاري

فارغ التحصيلان بيكار همچنان دامنگير اشتغال

بيشترين بيكاري در كشور مربوط به فارغ التحصيلان دانشگاهي است

بيكاري فارغ‌التحصيلان نگران كننده است

جزئيات بيكاري 1.5 ميليون جوان زير 30 سال/ بيكاري زنان 44 درصد شد

نرخ بيكاري درچه‌ رشته‌هايي بالاست؟


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است