صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4742                                               
تعداد بيکاران دانش آموخته تا سال 1390 به 630 هزار نفر مي رسد
گزارش منبع
تعداد بيکاران دانش آموخته تا سال 1390 به 630 هزار نفر مي رسد عنوان
نويسنده
1387/08/05 تاريخ

يک کارشناس بازار کار گفت: در صورتي که روند بيکاري فارغ التحصيلان دانشگاهي ادامه يابد، تعداد بيکاران دانش آموخته تا سال 1390 به 630 هزار نفر مي رسد.

خلاصه
خبرگزاري ايرنا مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

محمد عليزاده روز چهارشنبه در مراسم روز آمار و برنامه ريزي که از سوي وزارت کار و امور اجتماعي در محل مجموعه فرهنگي ورزشي اين وزارتخانه برگزار شد، افزود: نرخ رشد جمعيت در کشور طي دو سرشماري در سال هاي 75 و 85 حدود 61/1 درصد بود که اين ميزان در سال هاي پاياني دوره مورد بررسي به 4/1 درصد رسيده بود.

وي اظهار داشت: در صورتي که نرخ رشد جمعيت باز هم کاهش يابد و به يک درصد برسد به نظر نمي رسد براي اقتصاد کشور موهبت باشد .با توجه به اينکه در صدد هستيم طبق سند چشم انداز بيست ساله کشور به رشد قابل توجه اقتصادي در منطقه دست يابيم ، به همين منظور به نيروي انساني توانمند نياز داريم.

عليزاده با اشاره به جمعيت جوان 15تا 29 ساله در کشور گفت: 35درصد از جمعيت کشور در رده سني ياد شده هستند که اين به معناي دنيايي از تقاضاي کار، بهداشت، آموزش و بسياري از خواست هاي ديگر است.

وي که محور سخنان خود را بر بيکاري دانش آموختگان قرار داده بود ، تصريح کرد: تعداد فارغ التحصيلان دانشگاهي در کشور طي 30 سال (55 تا 85) از 280هزار نفر به سه ميليون و 370هزار نفر (13برابر) رسيده است.

عليزاده در ادامه يادآور شد: بهره وري در ايران هنوز پايين است .با وجود اينکه طي سه دهه اخير کارهاي ارزنده اي در گسترش آموزش عالي در کشور انجام شده است.

وي سپس اظهارداشت: هم اکنون 5/2 تا سه ميليون دانشجو در کشور به تحصيل مشغول هستند . اما نرخ بيکاري دانش آموختگان در کشور 1/10درصد است.

اين کارشناس بازار کار کشور تصريح کرد: از هر 100 زن شاغل 37 نفر داراي تحصيلات دانشگاهي هستند ، در حاليکه اين ميزان براي مردان به مراتب کمتر است.

عليزاده تصريح کرد : در سال هاي اخير 80 درصد شاغلان تحصيلکرده در بخش خدمات جذب بازار کار شده اند. اين ميزان در بخش صنعت و کشاورزي 18درصد است.

وي با انتقاد به ظرفيت پايين بخش خصوصي در کشور گفت: بيشتر دانش آموختگان در بخش دولتي جذب بازار کار کشور مي شوند ، زيرا بخش خصوصي هنوز توان جذب اين نيروي متخصص را ندارد.

اين کارشناس بازار کار تاکيد کرد: متاسفانه با توجه به افزايش تحصيلات دانشگاهي هنوز ساختار اشتغال کشور تغييري نکرده است .

وي گفت: هم اکنون 65درصد فارغ التحصيلان کشور حقوق بگير ،9/5 درصد در حيطه کارفرمايي ،1/8 درصد شاغلان مستقل و 8/18 درصد در بخش خصوصي فعاليت مي کنند.

عليزاده بالا بودن نرخ بيکاري دانش آموختگان را به علت وجود تضادهاي ساختاري در اقتصاد کشور،دانست.

وي پايين ترين نرخ بيکاري فارغ الحصيلان را در رشته هاي علوم تربيتي ذکر کرد و گفت: اين ميزان در رشته هاي بهداشت 7/7درصد، کشاورزي 7/15درصد،علوم رياضي 3/12درصد و مهندسي توليد و ساخت 5/9درصد است.اين ميزان ها براي زنان چند برابر است. به طوري که بيکاري فارغ التحصيلان زن در رشته هاي کشاورزي 6/37درصد است.

وي گفت: هم اکنون از 374 هزار بيکار فارغ التحصيل دانشگاهي 1/38 درصد فوق ديپلم و 5/58درصد ليسانس هستند. به عبارتي عمده بيکاران تحصيلکرده داراي مدرک کارشناسي و پايين تر مي باشند.

عليزاده سپس خواستار متحول شدن اقتصاد کشور شد و گفت: براي جذب دانش آموختگان بايد ساختار اقتصاد کشور را متحول کرد و لازمه آن ايجاد سالانه 850 هزار شغل است.

وي با اشاره به موضوع بهره وري در کشور گفت: در سند چشم انداز توسعه، بهره وري بايد به چهار درصد افزايش يابد و بايد از هم اکنون براي تحقق اين مهم در کشور سياستگذاري کرد.

عليزاده يادآور شد: نمي توان زنان را از بازار کار کشور به دليل نبود ساختار مناسب اشتغال حذف کرد و آنها را به خيل زنان خانه دار افزود. زيرا حضور زنان در بازار کار ديگر فقط نياز نيست بلکه يک الزام است .

وي در پايان تاکيد کرد: حضور زنان در بازار کار تقاضاي معقولي است که بايد تمامي بخش ها توان جذب آنها را داشته باشند.حركت به چپ
حركت به راست


مؤسسه مطالعات بهره وري و منابع انساني

 
http://www.iphrd.com/karvarzi.asp
 

اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان سيستان و بلوچستان

 
https://sb.mcls.gov.ir/
 

كميته مطالعات حقوق تكنولوژي

 
http://www.tco.ir/tabsereh3/Other/keshavarzi.htm
 

مركز آمار ايران

 
http://www.sci.org.ir/IMAGES/ARTICLES/amouzesh.pdf
 

مركز اطلاع‌رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Fadjed/1-1.asp?SysName=%D8%B
 


مجموعه تسهيلات مالي و اشتغالزا (دفتر همكاريهاي فناوري رياست جمهوري )

آسيب‌شناسي اجتماعي بيكاري فارغ‌التحصيلان

بررسي جايگاه فارغ التحصيلان دانشگاهي در بازار کار: تقابل دانشگاه و صنعت

برگزاري چهارمين جشنواره كارآفرينان صنعتي شريف

اشتغال، يك روز پس از فارغ التحصيلى

چهارمين جشنواره کار آفرينان دانشگاه صنعتي شريف

تعداد بيکاران دانش آموخته تا سال 1390 به 630 هزار نفر مي رسد

طرح نيروي انساني فرصتي براي اشتغال فارغ التحصيلان

هنوز طرح دهكده ملي مهارت عملي نشده است

انتقاد وزير كار از ضعف كارآفريني دانشگاه‌ها

نحوه ثبت نام متقاضيان امريه سربازي در صنعت نفت

پانزده درصد فارغ التحصيلان کشور بيکار هستند

دانشگاه با طعم بيكاري

فارغ التحصيلان بيكار همچنان دامنگير اشتغال

بيشترين بيكاري در كشور مربوط به فارغ التحصيلان دانشگاهي است

بيكاري فارغ‌التحصيلان نگران كننده است

جزئيات بيكاري 1.5 ميليون جوان زير 30 سال/ بيكاري زنان 44 درصد شد

نرخ بيكاري درچه‌ رشته‌هايي بالاست؟


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است