صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 10441                                               
تورم فارغ‌التحصيلان بيكار در سال 93
گفت و گو منبع
تورم فارغ‌التحصيلان بيكار در سال 93 عنوان
خبرگزاري تسنيم نويسنده
1393/01/16 تاريخ

معاون سابق توسعه اشتغال و كارآفريني وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اعلام اينكه بازار كار در سال 93 با تورم فارغ التحصيلان بيكار روبه‌رو خواهد شد، گفت: حدود 50 هزار بنگاه‌ اقتصادي در كشور وجود دارد كه با ظرفيت زير50 درصد كار مي‌كنند.

خلاصه
خبرگزاري تسنيم مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

معاون سابق توسعه اشتغال و كارآفريني وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اعلام اينكه بازار كار در سال 93 با تورم فارغ التحصيلان بيكار روبه‌رو خواهد شد، گفت: حدود 50 هزار بنگاه‌ اقتصادي در كشور وجود دارد كه با ظرفيت زير50 درصد كار مي‌كنند.

به گزارش خبرگزاري تسنيم، نرخ بيكاري يكي از موضوعاتي است كه همواره منتقدان از آن به عنوان يكي از معضل‌ها و مشكلات دولت‌ها نام‌ برده‌اند. اينكه نرخ بيكاري عمومي كشور اكنون بر چه عددي استوار است مورد بحث نيست.  هرچند نرخ بيكاري عمومي كشور قابل چشم‌پوشي‌ نيست، اما نكته تامل‌برانگيز نرخ بيكاري، آمار مربوط به جوانان تحصيلكرده‌ بيكار است.

اين مسئله زماني تاسف‌آور مي‌شود كه بدانيم در بين بيكاران كشور، قشر جوان بيشترين نرخ بيكاري را به خود اختصاص داده‌اند. سال‌هاست دولت‌ها وعده‌هاي فراواني در حوزه اشتغالزايي و ايجاد فرصت‌هاي شغلي در تمام حوزه‌ها از جمله صنعتي، كشاورزي، خدماتي و ... داده و مي‌دهند، اما در عمل ميزان اشتغالزايي با اهداف اعلام شده توسط آنها (دولت‌ها) فاصله‌اي بسيار معنادار دارد. دولت يازدهم كمي پس از روي كار آمدن تمام آمار اشتغالزايي دولت قبلي را زير سئوال برد و وعده‌هايي در حوزه فراهم سازي اشتغال و ايجاد شغل داده است. اما آيا سال 93 دولت تدبير و اميد مي‌تواند به آنچه وعده داده عمل كند؟

معاون سابق توسعه اشتغال و كارآفريني وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي درباره پيش‌بيني وضعيت بيكاري در سال 93 مي گويد: بازار كار از تعامل بازارهاي اقتصادي و مالي شكل مي‌گيرد، در صورتي كه وضعيت اين بازارها مطلوب باشد اشتغال نيز توسعه مي‌يابد.

علي‌اكبر لبافي با انتقاد از سيستم آموزشي ايران و مقايسه آن با كشور ژاپن مي‌افزايد:« در ژاپن به دانش‌آموزان ابتدايي ويژگي‌ها، مزيت‌ها و تهديدهاي كشورشان به‌عنوان مباحث درسي گوشزد مي‌شود و فرهنگ كار كردن را در ذهن كودكان از همان ابتدا نهادينه مي‌كنند، اما در ايران به‌جاي بيان چنين مسائلي «بابا آب داد، بابا نان داد» تدريس مي‌شود.» مشروح گفت‌وگوي خبرگزاري تسنيم با لبافي در ادامه مي‌آيد؛

تسنيم: وضعيت اشتغال در سال 93 را چطور ارزيابي‌مي‌كنيد؟

لبافي: بازار كار حاصل تعامل بازار‌هاي اقتصادي و مالي است. درصورتي كه وضعيت بازارهاي اقتصادي و خدمات كالا در سال جاري بهبود يابد، شاهد رونق خوبي در بازار كار خواهيم بود. اما به‌طور كلي توسعه اشتغال نيازمند داشتن يك برنامه است و دولت‌ها همواره هنگام شروع كار خود يك برنامه براي اشتغال ارائه مي كنند.

تسنيم: اين درست كه دولت‌ها برنامه‌هايي را براي حوزه اشتغال ارائه مي‌كنند، اما در عمل اتفاق خاصي روي نمي‌دهد، به‌نطر شما مهم‌ترين چالشي كه موجب عدم توفيق دولت‌ها در اين حوزه مي‌شود، چيست؟

لبافي:در حال حاضر با چند چالش مختلف در حوزه اشتغال مواجه هستيم. اولين نكته اين است كه متاسفانه در دولت فعلي برنامه عملياتي در راستاي توسعه اشتغال ارائه نشده است. وزارتخانه‌هايي كه متولي توليد اشتغال هستند جاي مركز آمار را گرفته‌اند، يعني به جاي تدوين برنامه گزارش آماري ارائه مي‌كنند و مركز آمار كه متولي ارائه آمار و اطلاعات است كمتر در اين فضا حضور مي‌يابد.

از مهمترين مسائل در حوزه  اشتغال وجود 50 درصد جويندگان كار تحصيلكرده در كشور است. متاسفانه امروزه دانشگاه‌هاي ما به جاي تربيت كارآفرين كارجو تربيت مي‌كنند.

بر اساس آمارهاي به دست آمده از بين 100 فرصت شغلي در زمينه كشاورزي تنها 15 فرصت شغلي ماهيت جذب فرصت فارغ التحصيلان دانشگاهي دارد. در بخش صنعت نيز ماهيت فرصت‌هاي شغلي در قالب جابه‌جايي يا فرصت‌هاي جديد به گونه‌اي است كه مي‌تواند 15 درصد فارغ  التحصيلان را جذب كند همچنين در بخش خدمات نيز تنها 20 درصد فارغ التحيلان جذب مي‌شوند. اما واقعيت اين است كه از ميان 50 درصد جذب نيرو فارغ التحصيل تنها 15 درصد مشغول مي شوند و 35 درصد از فارغ التحصيلان در بازار كار سرگردان مي مانند.

تسنيم: با اين تفاسير بازار كار سال 93 را چگونه پيش‌بيني مي‌كنيد؟

لبافي: بازار كار در سال 93 با تورم فارغ التحصيلان بيكار روبرو خواهد شد، چرا كه بسياري از فرصت‌هاي شغلي خالي امكان جذب ندارد. به عبارت ديگر يا نيروي كار مورد نياز براي برخي از شغل‌ها وجود ندارد يا اين‌كه بنگاه‌هاي اقتصادي با كسب مجوز از وزارت تعاون ترجيح مي‌دهند نيروي اتباع خارجي را جذب كنند. متاسفانه  در كشور آموزش‌هاي لازم براي اينكه فرد با مهارت بالا وارد جامعه شود وجود ندارد.

از سوي ديگر اسراف در سرمايه گذاري يكي ديگر از معضلات بخش اشتغال كشور است. حدود 50هزار بنگاه‌ اقتصادي در كشور وجود دارد كه با ظرفيت زير 50درصد كار مي كنند و هزاران  پروژه نيمه تمام رها شده، اين به معني واقعي اسراف است چرا كه مسئولان براي ساماندهي آن هيچگاه همت نمي‌كنند.

تسنيم: چرا اين اتفاق روي داده است؟

لبافي: واقعيت اين است  كه بسياري از سرمايه گذاري قبل تا كنون اتفاق افتاده است اسراف در سرمايه گذاري است. يعني ما در شرايط موجود بايد بر اساس نياز كار كنيم. در كشورهاي توسعه يافته يك بنگاه اقتصادي در طول شبانه روز 19.5 ساعت كار مفيد دارد يعني با استفاده از سرمايه گذاري ايجاد شده، 19.5 ساعت فعاليت مي كنند. به دنبال اين موضوع  بهبود وضعيت اقتصادي و اشتغال نيز برايشان ايجاد مي‌شود. اما در كشور ما اين عدد به صورت تقريبي 5.30 ساعت در 6روز هفته  با ظرفيت كمتر از 60 تا 70 درصد بنگاه‌ها است. اين نشان دهنده اين است كه بنگاه‌هاي ما از امكانات موجود به خوبي استفاده نمي‌كنند. اسراف در سرمايه اين است كه  بدون نياز سنجي به اينكه به چه كارهايي نياز داريم بنگاه ايجاد مي‌كنيم. به طور مثال بارها پيش آمده كارخانه‌اي با 30 درصد ظرفيت مشغول فعاليت بوده است كه بدون نياز سنجي كارخانه‌اي ديگر را در كنار آن ايجاد كرده‌ايم اين باعث شده است كه فعاليت آن كارخانه به 15 درصد كاهش يابد و به طور واقعي هيچ كدام از دو كارخانه عملكرد خوبي در زمينه توليد نداشته باشند.

تسنيم: از ديگر مسائل درحوزه اشتغال چيست؟

لبافي: يكي ديگر از چالش برانگيز ترين مسائل در اين حوزه پروژه هاي عمراني هستند. پروژه‌هاي عمراني كه چندسالي شروع شده و حالا يا به دلايلي نيمه‌كاره باقي مانده‌اند يا ديگر توجيه اقتصادي ندارند وغيرفعال است. اكنون تعداد زيادي از اين واحدها با 40 تا 70 درصد ظرفيت باقي مانده و بايد براي آنها فكر اساسي شود. از طرف ديگر سرعت گردش پول نيز براي توليدكننده چالش‌هايي ايجاد مي‌كند. در حال حاضر يك توليدكننده از زماني كه مواد اوليه را وارد مي‌كند تا وقتي اين مواد اوليه به محصول و پول تبديل مي‌شود، حداقل يك سال زمان مي‌برد. اما توليدكننده بايد پول ساخت و دستمزد و... هم پرداخت كند. استاندارد گردش پول در دنيا 3 تا 6 ماه است كه زمان بالاي بازگشت پول در كشور ما موجب شده تا نياز به نقدينگي نيز افزايش يابد كه تامين آن براي توليدكننده دشوار است.

تسنيم: رابطه بانك مركزي و دولت چه تاثيري بر وضعيت توليد و رونق اشتغال دارد؟

لبافي: بانك مركزي بخشنامه‌هاي خود را ابلاغ مي‌كند اما بانك‌ها به آن عمل نمي‌كنند. يعني اگر بخشنامه‌اي از سوي بانك مركزي به نمايندگي از بانك‌ها و در راستاي ارتباط با دولت ابلاغ مي‌شود بايد در كشور كارآيي داشته باشد در غير اين صورت شيرازه كار بهم مي‌‌خورد. بعد از رابطه بانك‌ها با فعالان اقتصادي و رابطه بانك‌ها با بانك مركزي، مشكل بين نظام بانكي و توليدكننده‌ها سومين مشكل است. بدهي‌هاي دولت به بانك مركزي، تامين ارز، تامين ريال و مسائلي از اين دست به اين موضوع دامن مي‌زند. سيستم بانكي كشور همسو با سياست‌هاي  دولت و سرمايه گذاري نيست. اگر به شاخص‌هاي كسب و كار توجه كنيم خواهيم ديد از بين شاخص‌هاي كسب و كار كه 21 مولفه آن اخيرا انجام شده است، بحث دريافت تسهيلات از بانك‌ها مهمترين مشكل بنگاه‌ها است.

تسنيم: پيشنهاد شما براي برون رفت از معضل بيكاري چيست؟

لبافي: اگر دولت مصوبه اولين جلسه شوراي عالي اشتغال سال 92 را اجرايي مي‌كرد، بسياري از مشكلات اشتغال در كشور تمام مي‌شد.طرح جديد كارورزي و كارآموزي توام با كار مصوب اصلي در آن جلسه بود.  در اين طرح افراد جوينده كار براي مدتي كه تعيين مي‌شود بعنوان كارورز به بنگاه اقتصادي معرفي مي‌شود و در اين مدت 30 تا 50 درصد حقوق آنها توسط صندوق بيمه بيكاري پرداخت مي‌شود و از طرفي از درمان نيز بهره‌مند مي‌شود.

مشابه اين طرح به همان ترتيبي كه در طرح اوليه مجلس شوراي اسلامي آمده است پيش بيني شده تا از طريق تعيين سهم  بيمه بيكاري پرداختي توسط كارفرما و دولت در بخش هاي مختلف ، دولتي ، خصوصي و استخدام هاي كشوري ، قانون كار و .... تأمين مي‌شود.

در اين طرح بيش از حدود 60 الي 70 درصد افرادي كه به‌عنوان كارورز به بنگاه هاي اقتصادي معرفي و جذب مي شوند بعد از حدود يكسال و سپري شدن مدت كارورزي با شناختي كه كارفرمايان از اين افراد پيدا مي كنند.همچنين با تخصصي كه به دست مي آورند جذب بازار كار شده و امكان ماندگاري در بنگاه هاي اقتصادي براي آنها فراهم مي شود .

در راستاي اين طرح به بيكاراني كه از حضور در بنگاه هاي اقتصادي براي انجام كارورزي خودداري كنند به آنان مقرري بيمه بيكاري پرداخت نخواهد شد .  اين طرح به صورت ميداني و عملياتي براي آن دسته از مقرري بگيران بيمه بيكاري كه شاغل بوده اند و دراجراي قانون بيمه بيكاري بيكار و بيمه بيكاري دريافت نموده اند در سال هاي 89 ، 90 و 91 در استان خراسان رضوي اجرا گرديد.

از ديگرمزاياي اين طرح اين است كه بيش از 60 درصد جويندگان كار معرفي شده به بنگاه هاي اقتصادي بعد از اتمام مدت مورد نظر به دليل فرا گرفتن مهارت هاي لازم و تعامل ايجاد شده بين كارفرما و نيروي شاغل، جذب همان بنگاه اقتصادي مي شوند  و همچنين بيكاران واقعي شناسايي و از مقرري مربوطه بهره مند مي شوند و طبيعي است افراد شاغل پنهان آمادگي لازم براي جذب در بنگاه هاي اقتصادي را نخواهند داشت.

ايجاد توقع براي حدود 8 ميليون نفر كاركن مستقل كشور به حداقل مي رسد، ارتقاء توانمندي هاي حرفه اي جويندگان كار با رويكرد ساماندهي بازار كار، صرفه جويي جدي در منابع صندوق و جلوگيري از اتلاف آن، ظرفيت هاي خالي بنگاه هاي اقتصادي تكميل و هزينه توليد كاهش پيدا مي كند، به حداقل رسيدن ميزان ريسك پذيري براي جذب نيروي انساني براي بنگاه اقتصادي و همچنين بهبوددر فرهنگ كار كشور با اين طرح جايگزين به وجود خواهد آمد.

تسنيم: اجراي قانون بهبود فضاي كسب و كار چه تاثيري در كاهش مشكلات فعلي فضاي توليد دارد؟

لبافي: به همه اين مواردي كه ذكر كردم، مجموعه فضاي كسب و كار را هم اضافه كنيد. در حال حاضر و پس از انتخابات رياست‌جمهوري، با اميد و نشاط ايجاد شده فضا تا قدري مثبت شده است. بايد تلاش اين باشد كه در عمل اين نشاط به واقعيت تبديل شود.

تسنيم:به نظر شما در راستاي اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها، اگر يارانه به بخش توليد هدايت شود چه تاثير در حل مشكلات اقتصادي دارد؟

لبافي: در كشورهاي توسعه يافته به توليد كننده از هر نظر كمك مي شود معتقدم بايد رويكرد پرداخت يارانه‌اي رويكرد توليدي باشد. يعني اين يارانه حاصل از توليد باشد كه به سفره مردم برمي‌گردد . اگر اين منابع چندين هزاري كه در قالب يارانه به مردم پرداخت مي شود به سمت  توليد سوق داده شود ثروت و اشتغال زايي ايجاد مي‌شود و همچنين  كسب و كار بهبود مي يابد. اگر ما بتوانيم يارانه توليد را بهبود بخشيم و حتي انرژي ارزان تري را به بنگاه‌ها ارائه كنيم به طور طبيعي مشكلاتشان كاهش مي يابد.

تسنيم: اولويت اصلاح در فضاي كسب و كار بايد با چه قوانيني باشد؟

لبافي: در حال حاضر بيش از 30 تا 40 دستگاه براي صدور مجوز يك توليد كننده فعاليت مي‌كنند كه اين بايد به يك پنجره واحد تبديل شود. به‌عبارت ديگر بايد زير يك سقف قرار گيرد. يعني توليد كننده در يك دستگاه كارهاي خود را دنبال كند و مجوز خود را دريافت كند اين رويّه در كشورهاي پيشرفته نتيجه مثبتي داشته است. در سال جاري يكي از پيشنهادات ما در راستاي حل مشكلات كسب و كار توجه به توليد ملي، طرح‌هاي جدي تعاوني و نيمه‌تمام توسعه‌اي است. در كشوري مانند ژاپن به دانش‌آموزان ابتدايي در مدارس اين كشور، ويژگي‌ها، مزيت‌ها و تهديدهاي كشورشان به‌عنوان مباحث درسي گوشزد مي‌شود و فرهنگ كار كردن را در ذهن كودكان از همان ابتدا نهادينه مي‌كنند، اما در كشور ما به‌جاي بيان چنين مسائلي در كتب درسي، دروسي مانند (بابا آب داد، بابا نان داد) مطرح مي‌شود. مباحث آموزشي و مهارتي كارآفريني از همان ابتدا در كشورهاي پيشرفته به دانش‌آموزان ارائه مي‌شود اما در كشور ايران اين‌گونه نيست و در حقيقت نظام آموزشي كشور با مشكلات جدي روبه‌رو است و تا زماني كه نظام آموزشي كشور دچار مشكل باشد فضاي كسب و كار با مشكل روبه‌روست.



حركت به چپ
حركت به راست


مؤسسه مطالعات بهره وري و منابع انساني

 
http://www.iphrd.com/karvarzi.asp
 

اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان سيستان و بلوچستان

 
https://sb.mcls.gov.ir/
 

كميته مطالعات حقوق تكنولوژي

 
http://www.tco.ir/tabsereh3/Other/keshavarzi.htm
 

مركز آمار ايران

 
http://www.sci.org.ir/IMAGES/ARTICLES/amouzesh.pdf
 

مركز اطلاع‌رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Fadjed/1-1.asp?SysName=%D8%B
 


مجموعه تسهيلات مالي و اشتغالزا (دفتر همكاريهاي فناوري رياست جمهوري )

آسيب‌شناسي اجتماعي بيكاري فارغ‌التحصيلان

بررسي جايگاه فارغ التحصيلان دانشگاهي در بازار کار: تقابل دانشگاه و صنعت

برگزاري چهارمين جشنواره كارآفرينان صنعتي شريف

اشتغال، يك روز پس از فارغ التحصيلى

چهارمين جشنواره کار آفرينان دانشگاه صنعتي شريف

تعداد بيکاران دانش آموخته تا سال 1390 به 630 هزار نفر مي رسد

طرح نيروي انساني فرصتي براي اشتغال فارغ التحصيلان

هنوز طرح دهكده ملي مهارت عملي نشده است

انتقاد وزير كار از ضعف كارآفريني دانشگاه‌ها

نحوه ثبت نام متقاضيان امريه سربازي در صنعت نفت

پانزده درصد فارغ التحصيلان کشور بيکار هستند

دانشگاه با طعم بيكاري

فارغ التحصيلان بيكار همچنان دامنگير اشتغال

بيشترين بيكاري در كشور مربوط به فارغ التحصيلان دانشگاهي است

بيكاري فارغ‌التحصيلان نگران كننده است

جزئيات بيكاري 1.5 ميليون جوان زير 30 سال/ بيكاري زنان 44 درصد شد

نرخ بيكاري درچه‌ رشته‌هايي بالاست؟


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است