صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 10112                                               
تحليل موانع اشتغال فارغ التحصيلان كشاورزي
پژوهش منبع
تحليل موانع اشتغال فارغ التحصيلان كشاورزي عنوان
سيد ابوالقاسم برآبادي نويسنده
1387/11/14 تاريخ

مديريت كشاورزي كشور نيازمند بهره‌گيري از نيروهاي متخصص است و موفقيت و كارآيي آن بستگي به استفاده بهينه از نيروي انساني دارد. پژوهش حاضر با هدف بررسي موانع و راهكارهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان كشاورزي صورت گرفته است.

خلاصه
سازمان كار و تامين اجتماعي مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

  • چكيده:

مديريت كشاورزي كشور نيازمند بهره‌گيري از نيروهاي متخصص است و موفقيت و كارآيي آن بستگي به استفاده بهينه از نيروي انساني به عنوان مهمترين عامل توسعه كشاورزي دارد.

از سوي ديگر، دانشكده‌هاي كشاورزي دولتي و غير دولتي در سال‌هاي اخير گسترش فراواني يافته‌اند و بيكاري دانش‌آموختگان كشاورزي به يكي از معضلات اجتماعي تبديل شده است.

جهت فائق آمدن بر پديده اجتماعي بيكاري فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي كشاورزي، بايد علل و عوامل به‌وجود آورنده آن را شناخت و راه‌حل‌هاي اصولي و عملي را بررسي نمود. پژوهش حاضر به همين منظور و با هدف بررسي موانع و راهكارهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان كشاورزي صورت گرفته است.

جامعه آماري اين تحقيق را تمامي فارغ‌التحصيلان كشاورزي دوره كارشناسي دانشگاه‌هاي دولتي سراسر كشور كه طي سال‌هاي تحصيلي 83-1382 و 84-1383 فارغ‌التحصيلان شده‌اند.

تشكيل مي‌دهند كه ابتدا از بين آنها، دانشگاه‌هاي تهران، علوم كشاورزي و منابع طبيعي گرگان، كرمان، بيرجند و ايلام انتخاب گرديدند.

سپس با استفاده از جدول مورگان، حجم نمونه 327 نفر انتخاب گرديد. نتايج حاصل از پژوهش بيانگر اين است كه 9/25 درصد از پاسخگويان شاغل و 1/74 درصد بيكار بودند. اكثر شاغلين (2/37 درصد)، در مراكز دولتي مرتبط با رشته تحصيلي و بيشتر آنها (7/79 درصد) به صورت موقت مشغول به كار هستند.

اكثر بيكاران (4/40 درصد) نيز علت عدم اشتغال خود را نيافتن هيچگونه شغل مورد انتظار بيان كرده‌اند. طبق اولويت‌بندي صورت گرفته، موانع دولتي و سياستگذاري، موانع مربوط به بخش كشاورزي، موانع آموزشي و موانع اجتماعي-فرهنگي به ترتيب در اولويت‌هاي اول تا چهارم قرار دارند.

از بين موانع آموزشي، ضعف ارتباط بين بخش آموزش و بخش اجرا، نارسايي در آموزش‌هاي كاربردي و نيز عدم كسب تجربه عملي كافي توسط دانش‌آموختگان در طول تحصيل، از بين موانع مربوط به بخش كشاورزي، عدم احساس نياز به دانش‌آموختگان از سوي بهره برداران، نياز به سرمايه‌گذاري اوليه بالا، و عدم امنيت كافي سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي، از بين موانع دولتي و سياستگذاري، عدم وجود برنامه‌ريزي بلند مدت و سرمايه‌گذاري‌هاي زير بنايي در زمينه اشتغال فارغ‌التحصيلان كشاورزي، ناعادلانه بودن معيارهاي استخدام، و عدم توجه كافي دولت به سياست‌هاي اشتغال‌زايي، و از بين موانع اجتماعي-فرهنگي، گرايش فارغ‌التحصيلان به اشتغال در شهرها، افزايش تقاضا براي تحصيل در دانشگاه‌ها، و وجود توقعات غير اصولي در اذهان فارغ‌التحصيلان از جمله مهمترين موانع شناخته شده و به ترتيب در رديف هاي اول تا سوم هر گروه قرار گرفته‌اند.

همچنين تجزيه و تحليل‌هاي آماري نشان داد كه بين متغير وضعيت شغلي با متغير‌هاي جنس، دانشگاه محل تحصيل و تاريخ فراغت از تحصيل رابطه مثبت و معني‌داري در سطح يك درصد و با رشته تحصيلي رابطه مثبت و معني‌داري در سطح پنج درصد  وجود دارد. در پايان نيز راه‌حلهايي براي رفع موانع اشتغال فارغ‌التحصيلان كشاورزي ارائه گرديد.حركت به چپ
حركت به راست


مؤسسه مطالعات بهره وري و منابع انساني

 
http://www.iphrd.com/karvarzi.asp
 

اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان سيستان و بلوچستان

 
https://sb.mcls.gov.ir/
 

كميته مطالعات حقوق تكنولوژي

 
http://www.tco.ir/tabsereh3/Other/keshavarzi.htm
 

مركز آمار ايران

 
http://www.sci.org.ir/IMAGES/ARTICLES/amouzesh.pdf
 

مركز اطلاع‌رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Fadjed/1-1.asp?SysName=%D8%B
 


مجموعه تسهيلات مالي و اشتغالزا (دفتر همكاريهاي فناوري رياست جمهوري )

آسيب‌شناسي اجتماعي بيكاري فارغ‌التحصيلان

بررسي جايگاه فارغ التحصيلان دانشگاهي در بازار کار: تقابل دانشگاه و صنعت

برگزاري چهارمين جشنواره كارآفرينان صنعتي شريف

اشتغال، يك روز پس از فارغ التحصيلى

چهارمين جشنواره کار آفرينان دانشگاه صنعتي شريف

تعداد بيکاران دانش آموخته تا سال 1390 به 630 هزار نفر مي رسد

طرح نيروي انساني فرصتي براي اشتغال فارغ التحصيلان

هنوز طرح دهكده ملي مهارت عملي نشده است

انتقاد وزير كار از ضعف كارآفريني دانشگاه‌ها

نحوه ثبت نام متقاضيان امريه سربازي در صنعت نفت

پانزده درصد فارغ التحصيلان کشور بيکار هستند

دانشگاه با طعم بيكاري

فارغ التحصيلان بيكار همچنان دامنگير اشتغال

بيشترين بيكاري در كشور مربوط به فارغ التحصيلان دانشگاهي است

بيكاري فارغ‌التحصيلان نگران كننده است

جزئيات بيكاري 1.5 ميليون جوان زير 30 سال/ بيكاري زنان 44 درصد شد

نرخ بيكاري درچه‌ رشته‌هايي بالاست؟


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است