صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 5876                                               
گام حرفه‌اي براي ورود به بازار كار
دانستني منبع
گام حرفه‌اي براي ورود به بازار كار عنوان
نويسنده
1386/05/24 تاريخ

تصميم‌گيري براي شغل آينده نخستين گام حرفه‌اي فارغ‌التحصيلان براي ورود به بازار كار است كه تا حد زيادي متاثر از علايق و استعدادهاي فرد جوياي كار، رشته تحصيلي او در دانشگاه، انتظارات او از شغل خويش و بسياري از فاكتورهاي ديگر است.

خلاصه
روزنامه همبستگي پنج شنبه 18/8/85 مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

گام حرفه‌اي براي ورود به بازار كار

تصميم‌گيري براي شغل آينده نخستين گام حرفه‌اي فارغ‌التحصيلان براي ورود به بازار كار است كه تا حد زيادي متاثر از علايق و استعدادهاي فرد جوياي كار، رشته تحصيلي او در دانشگاه، انتظارات او از شغل خويش و بسياري از فاكتورهاي ديگر است. خودتان را بشناسيد اگر هنوز بر سر انتخاب حرفه‌اي كه برايتان مناسب است مردد هستيد، قطعا به زمان بيش‌تري براي شناخت خودتان نياز داريد و چنانچه تحصيلات عالي خود را شروع نكرده‌ايد اما به چشم‌اندازهاي حرفه‌اي خود مي‌انديشيد بايد وقت بيش‌تري را صرف مطالعه رشته‌هاي مختلف بازار كار آن‌ها، مشورت با ديگران و برآورد بودجه خود براي تحصيل كنيد، يافتن يك شغل مناسب و يا حتي تصميم‌گيري براي شغل آينده به مانند هر فعاليت روزمره ديگري همچون تحصيل نيازمند يك برنامه‌ريزي مناسب است و شناخت خويشتن يا به عبارتي بهتر، شناختي كه خودتان از خودتان (و نه ديگران از شما) داريد گام اول در اين برنامه‌ريزي شغلي يا حرفه‌اي است. براي شناخت بهتر خودتان به علايق خود فكر كنيد و به تجارب لذت‌بخش خود از انجام كارهاي مختلف بينديشيد.

 طي چهار سال گذشته از انجام چه نوع فعاليت‌هايي لذت برده‌ايد؟ مهارت‌ها، نقاط مثبت و علايق خود را شناسايي كنيد و در يك كلام به آن چيزي فكر كنيد كه شما را بر سر ذوق مي‌آورد. به هنگام در نظر گرفتن هريك از اين فاكتورها به محدوديت‌ها و مزايا و معايبي فكر كنيد كه هريك از فعاليت‌ها يا مشاغل براي شما ايجاب مي‌كنند، به‌‌عنوان مثال، محدوديت‌هايي نظير دور بودن از خانواده‌ و يا معايبي نظير شب‌كار بودن، سر و كار داشتن با مواد شيميايي خاص، متحمل شدن شرايط جغرافيايي خاص، خطرآفرين بودن برخي مشاغل و... و سپس با در نظر گرفتن اين‌گونه عوامل توانايي‌هاي خود را در نظر بگيريد. اين توانايي‌ها مي‌توانند شامل توانايي‌هاي فردي و يا توانايي‌هايي به لحاظ داشتن دانش فني، نظري يا عملي لازم براي كار باشند، اگر تحصيلات عالي خود را به پايان رسانده‌ايد به اين فكر كنيد كه آيا آموخته‌هاي شما پاسخگوي نيازها و مسووليت‌هاي حرفه‌اي‌تان خواهد بود؟ و اگر اين چنين نيست بايد در چه نوع دوره‌هاي آمادگي لازم پيش از آغاز به كار شركت كنيد؟ كلاس‌هاي كامپيوتر، گرافيك، مترجمي متون بازرگاني؟

 شايد هم لازم باشد كه به سراغ تحصيلات عالي‌تر همچون كارشناسي ارشد (اگر مدرك كارشناسي داريد)، كارداني (اگر مدرك ديپلم داريد) و... برويد. در حالت دوم اگر هنوز در مرحله ورود به دانشگاه و انتخاب رشته هستيد با در نظر گرفتن فاكتورهاي ياد شده و با توجه به علايق و استعدادهاي خود به رشته تحصيلي مورد نظر خود بينديشيد و در مورد دانشگاه‌ها و مراكزي كه اين رشته را ارايه مي‌دهند با ديگران مشورت كنيد. آموزش بسياري از رشته‌ها به دانشگاه‌هاي خاص محدود نمي‌شود. به‌عنوان مثال، ممكن است تحصيل در يك مركز فني، حرفه‌اي تضميني بر موفقيت حرفه‌اي شما باشد در صورتي كه تحصيل همان رشته در يك دانشگاه كلاسيك و صرفا مبتني بر آموزش نظري، راه آينده شما را هموار نكند. در انتخاب نوع دانشگاه براساس بودجه مالي خود دقت كنيد. در كشورهايي مثل انگليس كه دانشجويان براي تحصيل دانشگاهي متحمل وام‌هاي دانشجويي كلاني مي‌شوند بازپرداخت اين وام‌ها پس از فارغ‌التحصيلي دغدغه بزرگي است كه گاه مانع از يافتن شغل دلخواه و يا تحمل شرايط ناخواسته حرفه‌اي مي‌شوند. نكته ديگري كه بايد مدنظر قرار دهيد، بازار بين‌المللي شغل مورد علاقه‌تان است. به‌عنوان مثال، برخي مشاغل محدود به بازارهاي داخلي و محلي و برخي ديگر در همه كشورهاي دنيا مورد نياز هستند. همچنين ميزان نياز به فارغ‌التحصيلان برخي رشته‌ها در برخي كشورها محسوس‌تر و در كشورهاي ديگر كم‌تر است.

بنابر آمار رسمي اتحاديه استخدام‌كنندگان فارغ‌التحصيلان دانشگاهي در بريتانيا، استخدام‌ از فارغ‌التحصيلان در سال آينده در مقايسه با سال جاري، افزايش خواهد داشت و اين به معناي رونق بازار كار بين‌المللي است اما در عين حال نياز به فارغ‌التحصيلان جوياي كار در برخي مشاغل همچون ارتباطات و تكنولوژي اطلاع‌رساني و نيز مهندسي بيش‌تر و حقوق پرداختي در برخي مشاغل نظير كارهاي حقوقي و شركت‌هاي تجاري در زمينه نفت، مديران مالي و شركت‌هاي مشاوره افزون‌تر خواهد بود. انتشار آماري از اين دست مي‌تواند تا حدي چشم‌اندازي از آينده حرفه‌اي‌تان را نشان دهد و در حكم مشاوري امين براي شما عمل كند. در شناخت بهتر خود و انتخاب حرفه مناسب مي‌توانيد از تست‌هاي مختلف روان‌شناسي موجود در اينترنت و يا كتاب‌هاي روان‌شناسي مرتبط با مشاغل مختلف كمك بگيريد و مهارت‌هاي خود را در حوزه‌هاي خاص همچون رياضيات و محاسبه، ‌استدلال و... بهتر كشف كنيد.

 از بسياري از اين‌گونه تست‌ها در مصاحبه‌هاي شغلي و يا به هنگام گلچين نيروهاي حرفه‌اي براي مشاغل مختلف استفاده مي‌شود و از اين همين رو آشنايي با اين تست‌ها مي‌تواند مفيد واقع شود. علاوه بر آنچه كه گفته شد مراكز مشاوره و كاريابي با هدف هدايت شما به شغل مورد نظرتان، يافتن استعدادها و علايق حرفه‌اي‌تان و يا حتي يافتن فرصت‌هاي مختلف شغلي وجود دارند كه بسياري از آن‌ها خدمات خود را به صورت آن‌لاين و بر روي اينترنت ارايه مي‌دهند. به‌عنوان مثال شما با ورود به سايت اين‌گونه شركت‌ها و مراكز كاريابي، با انبوهي از شغل‌هاي مختلف مواجه خواهيد شد كه پس از انتخاب شغل مورد نظرتان و نيز پر كردن فرم‌هايي در ارتباط با مشخصات فردي، تحصيلات و حقوق درخواستي‌شان، كارفرمايان مختلف به شما معرفي شده و با آن‌ها در ارتباط مستقيم قرار خواهيد گرفت. تقريبا تمامي دانشگاه‌هاي خارجي، داراي دپارتمان و يا بخش مشاوره و كاريابي هستند كه به دانشجويان و يا فارغ‌التحصيلان خود خدمات اين‌چنيني و اغلب به صورت رايگان ارايه مي‌‌دهند. براي يافتن شغل مورد نظر خود همچنين مشاغل پاره‌وقت و يا كارآموزي را نيز مدنظر قرار دهيد.

در بسياري از مواقع داشتن تجربه كاري كوتاه‌مدت و يا بدون حقوق مي‌تواند به شما در يافتن شغل مورد نظرتان و نيز شناخت بهتر خودتان كمك كند و پس از كسب اين تجربه نسبت به يافتن يك شغل مناسب با مزاياي خوب اقدام كنيد. در يافتن شغل مورد نظر، اين نكته‌هاي نهايي را هم مدنظر قرار دهيد:

 1- از دوستان و خانواده كمك بگيريد. آن‌ها مي‌توانند بيش‌ترين آشنايي را به خصوصيات و توانايي‌‌هاي شما داشته باشند و به‌‌عنوان حامياني قابل اعتماد، شما را تشويق و يا انجام شغلي كه براي شما مناسب نيست، منصرف كنند.

 2- براي يافتن شغل و شناخت بهتر خودتان، وقت صرف كنيد. انتظار نداشته باشيد ظرف چند روز يا چند هفته شغل مناسب‌تان را پيد كنيد.

3- جست‌وجوي خود را وسعت بخشيد. از وسايل مختلف ارتباط جمعي همچون رايانه و مراجعه به سايت‌هاي مختلف كاريابي، بيش‌ترين كمك را بگيريد.

4- منظم باشيد و ليستي از همه مشاغلي كه براي داشتن آن‌ها اقدام كرده‌ايد، افرادي كه با آن‌ها صحبت كرده‌ايد و يا پاسخي كه از آن‌ها دريافت كرده‌ايد، تهيه كنيد. با تهيه اين ليست به نقاط ضعف خود به‌خاطر از دست دادن برخي مشاغل نظير مصاحبه ضعيف، رزومه ناقص و... آشنا خواهيد شد.

5- سعي كنيد با افرادي كه در شغل مورد نظر شما كار مي‌كنند آشنا شويد و از آن‌ها براي استخدام، بالا بردن توانايي‌هاي حرفه‌اي و نيز تجربه‌آموزي كمك بگيريد.حركت به چپ
حركت به راست


بيكاري فارغ التحصيلان، چرا؟

 

لزوم اشتغال به كار جوانان قبل از فارغ التحصيل شدن

 

چالشهاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 

بررسي تحولات اشتغال فارغ‌التحصيلان نظام آموزش عالي در بخش‌هاي عمده اقتصادي با استفاده از تحليل انتقال سهم

 

آسيب‌شناسي چالشهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان نظام آموزش عالي كشور

 

بررسي تطبيقي سياست‌هاي اشتغالزايي فارغ‌التحصيلان در كشورهاي مختلف با كشور ايران

 

ارائه الگو و مكانيسم‌هاي نوين و زودبازده اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

چالشهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهها

 

كارآفريني و اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

سيستم اطلاع‌رساني بازاركار يكي از عوامل هماهنگ‌كننده بين اشتغال و نظام عالي كشور

 

تحليل موانع و مشكلات اشتغال فارغ‌التحصيلان كشاورزي از ديدگاه آموزشگران

 

بررسي نقش مراكز كاربابي در زمينه اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

اشتغال نوين راهي بسوي كاهش بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

بررسي پتانسيل انباشت سرمايه در فعاليتهاي اقتصادي فارغ‌التحصيلان دانشگاهي از منظر كارآفريني اجتماعي

 

آسيب شناسي ناكارآمدي ارتباط و تعامل دانشگاهها و مراكز آموزش عالي با بازاركار

 

شركت تعاوني 1609 دانشجويي: رهيافتي نو در خوداشتغالي دانش‌آموختگان كشاورزي

 

دانشگاه آزاد اسلامي و نقش آن در اشتغال

 

بررسي وضعيت اشتغال فارغ‌التحصيلان آموزشهاي علمي-كاربردي و توانمنديهاي اين آموزشها در ايجاد فرصتهاي شغلي

 

نقش كارآفريني در اشتغال زنان فارغ‌التحصيل

 

چالش‌هاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 

خلاقيت

 
http://www.creativity.ir/content/blogcategory/26/4
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است