صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4165                                               
درصد بيكاران با تحصيلات عالي بيش از شاغلان است
گزارش منبع
درصد بيكاران با تحصيلات عالي بيش از شاغلان است عنوان
خبرگزاري ايرنا نويسنده
1389/04/13 تاريخ

برآوردهاي آماري نشان مي دهد 25.5 درصد بيكاران كشور داراي تحصيلات عالي هستند در حاليكه 15.1 درصد شاغلان كشور داراي اين نوع تحصيلات مي باشند.

خلاصه
خبرگزاري ايرنا مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

براساس گزارش سالنامه آماري 1387 كه از سوي مركز آمار ايران انتشار يافته است 96.8 درصد از بيكاران كشور باسواد هستند در حاليكه اين ميزان براي شاغلان 87.3 درصد است.


براساس آمارهاي اعلام شده در سال يادشده 373 هزار و 513 نفر از بيكاران كشور داراي تحصيلات عالي بودند كه 45.2 درصد آن را مردان و 54.8 درصد را زنان به خود اختصاص داده بودند.


بررسي سالهاي گذشته نشان مي دهد در سال 80 نسبت شاغلان تحصيلكرده به بيكاران 10.7 به 10.3 درصد بود. اين ميزان در سال 83 روند معكوس يافت و درصد بيكاران با تحصيلات عالي در مقابل شاغلان به همين ميزان تحصيلات به 21.8 در مقابل 12.1 درصد رسيد.


روند افزايش درصد تعداد بيكاران با تحصيلات عالي در سالهاي 85 و 86 ادامه داشت و به 20.9 و 23.4 درصد درمقابل 14.1 و 14.4 درصد رسيد.


افزايش تحصيلات عالي در كشور بيش از آنكه خود را در ميان شاغلان نشان دهد انعكاس بيشتري در ميان بيكاران كشور داشته بطوري كه به همراه افزايش ميزان تحصيلات همواره بر تعداد آنها در ميان جويندگان كار افزوده شده است.
كارشناسان معتقدند شكي نيست آموزش هاي عالي بايد پاسخگوي نيازهاي بازار كار كشور باشد و در صورتي كه فقط افراد تحصيلكرده به جمعيت بيكار كشور افزوده شوند نه تنها باري از مشكلات برنخواهند داشت بلكه زمينه بروز مشكلات ديگري را ايجاد خواهند كرد.


برخي نارسايي هاي بازار كار حتي منجر به اين مي شود كه بسياري از شاغلان براي دستيابي به شغل و درآمد حاضر هستند بدون درنظر گرفتن مدارك دانشگاهي به استخدام درآيند.
"محمد استادحسن" مدير كارخانه زمرديان در گفت و گو با ايرنا گفت: بسياري از كارجويان با دارا بودن مدارك دانشگاهي براي استخدام بعنوان كارگر در كارخانه مراجعه مي كنند كه اين نشان از بيكاري دارندگان مدارك تحصيلي دانشگاهي دارد.


اين كارشناسان مي گويند در بسياري از كشورهاي توسعه يافته كه زمينه كار و فعاليت در آنها گسترده است، افراد پس از گذران دوره هاي كوتاه مدت مي توانند جذب بازار كار شوند، ضمن آنكه ادامه تحصيل فقط براي افرادي است كه بطور واقعي علاقمند به آموزش عالي هستند. در اين كشورها بخش هاي مختلف اقتصادي با دانشگاه پيوندي عميق دارند و هركدام برطرف كننده نياز ديگري است. افراد براساس نيازهاي تعيين شده در دانشگاههاي آن كشورها حذب مي شوند.


فعالان بازار كار اعتقاد دارند موضوع يادشده در ايران مصداق ندارد و دانش آموزان پس از پايان دوره متوسطه به دليل آنكه چهار سال ديرتر وارد بازار كار شوند و شايد با تحصيلات بهتر شانس بيشتري در استخدام داشته باشند و مهمتر از همه هنوز تحصيلات دانشگاهي در ايران داراي ارج و قرب خاص است به تحصيل در دانشگاههاي كشور روي مي آورند.
آنها مي گويند موضوع ديگري كه بايد مورد توجه قرار گيرد پاسخگو نبودن دانشگاهها در مقابل نيازهاي بازار كار است بطوري كه بسياري از كارشناسان اجتماعي معتقدند بازار كار خود دانشگاهي ديگر است و افراد در اين بازار است كه چگونگي مهارت كار را مي آموزند.


برخي از كارشناسان معتقدند، در صورتي كه زمينه اشتغال بطور وسيع در بازار كار مهيا بود افراد ترجيح مي دادند سريعتر جذب بازار كار و توليد درآمد براي خود شوند.


براساس برآوردهاي مركز آمار ايران هم اكنون حدود سه ميليون نفر در كشور بيكار هستند و درصورتي كه جمعيت دانشگاهي كه براي فرار از بيكاري به دانشگاهها روي آورده اند را به آن اضافه كنيم بطور يقين تعداد بيكاران بيش از اين ميزان خواهد بود.
آمارهاي اعلام شده در خصوص زنان چشمگيرتر از مردان است بطوري كه از ميان تعداد بيكاران با تحصيلات عالي 54.8 درصد متعلق به زنان و 48.2 درصد را مردان به خود اختصاص داده بودند.
در حاليكه ورودي هاي دانشگاههاي كشور بيش از 60 درصد را زنان به خود اختصاص داده اند اما شرايط بازار كار به گونه اي تنظيم شده كه براي مردان مهياتر از زنان است.


با توجه به اينكه در سالهاي آتي با ورود زنان در مقياس بيشتر از مردان به بازار كار كشور مواجه خواهيم شد بنابراين بازار كار كشور بايد خود را به گونه اي تنظيم كند كه بتواند پاسخگوي نيازهاي شغلي زنان هم باشد.
دست اندركاران بازار كار مي گويند معضلات و مشكلات بازار كار كشور اندك نيست و از نارسايي هاي متعددي رنج مي برد لذا يكي از اين مشكلات عدم جذب فارغ التحصيلان دانشگاهي است كه در صورت ادامه اين روند در آينده با خيل عظيم جمعيت بيكار داراي تحصيلات عالي مواجه خواهيم شد.حركت به چپ
حركت به راست


بيكاري فارغ التحصيلان، چرا؟

 

لزوم اشتغال به كار جوانان قبل از فارغ التحصيل شدن

 

چالشهاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 

بررسي تحولات اشتغال فارغ‌التحصيلان نظام آموزش عالي در بخش‌هاي عمده اقتصادي با استفاده از تحليل انتقال سهم

 

آسيب‌شناسي چالشهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان نظام آموزش عالي كشور

 

بررسي تطبيقي سياست‌هاي اشتغالزايي فارغ‌التحصيلان در كشورهاي مختلف با كشور ايران

 

ارائه الگو و مكانيسم‌هاي نوين و زودبازده اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

چالشهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهها

 

كارآفريني و اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

سيستم اطلاع‌رساني بازاركار يكي از عوامل هماهنگ‌كننده بين اشتغال و نظام عالي كشور

 

تحليل موانع و مشكلات اشتغال فارغ‌التحصيلان كشاورزي از ديدگاه آموزشگران

 

بررسي نقش مراكز كاربابي در زمينه اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

اشتغال نوين راهي بسوي كاهش بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

بررسي پتانسيل انباشت سرمايه در فعاليتهاي اقتصادي فارغ‌التحصيلان دانشگاهي از منظر كارآفريني اجتماعي

 

آسيب شناسي ناكارآمدي ارتباط و تعامل دانشگاهها و مراكز آموزش عالي با بازاركار

 

شركت تعاوني 1609 دانشجويي: رهيافتي نو در خوداشتغالي دانش‌آموختگان كشاورزي

 

دانشگاه آزاد اسلامي و نقش آن در اشتغال

 

بررسي وضعيت اشتغال فارغ‌التحصيلان آموزشهاي علمي-كاربردي و توانمنديهاي اين آموزشها در ايجاد فرصتهاي شغلي

 

نقش كارآفريني در اشتغال زنان فارغ‌التحصيل

 

چالش‌هاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 

خلاقيت

 
http://www.creativity.ir/content/blogcategory/26/4
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است