صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4252                                               
افزايش شمار فارغ‌التحصيلان بيكار در حوزه‌ي IT
گزارش منبع
افزايش شمار فارغ‌التحصيلان بيكار در حوزه‌ي IT عنوان
نويسنده
1386/06/24 تاريخ

گزارشي از بررسي راهكارهاي جذب متخصصان فن‌آوري اطلاعات در كشور

خلاصه
ايسنا مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

افزايش شمار فارغ‌التحصيلان بيكار در حوزه‌ي IT؛
بررسي راهكارهاي جذب متخصصان فن‌آوري اطلاعات در كشور 

 

بدون شك تاثير فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات بر توسعه‌ي همه جانبه‌ي كشورها و نقش آن در اشتغال‌زايي بر كسي پوشيده نيست اما در شرايطي كه در كشور ما نياز به به‌كارگيري متخصصان اين حوزه به شدت احساس مي‌شود اما شواهد نشان مي‌دهند كه جذب نيروهاي تخصصي و خبره‌ي IT به شكل ناموفقي انجام شده و آمار فارغ‌التحصيلان بيكار اين رشته و در نتيجه جذب آن‌ها از سوي ديگر كشورها و از دست رفتن سرمايه‌هاي انساني با ارزش رو به افزايش مي‌رود.

به گفته‌ي كارشناسان و متخصصان، فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات آنچنان كه بايد و شايد در كشور مورد استفاده واقع نمي‌شود و اين موضوع باعث شده كه متخصصان IT و يا كساني كه براي فعاليت وارد اين حوزه مي‌شوند، كاري براي انجام نداشته باشند و در نتيجه علي‌رغم قابليت ايجاد اشتغال و كارآفريني به وسيله‌ي فن‌آوري‌هاي نوين متاسفانه آمار بيكاران در اين حوزه افزايش داشته باشد.

بي‌توجهي مسوولان به بحث IT بيكاري در اين حوزه را افزايش داده است

معاون دبيرخانه‌ي شوراي عالي اطلاع‌رساني با اشاره به توسعه و رشد روزافزون فن‌آوري‌هاي اطلاعات و از طرفي افزايش بيكاري متخصصان و فارغ‌التحصيلان اين حوزه اعتقاد دارد كه عامل مهم اين موضوع بي‌توجهي مسوولان به بحث IT است و متاسفانه مسوولان به اين موضوع توجه ندارند كه فن‌آوري اطلاعات از محورهاي توسعه محسوب مي‌شود و همين موضوع باعث شد كه فن‌آوري اطلاعات شان و منزلتي در سازمان‌ها و ارگان‌ها نداشته باشد.

دكتر بهروز مينايي ورشكستگي شركت‌ها و سازمان‌هاي فعال در اين حوزه كه قابليت جذب دانشجويان و متخصصان فن‌آوري اطلاعات را دارند از ديگر موارد مهم در اين زمينه برشمرد و گفت: اكثر شركت‌هايي كه در اين حوزه توانايي و قابليت فعاليت و جذب نيروها را دارند به دليل مسائل اقتصادي از رده خارج شده و يا در حال ورشكستگي هستند.

به گفته‌ي او متولي فن‌آوري اطلاعات در كشور مشخص نيست و سياست‌گذاري بلند مدت و يا حتي كوتاه مدت در اين حوزه به خوبي انجام نمي‌شود بنابراين شاهديم با توجه به نيازي كه به فن‌آوري اطلاعات و تكنولوژي‌هاي آن در كشور وجود دارد، متخصصان IT ما بيكار بوده و از آن‌ها به خوبي استفاده نمي‌شود.

او بر اين مساله تاكيد كرد كه توجه مسوولان به فن‌آوري اطلاعات بايد اصلاح شود و در واقع بايد نگاه مسوولاني كه در رده‌ي بالاي تصميم‌گيري قرار دارند نسبت به اين حوزه و اهميت آن تغيير يابد و بدانند كه IT بايد در اولويت كارها و فعاليت‌هايشان قرار بگيرد و در ديدگاه‌هايشان تغييرات لازم را اعمال كنند.

تعريف نشدن پروژه در زمينه‌ي IT و افزايش بيكاران فارغ‌التحصيل اين حوزه

يك كارشناس فن‌آوري اطلاعات نيز معتقد است علي‌رغم نياز كشورمان به متخصصان رايانه و IT شاهد افزايش بيكاري فارغ‌التحصيلان و كارشناسان اين حوزه هستيم و متاسفانه به فن‌آوري اطلاعات و امكاناتي كه اين تكنولوژي نياز دارد توجه چنداني نمي‌شود و بودجه كه يكي از فاكتورهاي مهم در اين زمينه است، مورد بي‌مهري قرار مي‌گيرد.

به گفته‌ي رمضان ميرعباسي تعريف نشدن پروژه در زمينه‌ي فن‌آوري اطلاعات در سازمان‌ها به دليل كمبود بودجه در اين حوزه خود باعث افزايش شمار بيكاران فارغ‌التحصيل در اين زمينه خواهد شد.

او يادآور شد: بودجه‌ي فن‌آوري اطلاعات نسبت به سال‌هاي گذشته تقريبا كاهش 600 درصدي داشته است؛ كاهش بودجه در اين حوزه موجب مي‌شود كه در سازمان‌ها و يا مراكز مربوطه پروژه‌اي در اين زمينه تعريف نشود و شمار بيكاران و فارغ‌التحصيلان اين حوزه افزايش ‌يابد اما در صورت تعريف پروژه‌هاي مناسب در اين حوزه طبيعتا از وجود افراد كارشناس و فارغ‌التحصيلان اين حوزه نيز استفاده خواهد شد.

به عقيده‌ي كارشناسان تا زماني كه بودجه‌ي فن‌آوري اطلاعات كافي نبوده و نيازها را برطرف نكند، استخدام نيز معني نخواهد داشت و در سازمان مربوطه و در پست‌هايي كه به متخصص IT نياز است، افرادي كه تخصصي در حوزه‌ي مربوطه را ندارند، گماشته مي‌شوند و در واقع مي‌توان گفت براي اين گونه رشته‌ها ارزش و اهميت لازم را قائل نيستند و تخصص افراد در اين زمينه در اولويت‌هاي بعدي آن‌ها قرار دارد.

اشتغال متخصصان به رويكرد توسعه‌ي IT در نظام جمهوري اسلامي‌ ايران بستگي دارد

اما حسين طالبي - استاد دانشگاه - با اشاره به اين‌كه فن‌آوري اطلاعات مهم‌ترين محور و ابزار توسعه‌ي اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي در ايران است اظهار كرد: علي‌رغم نياز شديد كشور به متخصصان IT متاسفانه با جذب نيروهاي تخصصي و خبره‌ي ايراني توسط ساير كشورها مواجهيم.

به عقيده‌ي وي متاسفانه مشكل عمده‌ در مورد متخصصان اين عرصه، اشتغال فارغ‌التحصيلان و افزايش بيكاري متخصصان رايانه و فن‌آوري اطلاعات است.

وي با بيان اين‌كه اشتغال متخصصان فن‌آوري اطلاعات به رويكرد توسعه‌ي فن‌آوري اطلاعات در نظام جمهوري اسلامي‌ ايران بستگي دارد، اظهار كرد: دو رويكرد توسعه‌ي فن‌آوري اطلاعات مي‌تواند در ايران وجود داشته باشد؛ رويكرد اول نگاه به IT به عنوان صنعت و پيشران توسعه در كشور و رويكرد دوم نگاه به اين فن‌آوري به عنوان ابزار توسعه و توانمندساز ساير بخش‌ها است و در صورتي كه رويكرد دوم را اجرا كنيم در اين صورت افراد متخصص در حوزه‌ي IT چندان نقش كليدي ندارند و دستگاه‌هاي اجرايي با وارد كردن سخت‌افزار و نرم‌افزار به عنوان ابزار از آن‌ها استفاده مي‌كنند و در اين صورت به نيروهاي كاربردي نياز است.
تحليلگران بر اين عقيده‌اند كه با توجه به مزيت‌هاي بسيار بالاي كشورمان در حوزه‌ي منابع انساني نظير دارا بودن نيروهاي جوان، باهوش، فرهيخته و ارزان قيمت در مقايسه با ساير كشورها در حوزه‌ي IT و با توجه به مشكلات سياسي كه ما با برخي كشورهاي توسعه يافته داريم، بهترين رويكرد براي ايران رويكرد نگاه به فن‌آوري اطلاعات به عنوان صنعت و پيشران توسعه در كشور است. 

به گفته‌ي آن‌ها براي رسيدن به اهداف مورد نظر در اين زمينه بايد برنامه‌ريزي خاصي در اين زمينه انجام دهيم،‌ كه بازنگري محتواي دروس دانشگاهي IT و ارتقاي آن‌ها در سطح استانداردهاي بين‌المللي، افزايش ظرفيت دانشگاه‌ها در حوزه‌ي فن‌آوري اطلاعات و از بين بردن موانع جهت جذب نيروهاي متخصص فن‌آوري اطلاعات در دستگاه‌هاي اجرايي از مواردي است كه در اين زمينه بايد به آن توجه شود.

حمايت از بخش خصوصي در توليد محصولات فن‌آوري اطلاعات در كشور، برنامه‌ريزي براي توسعه‌ي IT در تمام حوزه‌ها اعم از حوزه‌هاي فني،‌ مهندسي و تخصصي و همين طور توسعه فن‌آوري اطلاعات به عنوان پيشران براي ساير حوزه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي نيز از ديگر موارد مهم و قابل توجه است كه كارشناسان بر آن تاكيد دارند.حركت به چپ
حركت به راست


بيكاري فارغ التحصيلان، چرا؟

 

لزوم اشتغال به كار جوانان قبل از فارغ التحصيل شدن

 

چالشهاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 

بررسي تحولات اشتغال فارغ‌التحصيلان نظام آموزش عالي در بخش‌هاي عمده اقتصادي با استفاده از تحليل انتقال سهم

 

آسيب‌شناسي چالشهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان نظام آموزش عالي كشور

 

بررسي تطبيقي سياست‌هاي اشتغالزايي فارغ‌التحصيلان در كشورهاي مختلف با كشور ايران

 

ارائه الگو و مكانيسم‌هاي نوين و زودبازده اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

چالشهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهها

 

كارآفريني و اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

سيستم اطلاع‌رساني بازاركار يكي از عوامل هماهنگ‌كننده بين اشتغال و نظام عالي كشور

 

تحليل موانع و مشكلات اشتغال فارغ‌التحصيلان كشاورزي از ديدگاه آموزشگران

 

بررسي نقش مراكز كاربابي در زمينه اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

اشتغال نوين راهي بسوي كاهش بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

بررسي پتانسيل انباشت سرمايه در فعاليتهاي اقتصادي فارغ‌التحصيلان دانشگاهي از منظر كارآفريني اجتماعي

 

آسيب شناسي ناكارآمدي ارتباط و تعامل دانشگاهها و مراكز آموزش عالي با بازاركار

 

شركت تعاوني 1609 دانشجويي: رهيافتي نو در خوداشتغالي دانش‌آموختگان كشاورزي

 

دانشگاه آزاد اسلامي و نقش آن در اشتغال

 

بررسي وضعيت اشتغال فارغ‌التحصيلان آموزشهاي علمي-كاربردي و توانمنديهاي اين آموزشها در ايجاد فرصتهاي شغلي

 

نقش كارآفريني در اشتغال زنان فارغ‌التحصيل

 

چالش‌هاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 

خلاقيت

 
http://www.creativity.ir/content/blogcategory/26/4
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است