صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 9420                                               
فارغ‌التحصيلان جوياي كار را جذب تعاون مي‌كنيم
گزارش منبع
فارغ‌التحصيلان جوياي كار را جذب تعاون مي‌كنيم عنوان
نويسنده
1386/10/04 تاريخ

نخستين همايش ملي تعاون و كارآفريني به منظور شناسايي ظرفيت‌هاي كارآفريني در بخش تعاون و ساماندهي تعاوني‌ها در قالب خوشه‌هاي كارآفرين در ارديبهشت ماه سال آينده برگزار مي‌شود.

خلاصه
بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

نخستين همايش ملي تعاون و كارآفريني به منظور شناسايي ظرفيت‌هاي كارآفريني در بخش تعاون و ساماندهي تعاوني‌ها در قالب خوشه‌هاي كارآفرين در ارديبهشت ماه سال آينده برگزار مي‌شود.

 دكتر غلامحسين حسيني‌نيا ـ معاون آموزش، ترويج و تحقيقات وزارت تعاون ـ در نشستي خبري با بيان اينكه رسيدن به سهم 25 درصدي تعاون در اقتصاد ملي مستلزم تدوين پيش نياز‌ها و پيش زمينه‌هاي اساسي است، گفت: معرفي بخش تعاون به عنوان يك بخش كارآفرين و مولد اشتغال و توليد كه زمينه‌ساز توزيع متناسب ثروت و تحقق عدالت اجتماعي باشد از مهمترين پيش نياز‌هاست.

وي با اشاره به تشكيل بنياد توسعه كارآفريني و اشتغال تعاوني در استان‌ها اظهار كرد: پس از ابلاغ طرح به استان‌ها و دستور رياست جمهوري براي پيگيري موضوع از سوي استانداري‌ها در حال حاضر در 21 استان كشور اين بنياد راه‌اندازي شد و در 19 استان ديگر نيز در حال پيگيري است.

حسيني نيا از برگزاري اولين همايش ملي تعاون و كارآفريني در ارديبهشت ماه سال جاري خبر داد و گفت: اين همايش با همكاري دانشكده كارآفريني دانشگاه تهران و سازمان پژوهش‌هاي علمي‌ صنعتي ايران به منظور ارائه راهكار‌هاي كاربردي دانش محور براي ترويج كارآفريني در بخش تعاون و تبادل نظر ميان مديران و تصميم گيرندگان بخش تعاون و مجامع دانشگاهي براي گسترش كارآفريني برگزار مي‌شود.

معاون آموزش، ترويج و تحقيقات وزارت تعاون عمده‌ترين محور‌هاي اين همايش را شناخت شناسي تعاون، مسير تحول تعاوني‌هاي كارآفرين، نظريه‌ها و الگو‌هاي جديد مديريت كارآفرين در بخش تعاون، جهاني شدن تعاوني‌هاي كارآفرين و اهميت نقش تعاوني‌ها در توسعه كارآفريني اقتصادي و اجتماعي برشمرد.

وي تصريح كرد: اين همايش پاسخي است در فراخوان وزارت تعاون براي آنكه از همه انديشه‌ها براي حل مشكلات كارآفريني در بخش تعاون استفاده شود.

حسيني‌نيا با بيان اينكه ما مي‌خواهيم تعاوني‌ها را از حالت جزيره‌اي، خرد و پراكنده خارج كنيم اظهار كرد: لازمه اين كار ساماندهي تعاوني‌ها در قالب خوشه‌هاي كارآفريني و كسب و كار و ارائه دانش‌ها و آموزش‌هاي لازم است، اگر مي‌خواهيم تعاوني‌هاي دانش محور فارغ‌التحصيلان دانشگاهي را توسعه بدهيم بايد ابتدا جايگاه نظام آموزش عالي را در توسعه كارآفريني دنبال كنيم.

 وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر بيش از سه ميليون دانشجو در كشور داريم و نرخ بيكاري آن‌ها از متوسط نرخ بيكاري بيشتر است، خوشبختانه ظرفيت جذب اين نيرو‌ها در بخش تعاون وجود دارد و به دنبال آن هستيم تا دانشجويان و فارغ التحصيلان جوياي كار را جذب كارآفريني در بخش تعاون كنيم.

به اعتقاد معاون آموزش، ترويج و تحقيقات وزارت تعاون ظرفيت بخش تعاون در مقوله كارآفريني مغفول مانده است و اين مساله به كم توجهي نسبت به اصل 43 قانون اساسي باز مي‌گردد.

وي افزود: براساس اصل 43 قانون اساسي، دولت موظف است كه شرايط كار را براي كساني كه توانايي كار داشته ولي فاقد ابزار كار هستند فراهم كند تا از اين طريق جلوي كارفرماي مطلق شدن دولت و تجميع سرمايه‌ها و ثروت در دست عده‌اي خاص گرفته شود.

حسيني نيا با تاكيد بر اينكه توسعه فرهنگ تعاون فراتر از ايجاد شركت‌هاي تعاوني است گفت: فرهنگ تعاون يكي از مولفه‌هاي اصلي فرهنگ عمومي‌ و ملي ماست و بايد هم راستا با ارتقاي سطح ديگر محور‌ها در نهضت جديدي كه پس از ابلاغ فرمايشات مقام معظم رهبري براي پرداختن به مقوله فرهنگ شده، توجه به فرهنگ غني تعاون مدنظر قرار گيرد، جا دارد كه در سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي، توسعه فرهنگ تعاون به عنوان بسترساز همبستگي ملي، همياري و همدلي و اتحاد ملي فراتر از توسعه بخش تعاون مورد توجه واقع شود.

معاون آموزش، ترويج و تحقيقات وزارت تعاون در بخش ديگري از سخنان خود افزود: از راه‌اندازي واحد‌هاي مشاوره تعاون و كارآفريني در دانشگاه‌ها خبر داد و اين واحد‌ها براساس تفاهم‌نامه‌هايي كه با وزارت علوم و تحقيقات، دانشگاه آزاد اسلامي‌ و دانشگاه جامع علمي‌ ـ كاربردي منعقد شده به زودي با حضور وزير تعاون افتتاح خواهد شد.

وي ادامه داد: واحد‌هاي مشاوره تعاون و كارآفريني در 65 مركز كارآفريني دانشگاهي، 31 واحد استاني دانشگاه جامع علمي‌ ـ كاربردي و 300 واحد دانشگاهي دانشگاه آزاد راه‌انداي مي‌شوند.

حسيني‌نيا فلسفه راه‌اندازي اين واحد‌ها را توسعه فرهنگ تعاون در ميان قشر دانشجويان كشور و سازماندهي اشتغال دانشجويان سال‌هاي اخير و فارغ التحصيلان در قالب راه‌اندازي تعاوني‌هاي دانش محور كارآفرين برشمرد.

معاون آموزش و ترويج و تحقيقات وزارت تعاون در عين حال متذكر شد: دانشجويان در رشته‌هاي مختلف تخصصي و تحصيلي اعم از مكانيك، زبان و علوم انساني مي‌تواند در اين تعاوني‌ها حضور يابند و تعاوني‌هاي تخصصي را شكل بدهند.

وي همچنين پيش‌بيني كرد: تعاوني‌هاي مادر تخصصي اساتيد دانشگاه نيز براي ارائه مشاوره‌هاي فني سطوح بالاتر و يكپارچه‌سازي فعاليت‌هاي تعاوني در دانشگاه‌ها ايجاد شود.

معاون آموزش، ترويج و تحقيقات وزارت تعاون همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره آخرين آمار ثبت نام متقاضيان واگذاري زمين‌هاي اجاره 99 ساله گفت: تاكنون سه ميليون و 417 هزار نفر در اين طرح ثبت نام كرده‌اند كه در حال پالايش افراد متقاضيان هستيم تا آن‌ها كه واجد شرايط طرح نيستند پالايش و افرادي كه صحت اطلاعاتشان تاييد مي‌شود به وزارت مسكن و شهر‌سازي معرفي شوند.

وي تصريح كرد: تاكنون يك ميليون و 93 هزار نفر در قالب 9168 تعاوني به وزارت مسكن و شهر‌سازي معرفي شده‌اند و كار واگذاري زمين و تسهيلات به آن‌ها در حال انجام است و به طور متوسط در هر تعاوني 120 نفر عضو وجود دارد. خوشبختانه محدوديتي براي واگذاري زمين وجود ندارد و حتي برخي از زمين‌ها به مرحله پروانه ساختماني رسيده است و هفت هزار واحد نيز در مرحله فونداسيون قرار دارند.

حسيني نيا با اشاره به احتمال وجود برخي مشكلات در تعاوني‌هاي مسكن مهر اظهار كرد: در بخش آموزش و ترويج براي پيشگيري از مشكلات موجود در تعاوني‌هاي مسكن مهر، ضمن انجام كار مطالعاتي جامع براي شناسايي اين مشكلات، به چاپ كتاب مديريت تعاوني‌هاي مسكن مهر اقدام كرديم كه در 10 هزار جلد در دست چاپ است.

معاون وزير تعاون خاطرنشان كرد: در اين كتاب كليه حقوق متقابل عضو تعاوني، ويژگي‌هاي كلي تعاون در بخش مسكن، مقررات و قوانين تعاوني‌هاي مسكن مهر و هر آنچه اركان و اعضاي تعاوني‌هاي مسكن مهر نياز دارند به آن‌ها ارائه مي‌شود.حركت به چپ
حركت به راست


بيكاري فارغ التحصيلان، چرا؟

 

لزوم اشتغال به كار جوانان قبل از فارغ التحصيل شدن

 

چالشهاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 

بررسي تحولات اشتغال فارغ‌التحصيلان نظام آموزش عالي در بخش‌هاي عمده اقتصادي با استفاده از تحليل انتقال سهم

 

آسيب‌شناسي چالشهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان نظام آموزش عالي كشور

 

بررسي تطبيقي سياست‌هاي اشتغالزايي فارغ‌التحصيلان در كشورهاي مختلف با كشور ايران

 

ارائه الگو و مكانيسم‌هاي نوين و زودبازده اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

چالشهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهها

 

كارآفريني و اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

سيستم اطلاع‌رساني بازاركار يكي از عوامل هماهنگ‌كننده بين اشتغال و نظام عالي كشور

 

تحليل موانع و مشكلات اشتغال فارغ‌التحصيلان كشاورزي از ديدگاه آموزشگران

 

بررسي نقش مراكز كاربابي در زمينه اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

اشتغال نوين راهي بسوي كاهش بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

بررسي پتانسيل انباشت سرمايه در فعاليتهاي اقتصادي فارغ‌التحصيلان دانشگاهي از منظر كارآفريني اجتماعي

 

آسيب شناسي ناكارآمدي ارتباط و تعامل دانشگاهها و مراكز آموزش عالي با بازاركار

 

شركت تعاوني 1609 دانشجويي: رهيافتي نو در خوداشتغالي دانش‌آموختگان كشاورزي

 

دانشگاه آزاد اسلامي و نقش آن در اشتغال

 

بررسي وضعيت اشتغال فارغ‌التحصيلان آموزشهاي علمي-كاربردي و توانمنديهاي اين آموزشها در ايجاد فرصتهاي شغلي

 

نقش كارآفريني در اشتغال زنان فارغ‌التحصيل

 

چالش‌هاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 

خلاقيت

 
http://www.creativity.ir/content/blogcategory/26/4
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است