صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4888                                               
آمادگي جذب تمامي فارغ‌التحصيلان گروه پزشكي در دانشگاه‌هاي دولتي را داريم
گزارش منبع
آمادگي جذب تمامي فارغ‌التحصيلان گروه پزشكي در دانشگاه‌هاي دولتي را داريم عنوان
حجت سوري نويسنده
1386/10/09 تاريخ

ششمين نشست هم‌انديشي روساي دفاتر كارآفريني وزارتخانه‌ها،‌ دستگاه‌هاي اجرايي و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور با حضور دكتر كامران باقري لنكراني وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي روز دو‌شنبه گذشته در سالن اجتماعات ساختمان نصر 5 اين وزارتخانه برگزار شد.

خلاصه
بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

آمادگي جذب تمامي فارغ‌التحصيلان گروه پزشكي در دانشگاه‌هاي دولتي را داريم

ششمين نشست هم‌انديشي روساي دفاتر كارآفريني وزارتخانه‌ها،‌ دستگاه‌هاي اجرايي و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور با حضور دكتر كامران باقري لنكراني وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي روز دو‌شنبه گذشته در سالن اجتماعات ساختمان نصر 5 اين وزارتخانه برگزار شد.

دكتر كامران باقري لنكراني وزير بهداشت در اين نشست طي سخناني به تشريح فعاليت‌هاي وزارتخانه متبوع خود در امر اشتغالزايي و كارآفريني پرداخت و گفت: در مجموع درمدت فعاليت وزارت بهداشت در دولت نهم حدود 87 هزار نفر در اين بخش مشغول به فعاليت و به مجموعه اضافه شده‌اند. در كنار اين افزايش ، ساليانه حدود 8 هزار نفر نيز كاهش داشته‌ايم.

وي افزود : حدود 25 هزار نفر از گروه پزشكي با استفاده از تسهيلات بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده توانستند اشتغال ايجاد كنند. همچنين هر سال حدود 14 هزار نفر بر اساس مجوزهاي استخدامي جذب اين وزارتخانه شده‌اند. علاوه بر اين تعداد، در مدت 2 سال و نيمي كه از فعاليت وزارت بهداشت در دولت نهم مي‌گذرد حدود 13 هزار نفر طي قراردادهاي مختلف به صورت مستقيم با ما همكاري دارند. همچنين تعداد زيادي نيروهاي طرحي نيز جذب اين وزارتخانه شده‌اند.

لنكراني به اشتغالزايي طرح بيمه روستايي اشاره كرد و افزود: در طرح بيمه روستايي در مجموع حدود 5500 پزشك خانواده مشغول به فعاليت شده‌اند كه از اين تعداد 2500 نفر پيش از اجراي اين طرح با ما رابطه استخدامي داشته‌اند و بقيه از بخش غيردولتي جذب شده‌اند. در اين طرح همچنين حدود 5 هزار نفر ماما  جذب شده‌اند كه از اين تعداد نيز4300 نفر از بخش غيردولتي جذب شده‌اند و بقيه كساني بوده‌اند كه از قبل رابطه استخدامي با وزارت بهداشت داشته‌اند.

وزير بهداشت طرح بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده را افتخارآفرين توصيف كرد و افزود: اين كار اتفاق بزرگي بود كه يك عزم ملي به وجود آورد و نتايج افتخارآفريني داشت. به طور كلي در هيچ برهه‌اي از زمان اين همه منابع به بحث اشتغال اختصاص داده نشد.ارزيابي‌ها و بازرسي‌هاي وزارت كار نيز حاكي از اين است كه بيش از 95 درصد از تسهيلات اشتغالزا در محل‌هاي پيش‌بيني شده هزينه شده است.

وي توسعه كار و اشتغال را يك كار دايمي و نه مقطعي عنوان كرد و گفت: با تمام تلاش‌هايي كه در اين زمينه انجام شده است اما هنوز داراي نقاط ضعفي هستيم كه بايد برطرف شوند. ساماندهي وضعيت اشتغال يك بحث دايمي است، اگر چه در مقاطعي بايد به صورت ضربتي با آن برخورد شود اما به طور كلي بايد استراتژي‌ها دراز مدت و دايمي باشند.

وي افزود: اگرچه لازم بود در ابتدا يك حركت ضربتي داشته باشيم تا مشكل انباشت نيرو حل شود. اما در حال حاضر هرم سني جمعيت به سمت متعادل شدن اشتغال مي‌رود و تقريباً حدود 20 سال ديگر به حالت تعادل در اين زمينه خواهيم رسيد، به همين دليل نگاهمان به اشتغال بايد از ديد ضربتي خارج شود.

وزير بهداشت سپس به ضرورت توسعه نيروي انساني كارآفرين در وزارت بهداشت اشاره كرد و گفت: نيروي انساني بايد از ابتدا كارآفرين تربيت شود و محتواي دروس و آموزش‌ها بر اين اساس تدوين شود. معاونت آموزشي روي اين مساله بايد كار جدي انجام دهد. از آن طرف نيز بايد يك بازنگري در تعريف رشته‌ها انجام دهيم.

لنكراني رشته مامايي را از جمله رشته‌هايي عنوان كرد كه بايد در جذب دانشجو در اين رشته بازنگري انجام شود.

وزير بهداشت گفت: در مقاطعي تعداد زيادي دانشجو مامايي بدون در نظر گرفتن ظرفيت اشتغال وبازار كار آن‌ها پذيرش شدند و اين باعث شد در مجموعه گروه پزشكي بيشترين داوطلب كار ماما باشند كه ما جوابگوي اشتغال آن‌ها نبوده‌ايم. بنابراين امسال به دانشگاه‌ها اعلام كرديم ورودي خود را در اين رشته تنظيم و متناسب كنند. كارداني مامايي را نيز كلاً تعطيل كرديم.

وي افزود: عدم تناسب نياز بازاركار با فارغ‌التحصيلان، مساله‌اي است كه در حال حاضر وزارت كار و امور اجتماعي نيز به طور جدي روي آن كار مي‌كند. البته شايد لازم باشد در برخي حوزه‌ها رشته‌هاي جديد ايجاد كنيم. همانگونه كه ما تاكنون 13 رشته در مقطع تحصيلات تكميلي ايجاد كرده‌ايم. در برخي رشته‌ها نيز مقطع كارداني را به كارشناسي ارتقا داده‌ايم. اما روي هم رفته اين مهم بايد ساماندهي و متناسب شود.

لنكراني خاطرنشان كرد : وزارت بهداشت خصوصيتي دارد كه مي‌تواند اكثر فارغ‌التحصيلان گروه پزشكي در بخش دولتي را جذب كند و به نوعي در اين زمينه يك تعادل بين فرصت‌هاي شغلي و گروه جوياي كار فارغ‌التحصيل از بخش دولتي وجود دارد.

وزير بهداشت در ادامه به وجود شغل‌هاي زايد در سازمان‌ها اشاره كرد و گفت: متاسفانه برخي از شغل‌هايي كه ايجاد مي‌كنيم شغل زايد است و اين در بخش دولتي خيلي مشهودتر است. متاسفانه در بسياري از ادارات دولتي براي كوچك‌ترين كارها نيز نيروي انساني جذب شده است در حاليكه در كشورهاي توسعه يافته اشتغال را با بهره‌وري همراه مي‌دانند.

وي افزود: به عنوان مثال در سفري كه چندي پيش به كشور چين داشتيم مديركل روابط‌عمومي سازماني كه ميزبان ما بود، شخصاً از ما پذيرايي به عمل مي‌آورد. در حاليكه در كشور ما مديران سازمان‌ها براي كوچكترين كارهاي خود مانند تايپ نيرو جذب مي‌كنند.

لنكراني با اعلام اينكه نبايد هدف از اشتغالزايي، مشاغل زايد باشد، گفت: شغل‌هاي زايد نه تنها عملكرد سازمان و دستگاه مربوطه را بالا نمي‌برند بلكه بهره‌وري را نيز پايين مي‌آورند.با اضافه كردن نيروهاي زايد به مجموعه با اين خيال كه اشتغالزايي انجام داده‌ايم بيكاري را قانونمند كرده‌ايم. البته منظور اين نيست كه هر چه يك سازمان نيروهاي كمتري داشته باشد بهره‌ورتر است بلكه منظور حذف زوايد است.

وي افزود: به نظر من دولت چابك الزاماً دولت كم حجم نيست. دولت بايد كارآمد باشد. براي رسيدن به اين كارآمدي ، حجم دولت در بعضي جاها بايد بزرگ و در بعضي جاها بايد كوچك شود.

لنكراني سپس به آموزش كارآفريني اشاره كرد و گفت: كارآفريني بايد در هر رشته‌اي آموزش داده شود اما بايد به صورت مجزا نيز آن را آموزش دهيم. خوشبختانه دانشگاه تهران با تاسيس دانشكده كارآفريني ساماندهي اين مهم را آغاز كرد و ما نيز تاسيس دومين دانشكده كارآفريني را در حوزه سلامت با همكاري دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي آغاز كرده‌ايم. هدف ما از تاسيس اين دانشكده آموزش و مديريت كارآفريني در حوزه سلامت است.

وزير بهداشت در ادامه به بحث بهداشت حرفه‌اي اشاره كرد و گفت: در حال حاضر با توجه به فضايي كه در بحث بنگاه‌هاي كوچك و متوسط (SMEها) به وجود آمده است بايد بحث سلامت كار و بهداشت حرفه‌اي نيز در كنار آن به صورت جدي دنبال شود. در كشورهايي كه پيش از اين وارد اين مقوله شده‌اند ، الان بحث سلامت افراد با مشكل روبرو شده است. بخش زيادي از نيروها فرسوده شده‌ و چالش جدي بوجود آمده است. ما نيز بايد روي اين موضوع كار كنيم.

لنكراني توسعه SMEها با ارزش افزوده بالا را يك ضرورت دانست و گفت: در همه دستگاه‌ها بايد طرح‌‌هاي تيپ شغلي كه داراي ارزش افزوده بالا هستند مورد توجه قرار گيرند. اين‌گونه طرح‌ها ثروت ملي را افزايش مي‌دهند.

غضنفر ميرزابيگي رييس دفتر كارآفريني وزارت بهداشت نيز در اين همايش طي سخناني به فعاليت‌هاي اين دفتر در امر كارآفريني پرداخت و گفت: دفتر كارآفريني وزارت بهداشت از ابتداي فعاليت خود بر اساس وظايف  19گانه‌اي كه براي اين دفاتر تدوين شده بود، 147 برنامه مشخص براي 4 سال و به ازاي هر سال حدود 37 برنامه تدوين كرد كه هر سال بر اساس وسع و توان خود به اجراي آن‌ها مي‌پردازيم.

وي افزود: در سال جاري نيز حدود 35 برنامه كاري در حوزه كارآفريني و اشتغال تنظيم شد كه تاكنون تعدادي از آن‌ها اجرا شده است.

ميرزابيگي به فعاليت دفتر كارآفريني وزارت بهداشت در امر توسعه كارآفريني اشاره كرد و گفت: در اين حوزه مهمترين بحثي كه تدوين و به آن پرداخته شد بحث تاسيس دومين دانشكده كارآفريني كشور با همكاري دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در حوزه سلامت بود. اين دانشكده در بهمن‌ماه سالجاري در يك گرايش و در مهرماه سال آينده در 2 گرايش اقدام به جذب دانشجو خواهد كرد.

وي افزود: تهيه و تدوين شاخص‌هاي كارآفريني براي دانشگاه‌ها با همكاري وزارت كار، برگزاري دوره‌هاي كارآفريني در 2 سطح دفاتر كارآفريني و دانشگاه‌ها، تدوين مشاغل جديد و طرح‌هاي تيپ شغلي آن‌ها، (در اين زمينه تاكنون 76 شغل جديد در حوزه سلامت شناسايي شده است) و ..... از ديگر فعاليت‌هاي و برنامه‌هاي كاري ما در امر توسعه كارآفريني بود.

رييس دفتر كارآفريني وزارت بهداشت در ادامه به فعاليت‌هاي اين دفتر در زمينه اعطاي تسهيلات بنگاه‌هاي زودبازده اشاره كرد و گفت: تدوين فرآيندهاي نظارتي براي اجراي مناسب آيين‌نامه‌ گسترش بنگاه‌هاي كوچك در حوزه سلامت، اعمال نظارت بر چگونگي اجراي آيين‌نامه گسترش بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده، تمديد تفاهم‌نامه وزارتخانه‌هاي كار و بهداشت، امضاي تفاهم‌نامه همكاري با بانك توسعه صادرات و... از جمله اهم فعاليت‌هاي‌ دفتر كارآفريني وزارت بهداشت در اين زمينه است.

رييس سازمان نظام پرستاري در ادامه به عملكرد دانشگاه‌ها در امر اشتغالزايي اشاره كرد و گفت: در سال جاري 10895 طرح در حوزه سلامت به بانك‌هاي عامل معرفي شدند كه از اين تعداد 4524 طرح مورد تاييد بانك‌ها قرار گرفت و باعث اشتغال 24777 نفر شد. اين در حاليست كه ميزان اشتغالزايي طرح‌هاي ارايه شده به بانك‌ها در مجموع 35288 نفر پيش‌بيني شده است.

ميرزابيگي به اشتغالزايي SMEها در بخش سلامت بر اساس جنسيت اشاره كرد و گفت: در سال 75 حدود 70 درصد اشتغالزايي SMEها مربوط به مردان و حدود 30 درصد مربوط به زنان بود ، در حاليكه در سال 86 اين ميزان به 58 درصد براي مردان و 42 درصد براي زنان رسيده است كه نشان از افزايش اشتغال در بين زنان است.

ميرزابيگي در پايان روند اعطاي تسهيلات بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده در 9 ماهه گذشته در حوزه سلامت را با ركود ارزيابي كرد و گفت: نوع موضع‌گيري بانك مركزي، عدم همكاري دانشگاه‌ها در اين زمينه به علت كمبود نيرو، انصراف برخي از متقاضيان از ادامه دريافت تسهيلات، نداشتن طرح‌هاي تيپ شغلي براي برخي مشاغل، لاينحل ماندن مشكلات بانكي، عدم هماهنگي بين بخشي و درون بخشي، عدم وجود سايت مناسب در وزارت بهداشت و كار، كاهش اعتبارات دولتي، عدم تشكيل كار گروه اشتغال در برخي از استان‌ها مانند يزد و... از جمله دلايل اين ركود هستند.حركت به چپ
حركت به راست


بيكاري فارغ التحصيلان، چرا؟

 

لزوم اشتغال به كار جوانان قبل از فارغ التحصيل شدن

 

چالشهاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 

بررسي تحولات اشتغال فارغ‌التحصيلان نظام آموزش عالي در بخش‌هاي عمده اقتصادي با استفاده از تحليل انتقال سهم

 

آسيب‌شناسي چالشهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان نظام آموزش عالي كشور

 

بررسي تطبيقي سياست‌هاي اشتغالزايي فارغ‌التحصيلان در كشورهاي مختلف با كشور ايران

 

ارائه الگو و مكانيسم‌هاي نوين و زودبازده اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

چالشهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهها

 

كارآفريني و اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

سيستم اطلاع‌رساني بازاركار يكي از عوامل هماهنگ‌كننده بين اشتغال و نظام عالي كشور

 

تحليل موانع و مشكلات اشتغال فارغ‌التحصيلان كشاورزي از ديدگاه آموزشگران

 

بررسي نقش مراكز كاربابي در زمينه اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

اشتغال نوين راهي بسوي كاهش بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

بررسي پتانسيل انباشت سرمايه در فعاليتهاي اقتصادي فارغ‌التحصيلان دانشگاهي از منظر كارآفريني اجتماعي

 

آسيب شناسي ناكارآمدي ارتباط و تعامل دانشگاهها و مراكز آموزش عالي با بازاركار

 

شركت تعاوني 1609 دانشجويي: رهيافتي نو در خوداشتغالي دانش‌آموختگان كشاورزي

 

دانشگاه آزاد اسلامي و نقش آن در اشتغال

 

بررسي وضعيت اشتغال فارغ‌التحصيلان آموزشهاي علمي-كاربردي و توانمنديهاي اين آموزشها در ايجاد فرصتهاي شغلي

 

نقش كارآفريني در اشتغال زنان فارغ‌التحصيل

 

چالش‌هاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 

خلاقيت

 
http://www.creativity.ir/content/blogcategory/26/4
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است