صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 8559                                               
فارغ‌التحصيلان كشاورزي با لب تاپ به جنگ بيل نروند
گزارش منبع
فارغ‌التحصيلان كشاورزي با لب تاپ به جنگ بيل نروند عنوان
امين بلندهمت نويسنده
1386/10/30 تاريخ

در سمينار كارآفريني در حوزه كشاورزي مطرح شد: فارغ‌التحصيلان كشاورزي با لب تاپ به جنگ بيل نروند

خلاصه
هفته‌نامه بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

در سال‌هاي اخير با افزايش شمار فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي زير مجموعه علوم كشاورزي، همواره با نرخ بالاي بيكاري اين فارغ‌التحصيلان مواجه‌ بوده‌ايم به گونه‌اي كه طبق آمارها بيش از 40 هزار نفر از فارغ‌التحصيلان عضو سازمان نظام مهندسي كشاورزي و علوم طبيعي بيكار هستند، اين در شرايطي است كه بيش از 90 درصد از كشاورزان كشور را افراد بي‌سواد و كم‌سواد تشكيل مي‌دهند.

پنج‌شنبه 20دي ماه سمينار كارآفريني با رويكرد معرفي فرصت‌هاي شغلي در حوزه كشاورزي توسط مركز آموزش كانون فارغ‌التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي با همكاري ستادكارآفريني شهر تهران و شركت آيين ترويج آريا برگزار شد كه در آن كارشناسان، كارآفرينان و مسوولان مربوطه وضعيت اشتغال فارغ‌التحصيلان اين حوزه را بررسي كردند.

***

مهندس سلجوقي، مدير كل دفتر كارآفريني وزارت‌كارواموراجتماعي، مهندس محسني، رييس سازمان جهادكشاورزي استان تهران، دكتر عبادتي دبير ستاد كارآفريني شهر تهران و مهندس رمضان‌نژاد، رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي استان تهران با حضور در نشست تخصصي سمينار اين موانع و مشكلات فارغ التحصيلان كشاورزي را مورد بحث و گفتگو قرار دادند، مورد بررسي قرار گرفت.

مهندس سلجوقي در اين ميزگرد با تشريح موانع كارآفريني در ايران مسئوليت كارآفريني را به عهده تك‌تك افراد جامعه خواند و افزود: دولت نيز بايد شرايطي فراهم كند تا كارآفرينان با موانع كمتري بتوانند فعاليتشان را انجام دهند.

وي با اشاره به اينكه طبق آمار جهاني از هر يازده نفر جمعيت فقط يك نفر كارآفرين است و مابقي را كارجويان تشكيل مي‌دهند گفت: مهمترين مانع كارآفريني در كشور بحث فرهنگي است.

سلجوقي با بيان اينكه بايد از دوران دبستان فرهنگ كارآفريني را در كودكان شكل داد عنوان كرد: در ساير كشورها از دوران كودكي به فرد مي‌گويند ما هيچ نداريم و بايد تلاش كنيم. ولي در ايران بر ثروتمند بودن كشور همواره تاكيد مي‌شود.

رييس جهادكشاورزي استان تهران:اطلاعي از استخدام سه هزار نفر در وزارت‌كشاورزي ندارم

در ادامه مهندس محسني با اشاره به اينكه در بخش كشاورزي بيش از 90درصد امور توسط خود مردم انجام مي‌شود گفت: با وجود آنكه در بخش كشاورزي نيازمند حضور افراد متخصص هستيم ولي فارغ‌التحصيلان اين رشته نتوانسته‌اند وارد اين حرفه شوند.

رييس سازمان جهادكشاورزي استان تهران با ذكر اينكه اين استان بيش از 86 هزار فارغ‌التحصيل رشته كشاورزي داردگفت: سال گذشته 550 نفر و امسال نيز در نظر داريم هزار و 250 نفر را به عنوان كارورز مشغول به كار كنيم.

وي با بيان اينكه كليه دريافت كنندگان موافقت اصولي حتما بايد يك فارغ‌التحصيل كشاورزي به عنوان مدير فني معرفي ‌كنند افزود: متاسفانه خيلي از مشاغل كشاورزي هنوز تعريف نشده و به رسميت شناخته نشده‌اند.

محسني در پاسخ به سوال شركت كننده‌اي در رابطه با سرنوشت استخدام سه هزار نفر در وزارت جهاد ‌كشاورزي كه سال گذشته توسط وزير كشاورزي اعلام شد گفت: من از اين موضوع اطلاعي ندارم.

دبير ستاد كارآفريني شهر تهران:ايجاد شغل به عهده شهرداري نيست

دكتر عبادتي نيز در سخناني كوتاه با بيان اينكه سالانه هشت هزار نفر در رشته كشاورزي فارغ‌التحصيل مي‌شوند گفت: موانع زيادي پيش روي اشتغال فارغ‌التحصيلان كشاورزي وجود دارد كه دربخش بانوان فرصت‌هاي شغلي محدودتر نيز مي‌شود.

وي با اعلام اينكه شهرداري وظيفه حمايت از مشاغل را به عهده دارد و ايجاد شغل به عهده آن نيست عنوان كرد: در حال حاضر هزار و سيصد و پنجاه فضاي سبز در تهران  وجود دارد كه در هريك از آنها يك يا دو فارغ التحصيل كشاورزي مشغول به كار هستند كه در نظر داريم سال جديدتعداد اين افراد را حداقل به سه نفر افزايش دهيم.

رييس سازمان مهندسي نظام كشاورزي استان تهران:دانشگاه‌ها فقط ادبيات كشاورزي راآموزش مي‌دهند

مهندس رمضان‌نژاد، رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و علوم‌طبيعي استان تهران نيز مهمترين مشكل اشتغال فارغ‌التحصيلان رشته كشاورزي راتعريف نشدن مشاغل اين حوزه ذكر كرد و افزود: به طورمثال هنوز فعاليت گياه‌پزشكان تعريف نشده است و خيلي از افراد جامعه نمي‌دانند آن‌ها چه كارهايي انجام مي‌دهند.

رسول‌نژاد در پاسخ به سوال ما مبني بر اينكه چرا با وجود نياز به نيروي متخصص در حوزه كشاورزي، شاهد بيكاري فارغ‌التحصيلان كشاورزي هستيم گفت: تا زماني كه نياز به نيروي متخصص در بين كشاورزان احساس نشود با همين مشكلات مواجه خواهيم بود.

رمضان‌نژاد باعنوان اينكه هر چه زمان بگذرد متخصصان نيز به سمت بي‌سوادي مي روند افزود: دانشگاه‌ها نيز به دليل وضعيت بازاركار فعلي فارغ التحصيلان كشاورزي، فقط ادبيات كشاورزي راآموزش مي‌دهند.

وي در پايان با بيان اينكه بايد اين فرهنگ شكل بگيرد كه استفاده از نيروي متخصص هزينه نيست گفت: البته كار فرهنگي نيز به تنهايي كافي نبوده و براي برخي از افراد جامعه بايد از ابزار قانوني استفاده كنيم.

عضوهيات علمي دانشگاه صنعتي شريف:دانشگاه‌ها  به دانشجويان همه چيز ياد مي‌دهند به غير از راه‌اندازي يك كسب و كار

در قسمت ديگري از اين مراسم دكتر علي‌رضا فيض‌بخش، عضوهيات علمي دانشگاه صنعتي شريف به ارايه تعريفي از كارآفريني پرداخت و گفت: كارآفرين كسي است كه ايده خود يا ديگري را با توجه به نياز بازار به محصول تبديل مي‌كند.

وي با بيان اينكه بسياري از كارآفرينان كارهاي خرق عادت انجام مي‌دهند گفت: كارآفرينان ويژگي‌هايي همچون خطرپذيري و استقلال‌طلبي دارند كه در اكثر آنها مشاهده مي‌شود.

فيض‌بخش با اشاره به تاريخچه كارآفريني در جهان و بيان اينكه اولين بار شومپيتر كارآفريني را به مفهوم امروزي تعريف كرد افزود: كارآفريني فرآيندي است كه در طول زمان به آرامي شكل مي‌گيرد، گاهي موفق  و گاهي نيز شكست مي‌خورد.

اين مدرس كارآفريني با بيان اينكه خطرپذيري كارآفرينان هميشه جنبه مالي ندارد و گاهي نيز روحي و اجتماعي است ادامه داد: در مطالعه‌اي كه در سال 1380 توسط دانشگاه صنعتي شريف برروي تعدادي از كارآفرينان انجام گرفت مشخص شدكه حس وطن‌دوستي از ويژگي‌هاي بارز كارآفرينان ايراني است.

وي در پاسخ به سوالي درباره ميزان خطرپذيري كارآفرينان گفت: يك كارآفرين تمام محاسبات مربوطه را انجام مي‌دهد ولي چون آن كار را تاكنون كسي انجام نداده است خطرات خاص خودش را دارد.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اين موضوع كه در دنيا يك فارغ‌التحصيل رشته‌ مهندسي در طول تحصيل بيش از 30 واحد از دروس علوم‌انساني را مي‌گذراند گفت: در كشور ما با وجود اينكه دانشگاه‌ها به اين دليل راه‌اندازي شده‌اند كه كارشناس‌تربيت كنند اما متاسفانه  به غير از راه‌اندازي يك كسب و كار همه چيز به دانشجو ياد مي‌دهند.

وي با عنوان اينكه ما سالانه بيش از 400 هزار فارغ‌التحصيل دانشگاهي داريم و در خوشبينانه‌ترين حالت فقط 10درصد آنها مي‌توانند استخدام دولت شوند گفت: با اين شرايط سوالي درباره ضرورت كارآفريني باقي نمي‌ماند .

فيض‌بخش در پايان با اشاره به مهاجرت نخبگان جامعه گفت: امروزه نيروي انساني از مهمترين منابع محسوب مي‌شود و همانطور كه ما از گذشتگان به دليل از دست دادن منابع طبيعي انتقاد مي‌كنيم بايد مراقب باشيم كه آيندگان نيز از ما به دليل از دست دادن اين منابع انساني انتقاد نكنند.

كارآفرينان موفق حوزه كشاورزي:روي آوردن به دولت يعني مرگ خلاقيت

در پايان مراسم نيز دكتر جهانگيري از كارآفرينان موفق حوزه كشاورزي در سخناني كاربردي تعدادي از مشاغل حوزه كشاورزي را معرفي كرد وگفت: بعد از اتمام تحصيلات و برگشت به ايران در روستاي محل تولدم مدرسه‌اي تاسيس كردم ولي به دليل فقر اهالي روستا كسي نتوانست در كلاس‌ها شركت كند.

وي ادامه داد: به كمك اهالي روستا مجتمع كندلوس را بنا نهادم و حتي از كودكان و افراد سالخورده در جمع‌آوري گياهان مختلف استفاده كردم و هم اكنون بيش از يكصد نوع از فرآورده‌هاي اين مجتمع به سراسر جهان صادر مي‌شود.

جهانگيري با اعلام افتتاح اولين موزه خصوصي در منطقه اظهار داشت: تاكنون بيش از 60 هزار گردشگر از آن بازديد كرده‌اند. وي افزود: در اين موزه از اشياي قيمتي روستائيان استفاده شده كه زمينه شكوفايي و ايجاد فرصت‌هاي شغلي بيشمار را درمنطقه فراهم آورده است.

وي در ادامه به معرفي تعدادي از فرصت‌هاي شغلي براي گروه كشاورزي پرداخت و گفت: به طور مثال تعدادي از فارغ التحصيلان مي توانند از ظرفيت‌هاي خالي كارخانجات استفاده كنند و با سليقه خود و ايده هاي جديد محصولي در قالب همان صنعت توليد كنند.

جهانگيري با طرح اين سوال كه چگونه يك فارغ التحصيل دانشگاه نمي‌تواند حريف يك كشاورز كم‌سواد شود؟ ادامه داد: در گلخانه حتما لازم نيست خيار و گوجه كاشته شود زيرا كشاورز آن رابا قيمت كمتري به عمل مي‌آورد و اين كار يعني با لب تاب به جنگ بيل رفتن است در صورتي كه مي‌شود با كاشت گياهان دارويي و زينتي درآمد بيشتري كسب كرد.

وي بااشاره به اينكه از ضايعات كارخانجات كمپوت سازي مي توان در تهيه پودرهاي ميوه استفاده كرد افزود: در كنار اين مسائل نبايد از بازرگاني و بازاريابي محصولات كشاورزي غافل شد.

اين كارآفرين در پايان با بيان اينكه براي هر ايراني با هر سطح تحصيلات، پول و كار وجود دارد عنوان كرد: روي آوردن به دولت يعني مرگ خلاقيت و اين در حالي است كه فارغ التحصيلان كشاورزي مي‌توانند با وارد كردن بسياري از محصولات كشاورزي كه در ايران وجود ندارد  بستر جديدي را براي اشتغال خود فراهم كنند.     حركت به چپ
حركت به راست


بيكاري فارغ التحصيلان، چرا؟

 

لزوم اشتغال به كار جوانان قبل از فارغ التحصيل شدن

 

چالشهاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 

بررسي تحولات اشتغال فارغ‌التحصيلان نظام آموزش عالي در بخش‌هاي عمده اقتصادي با استفاده از تحليل انتقال سهم

 

آسيب‌شناسي چالشهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان نظام آموزش عالي كشور

 

بررسي تطبيقي سياست‌هاي اشتغالزايي فارغ‌التحصيلان در كشورهاي مختلف با كشور ايران

 

ارائه الگو و مكانيسم‌هاي نوين و زودبازده اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

چالشهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهها

 

كارآفريني و اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

سيستم اطلاع‌رساني بازاركار يكي از عوامل هماهنگ‌كننده بين اشتغال و نظام عالي كشور

 

تحليل موانع و مشكلات اشتغال فارغ‌التحصيلان كشاورزي از ديدگاه آموزشگران

 

بررسي نقش مراكز كاربابي در زمينه اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

اشتغال نوين راهي بسوي كاهش بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

بررسي پتانسيل انباشت سرمايه در فعاليتهاي اقتصادي فارغ‌التحصيلان دانشگاهي از منظر كارآفريني اجتماعي

 

آسيب شناسي ناكارآمدي ارتباط و تعامل دانشگاهها و مراكز آموزش عالي با بازاركار

 

شركت تعاوني 1609 دانشجويي: رهيافتي نو در خوداشتغالي دانش‌آموختگان كشاورزي

 

دانشگاه آزاد اسلامي و نقش آن در اشتغال

 

بررسي وضعيت اشتغال فارغ‌التحصيلان آموزشهاي علمي-كاربردي و توانمنديهاي اين آموزشها در ايجاد فرصتهاي شغلي

 

نقش كارآفريني در اشتغال زنان فارغ‌التحصيل

 

چالش‌هاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 

خلاقيت

 
http://www.creativity.ir/content/blogcategory/26/4
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است