صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 5666                                               
بيكاري فارغ‌التحصيلان حاصل توسعه نامتناسب صنعت و دانشگاه
گزارش منبع
بيكاري فارغ‌التحصيلان حاصل توسعه نامتناسب صنعت و دانشگاه عنوان
امين بلندهمت نويسنده
1386/12/25 تاريخ

گزارشي از سخنراني دكتر محسن حاتم، معاون برنامه‌ريزي و توسعه فناوري وزارت صنايع و معادن يكشنبه گذشته در دومين همايش افقي نو در هم‌افزايي دانشگاه و صنعت كه در دانشگاه صنعتي شريف برگزار شد

خلاصه
هفته‌نامه بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

معاون وزير صنايع و معادن با بيان اينكه در گذشته ارتباط صنعت و دانشگاه چندان موفق نبوده است گفت: تجربه پارك‌هاي علم و فناوري از مدل‌هاي موفقيت‌آميز بوده كه مورد حمايت جدي وزارت صنايع و معادن قرار دارد.

به گزارش خبرنگار بازاركار دكتر محسن حاتم، معاون برنامه‌ريزي و توسعه فناوري وزارت صنايع و معادن يكشنبه گذشته در دومين همايش افقي نو در هم‌افزايي دانشگاه و صنعت كه در دانشگاه صنعتي شريف برگزار شد گفت: با تمام محدوديت‌هاي بودجه‌‌اي اين وزارتخانه در سال‌هاي اخير بيش از 90 درصد قرارداد‌ها با دانشگاهيان بوده است.

وي پايان نامه‌ را دريچه اتصال بين صنعت و دانشگاه خواند و با طرح اين سوال كه صنعت به چه ميزان توانسته است از پتانسيل دانشگاه‌ها استفاده كند افزود: سعي داريم تحقيقات و پايان‌نامه‌ها را به سمت نياز صنايع و تجاري‌سازي سوق دهيم و با اين كار اگر پايان‌نامه‌ 20 هزار نفر از دانشجويان تحصيلات تكميلي هر كدام 100 ميليون تومان ارزش افزوده داشته باشد مبلغي بالغ بر دو هزار ميليارد تومان نصيب كشور مي‌شود.

معاون وزير صنايع و معادن با اشاره به اينكه صدور مواد اوليه با ارزش افزوده‌اندك و در مقابل سرازير شدن محصولات فرآوري شده براي كشور تهديد كننده است گفت: در حوزه علم و تكنولوژي نيز چنين آسيب‌هايي وجو دارد اگر خودمان نتوانيم از توانمندي‌هاي نخبگان بهره ببريم با خارج شدن اين افراداز كشور ساير كشورها به راحتي از آن‌ها بهره‌مند مي‌شوند.

اهتمام دانشگاه صنعتي شريف براي نيل به يك دانشگاه كارآفرين

دكتر سعيد سهراب‌پور، رييس دانشگاه صنعتي شريف نيز در اين همايش با اعلام اينكه افزايش تحقيقات كاربردي و انعقاد قرارداد دانشگاه‌ها با صنايع در سال‌هاي اخير جاي اميدواري دارد گفت: اين دانشگاه با داشتن 14 مركز تحقيقاتي و انعقاد 362 ميليارد ريال پروژه در دو سال گذشته از اهتمام خود براي نيل به يك دانشگاه كارآفرين را نشان داده است.

وي با بيان اينكه پارك‌هاي علم و فناوري با رشد فزاينده خود در سال‌هاي اخير  توجه تمامي جهانيان را به خود جلب كرده‌اند افزود: گسترش اين مراكز از راه‌هاي پر كردن شكاف بين صنعت و دانشگاه است و در اين زمينه بايد اطلاع‌رساني مناسبي از فعاليت‌هاي دو حوزه دانشگاه و صنعت صورت پذيرد.

سهراب‌پور آمار بالاي پروژه‌هاي دانشگاهي انباشته شده در كتابخانه‌ها را گوياي شكاف بين اين دو حوزه دانست و گفت: در شرايط فعلي پروژه‌هاي تحقيقات دانشگاهي بايد به سمت سفارش‌پذيري گام بردارند.

رييس دانشگاه صنعتي شريف، پارك علم و فناوري پرديس را از پروژه‌هاي موفق در اين ارتباط خواند و گفت: دانشگاه صنعتي شريف آمادگي خود را براي استفاده شركت‌هاي عضو اين پارك‌ از امكانات كتابخانه‌اي و آزمايشگاهي اين دانشگاه اعلام مي‌دارد.

استقرار 5 هزار نفر در پايان فاز اول پارك علم و فناوري پرديس

مهندس مهدي صفار‌ي نيا، رييس پارك علم و فناوري پرديس از ديگر سخنرانان اين همايش بود كه ضمن تشريح فعاليت‌هاي اين پارك گفت: پيش‌بيني مي‌شود ميزان سرمايه‌گذاري‌هاي شركت‌هاي فناور اين پارك تا سال 88 به 50 ميليارد تومان برسد.
وي با بيان اينكه هم‌اكنون حدود 400 نفر در اين پارك مشغول به كار هستند افزود: پيش‌بيني شده در پايان فاز اول بهره‌برداري اين پارك پنج هزار نفر در آن مستقر شوند.

صفاري نيا يكي از خصوصيات اين پارك را حضور پررنگ اعضاي هيات‌هاي علمي دانشگاه‌ها در آن ذكر كرد و گفت: روند رو به رشد پارك‌هاي علم و فناوري در سطح دنيا نشان مي‌دهد بيشترين نوع همكاري پارك‌هاي علم و فناوري و دانشگاه‌ها در به اشتراك گذاشتن امكانات آزمايشگاهي و تجهيزات است.

رييس پارك علم و فناوري پرديس با اشاره به مزاياي استقرار شركت‌ها در پارك‌هاي علم و فناوري گفت: خدمات اشتغال، مشاوره‌هاي حقوقي و امكان‌سنجي طرح‌ها، تجاري‌سازي و توليد نيمه صنعتي يافته‌هاي پژوهشي و معافيت مالياتي به مدت 15 سال از جمله مزاياي استقرار شركت‌ها در پارك‌هاي علم و فناوري است.

وي در پايان با بيان اينكه زمينه‌سازي براي داد و ستد فناوري از ديگر مزاياي استقرار شركت‌ها در پارك‌هاست افزود: هم‌اكنون پارك علم و فناوري پرديس در زمينه تبادل نيروي متخصص، توسعه بازار و تبادل فناوري همكاري‌هاي خوبي با كشورهاي هند، روسيه، اوكراين و چين برقرار كرده و پيش‌بيني شده در آينده تعداد اين كشورها به 10 كشور افزايش پيدا كند.

دانشگاه بايد دانشجويان را به طرف فعاليت‌هاي اقتصادي سوق دهد

دكتر روستا آزاد، معاون پژوهش و فناوري دانشگاه صنعتي شريف در اين همايش وجود فضاي كسب و كار مناسب در جامعه را بازدارنده بسياري از بيماري‌ها و مشكلات اجتماعي دانست و گفت: در قرن حاضر فضاي كسب و كار بايد امروزي و مبتني بر فناوري‌هاي روز باشد.

وي توجه به دانش را لازمه زندگي امروز ذكر كرد و با اظهار تاسف از اينكه متوسط سواد افراد شاغل در حوزه صنعت گاه پايين‌تر از ديپلم است گفت: براي پيشبرد امور نيازمند ارتباط سه ضلع صنعت، دولت و دانشگاه هستيم و دانشگاه صنعتي شريف به عنوان دانشگاه پيشرو در ارتباط صنعت و دانشگاه در تلاش است تا حاصل پژوهش‌هاي خود به توليد كالا و محصول منجر شود.
دكتر ناييني ، رييس هيات مديره شركت‌ فناوري موج خاور نيز با اشاره به اينكه امروزه صنعت، موتور توسعه كشورهاست گفت: در ميان صنايع مختلف فناوري‌هاي نوين بيشترين ارزش را دارا هستند.

وي با اشاره به اينكه بايد يك زنجيره در كل كشور فعاليت كند تا يك شركت خصوصي بتواند محصولش را وارد بازار كند افزود: افزايش تعداد مقالات علمي، كشور را فناور نمي‌كند بلكه بايد تحقيقاتمان كاربردي‌تر شود.

ناييني با اعلام اينكه طبق آمارها 22 درصد بيكاران كشور را فارغ‌التحصيلان دانشگاهي تشكيل مي‌دهند عنوان كرد:  وقتي در كشور توسعه نيروي انساني و صنعت متناسب نباشد اين مشكلات اتفاق مي‌افتد زيرا در سال‌هاي اخير دانشگاه‌هاي ما توسعه خوبي داشته‌اند ولي با همان شتاب توسعه صنعتي نداشته‌ايم به همين دليل فارغ‌التحصيلان زيادي هستند كه كاري براي انجام دادن ندارند.

وي در پايان با ذكر راه‌كارهايي خواستار اجراي خصوصي‌سازي شد و گفت: صنعتي كه با انحصار، محصولات بي‌كيفيت ارايه مي‌دهد، صنعت نيست زيرا صنايع ما بايد بتوانند در عرصه‌هاي جهاني فعاليت كنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي شريف از دانشگاه نيز خواست دانشجويان را به طرف فعاليت‌هاي اقتصادي سوق دهد و افزود: بايد با بها دادن به تحقيقات كاربردي و آموزش مهارت‌هاي كارآفريني و قوانين اقتصادي فارغ‌التحصيلان را براي داير كردن يك فعاليت اقتصادي بعد از تحصيل آماده كنيم.حركت به چپ
حركت به راست


بيكاري فارغ التحصيلان، چرا؟

 

لزوم اشتغال به كار جوانان قبل از فارغ التحصيل شدن

 

چالشهاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 

بررسي تحولات اشتغال فارغ‌التحصيلان نظام آموزش عالي در بخش‌هاي عمده اقتصادي با استفاده از تحليل انتقال سهم

 

آسيب‌شناسي چالشهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان نظام آموزش عالي كشور

 

بررسي تطبيقي سياست‌هاي اشتغالزايي فارغ‌التحصيلان در كشورهاي مختلف با كشور ايران

 

ارائه الگو و مكانيسم‌هاي نوين و زودبازده اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

چالشهاي اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهها

 

كارآفريني و اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

سيستم اطلاع‌رساني بازاركار يكي از عوامل هماهنگ‌كننده بين اشتغال و نظام عالي كشور

 

تحليل موانع و مشكلات اشتغال فارغ‌التحصيلان كشاورزي از ديدگاه آموزشگران

 

بررسي نقش مراكز كاربابي در زمينه اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

اشتغال نوين راهي بسوي كاهش بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي

 

بررسي پتانسيل انباشت سرمايه در فعاليتهاي اقتصادي فارغ‌التحصيلان دانشگاهي از منظر كارآفريني اجتماعي

 

آسيب شناسي ناكارآمدي ارتباط و تعامل دانشگاهها و مراكز آموزش عالي با بازاركار

 

شركت تعاوني 1609 دانشجويي: رهيافتي نو در خوداشتغالي دانش‌آموختگان كشاورزي

 

دانشگاه آزاد اسلامي و نقش آن در اشتغال

 

بررسي وضعيت اشتغال فارغ‌التحصيلان آموزشهاي علمي-كاربردي و توانمنديهاي اين آموزشها در ايجاد فرصتهاي شغلي

 

نقش كارآفريني در اشتغال زنان فارغ‌التحصيل

 

چالش‌هاي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 

خلاقيت

 
http://www.creativity.ir/content/blogcategory/26/4
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است