صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 6503                                               
مقاله منبع
بررسي علل و عوامل بيكاري فارغ‏التحصيلان نظام آموزش عالي در شهر مشهد عنوان
مسعود خاكپور، كارشناس ارشد روانشناسي نويسنده
1385/12/06 تاريخ

بدون شك، نيروي انساني از غني‏ترين سرمايه‏هاي هر كشور در رسيدن به رشد و توسعه صنعتي به شمار مي‏رود.

خلاصه
خلاصه مقالات اولين همايش اشتغال و نظام آموزش كشور مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

بدون شك، نيروي انساني از غني‏ترين سرمايه‏هاي هر كشور در رسيدن به رشد و توسعه صنعتي به شمار مي‏رود. تجزيه كشورهاي پيشرفته و صنعتي، گوياي اين نكته اصلي و اساسي است كه اين كشورها در نخستين گامهاي توسعه خود، نگاهي ويژه همراه با برنامه‏ريزيهاي دقيق در رابطه با فارغ‏التحصيلان و دانش‏آموختگان خود داشته‏اند و ضمن توسعه همه جانبه صنعتي و علمي، توانسته‏اند با برنامه‏هاي دقيق خود، معضلات و مشكلاتي نظير بيكاري و… را حل نمايند.

اما در كشور ما، برخي عوامل كه ريشه اجتماعي، اقتصادي و… دارد، منجر به بروز پديده بيكاري در فارغ‏التحصيلان دانشگاهي شده است و منابع عظيم نيروي انساني را كه بايد محور اصل توسعه پايدار باشند، ناديده گرفته شده است.

از آنجا كه معضلاتي نظير پديده بيكاري در بين جوانان، داراي آثار و تبعات اجتماعي، خانوادگي و… در جامعه است، محقق در جستجوي اين است كه مشخص نمايد چه عواملي منجر به بروز بيكاري در بين جوانان تحصيلكرده شده است، تا براساس يافته‏هاي آن بتواند برنامه‏هاي جامع جبران و پيشگيري از بروز اين معضل اجتماعي را طراحي نمايد.

بنابراين بر اساس موارد فوق سئوال اصلي زير مطرح مي‏گردد: چه عواملي منجر به پديده بيكاري در فارغ‏التحصيلان مراكز آموزش عالي در شهر مشهد شده است؟

بر اساس سئوال فوق، فرضيه‏هايي مطرح مي‏گردد كه محقق بدنبال پاسخگويي به آنهاست.

اين پژوهش با توجه به اينكه در جستجوي دقيق علل اين پديده مي‏باشد، از نوع ميداني و با توجه به اينكه بدنبال استفاده از نتايج آن در سياست‏گذاري كلان كشور است، از نوع كابردي است.

جامعه آماري اين پژوهش را در كليه فارغ‏التحصيلان دختر و پسر بيكار اعم از دولتي و آزاد در شهر مشهد، تشكيل مي‏دهد كه بر اساس برآوردها بنظر مي‏رسد حدود50000 نفر باشند.

براي تهيه نمونه آماري مورد نياز، با مراجعه به اداره كار و امور اجتماعي مشهد، از ميان فارغ‏التحصيلان بيكار جوياي كار، با استفاده از روش نمونه‏گيري تصادفي منظم، 250 نفر (125دخترو125پسر) انتخاب شدند.

سپس براي جمع‏آوري اطلاعات مورد نياز، از افراد گروه نمونه خواسته شد كه به پرسشنامه محقق ساخته «مصاحبه باليني با فارغ‏التحصيلان بيكار مراكز آموزش عالي » پاسخ دهند.

براي تجزيه و تحليل اطلاعات مورد نياز، از طريق توصيف آماري (فراواني) و در بخش استنباط آماري (محاسبه مجذور خي و آماره متناسب با آن و آزمون t مقايسه تفاوت فراواني در دو گروه نمونه) اقدام گرديد نتايج حاصل از اجراي اين پژوهش گوياي اين واقعيت است كه:

  1. با استناد به نتايج بدست آمده، مهمترين عامل در بيكاري فارغ‏التحصيلان دانشگاهي، افزايش بي‏رويه رشته‏هاي دانشگاهي بدون توجه به نياز و عدم برنامه‏ريزي اشتغال پس از تحصيل، عنوان شده است.
  2. بين دختران و پسران بيكار فارغ‏التحصيل دانشگاهي در ميزان امكان اشتغال، تفاوت معني‏داري وجود ندارد.
  3. با مراجعه به جدولهاي موجود، مشخص مي‏شود كه 80 درصد آزمونها در دامنه سني 25 تا 27 سال بوده و حدود 75 درصد آنها مجرد بوده و بيش از 90 درصد آنها داراي مدرك فوق ديپلم و ليسانس هستند.

در انتها، پژوهشگر پيشنهاد مي‏نمايد كه براي پيشگيري و جلوگيري از بروز پديده بيكاري در بين فارغ‏التحصيلان دانشگاهها، لازم است كه در خصوص افزايش رشته‏هاي دانشگاهي و بالا بردن ظرفيت پذيرش در رشته‏هاي مختلف، مطالعه دقيق همراه با توجه به امكان اشتغال متناسب با رشته تخصصي فرد صورت گيرد تا از بروز مشكلات و آسيبهاي بيشتر در ابعاد مختلف اجتماعي، خانوادگي، اقتصادي، و…جلوگيري بعمل آيد.حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است