صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 5495                                               
مقاله منبع
بررسي علل و عوامل بيكاري فارغ التحصيلان نظام آموزش عالي در شهر مرند عنوان
عليرضا حاجي خياط، عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد مرند نويسنده
1385/12/13 تاريخ

بررسي پديده بيكاري از طريق رويكردهاي مختلف صورت مي گيرد. يكي از اين رويكرد ها مربوط به ديدگاههاي جامعه شناختي است. بر اساس اين رويكرد جامعه سيستمي اجتماعي متشكل از مجموعه اجزا و نقشهاي بهم پيوسته اي است كه واحد كل را مي سازد.

خلاصه
خلاصه مقالات اولين همايش اشتغال و نظام آموزش كشور مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

بررسي پديده بيكاري از طريق رويكردهاي مختلف صورت مي گيرد. يكي از اين رويكرد ها مربوط به ديدگاههاي جامعه شناختي است.

بر اساس اين رويكرد جامعه سيستمي اجتماعي متشكل از مجموعه اجزا و نقشهاي بهم پيوسته اي است كه واحد كل را مي سازد. اين اجزا پيوسته همانند يك ارگانيسم جهت بقاي كل، يگانگي و هماهنگي دارند.

اين سيستم داراي چهار خرده نظام اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي در يك شبكه روابط متقابل فعاليت مي كنند و براي پويائي خود در مقابل تغييرات با خصلت ترميم پذيري هر لحظه خودرا با آن مطابقت مي دهند.

نرخ بيكاري بيش از 4% جمعيت فعال و نرخ بيكاري فارغ التحصيلان آموزش عالي در حدود 20 درصد اين پديده را بعنوان يك مسئله اجتماعي درآورده است.

با توجه به ويژگي واقعيت اجتماعي، بررسي و تحليل اين پديده و علت افزايش آنرا بايد در بين خرده نظامهاي اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي جست و جو نمود.

بر اين اساس خرده نظام اقتصادي بدليل مختلف در افزايش رشد اقتصادي متناسب جامعه و ارائه فرصت هاي شغلي ناتوان بوده و خرده نظام فرهنگي با سازواره آموزش عالي از يك سو در تربيت فارغ التحصيلان انديشه ورز و كار آفرين ناتوان بوده و از سوي ديگر در تربيت نيروي انساني لازم براي بدنه كارشناسي كشور بطور نامتناسب عمل كرده است.

نظام سياسي كشور نيز با حذف سياست هاي كنترل مواليد در دهه 60 زمينه رشد 9/3 درصدي جمعيت را فراهم نموده و بدين ترتيب قدرت لازم براي بسترسازي و افزايش توليد ناخالص داخلي و سرمايه گذاري را نداشته و بالاخره نظام اجتماعي نيز قدرت تواناسازي تنظيم ساختاري خرده نظامها را براي انسجام از طريق رفتارها و باورداشتها و كنش ابزاري متناسب با روحيه كاري و اشتغال را نداشته و مجموعاً موجبات افزايش پديده بيكاري فارغ التحصيلان را فراهم ساخته اند.

اين مقاله ضمن بيان اهميت شاخص توسعه انساني (HDI) در توسعه پايدار كشورها به تحليل پديده بيكاري فارغ التحصيلان موسسات آموزش عالي در نظام اجتماعي كل و پيامدهاي آن پرداخته و راهكارهائي را پيشنهاد مي نمايد.حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است