صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4363                                               
مقاله منبع
نقش فناوري ارتباطات و اطلاعات در اشتغالزائي فارغ التحصيلان عنوان
احمد سرداري، استاديار دانشگاه شاهد نويسنده
1385/12/13 تاريخ

در اين مقاله نقش ICT در اشتغال با تاكيد بر تجربه كشورها و وضعيت ايران بررسي شده است. فناوري ارتباطات و اطلاعات تمامي بخش ها از جمله بخش اقتصادي را تحت تاثير قرار داده است.

خلاصه
خلاصه مقالات اولين همايش اشتغال و نظام آموزش كشور مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

در اين مقاله نقش ICT در اشتغال با تاكيد بر تجربه كشورها و وضعيت ايران بررسي شده است. فناوري ارتباطات و اطلاعات تمامي بخش ها از جمله بخش اقتصادي را تحت تاثير قرار داده است.

از مزاياي مهم ICT تاثير آن بر اشتغال است كه باعث شده كشورهاي پيشرفته دنيا (از جمله كشورهاي OECD و ...) سرمايه گذاري زيادي را براي توسعه ICT انجام داده اند كه نتيجه آن افزايش تجارت، صادرات، اشتغال، R & D و ... بوده است.

با توجه به¬ماهيت پوياي آن بيشتربراي نيروي انساني مهارت بالا(lhigh-skill)و تحصيل كرده فراهم است هر چند براي نيروي انساني مهارت پايين (LOW-skill)‌نيز زمينه فعاليت ايجاد مي شود، تربيت نيروي انساني مهارت بالا از برنامه هاي راهبردي كشورهاي پيشرفته است.

بيكاري يك معضل عمومي در اقتصاد ايران است. با توجه به اينكه زمان و هزينه زيادي براي تربيت نيروي انساني مهارت بالا صرف مي شود از اين نظر بيكاري اين قشر از هزينه فرصت بسيار بالايي برخوردار است.

تربيت نيروي انساني متخصص نه تنها مي تواند مشكل اشتغال را براي اين قشر رفع نمايد بلكه پيامدهاي اقتصادي مثبتي از جمله افزايش و تنوع صادرات، افزايش توليد ملي، ايجاد مزيت نسبي را به دنبال خواهد داشت.

بنابراين سرمايه گذاري، تحقيق و توسعه در بخش ICT و تربيت نيروي انساني مهارت بالا مي تواند فرصت هاي جديدي را براي اقتصاد ايران فراهم نمايد.

در تحقق اين اهداف تاكيد بر رويكردهاي توسعه اي نوين در برنامه هاي توسعه اقتصادي و اجراي سياستهاي خاص بخشي براي گسترش ICT توجه آموزش عالي و مراكز فني و حرفه‌اي مي تواند بسترهاي مناسبي را براي اشتغال فراهم نمايدحركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است