صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 5312                                               
مقاله منبع
نقش دولت در حمايت از زنان كارآفرين و فارغ‌التحصيلان عنوان
نويسنده
1386/02/24 تاريخ

تا كنون قانون معيني در جهت حمايت از كارآفرينان تدوين و تصويب نشده است و تنها در حد سياست‌هاي موردي در برخي از دستگاههاي دولتي اتخاذ تصميم شده و تحت ضوابطي خاص و منابع محدود و در مواردي بسيار اندك به اجرا گذاشته مي‌شود.

خلاصه
اينترنت مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2 3

تا كنون قانون معيني در جهت حمايت از كارآفرينان تدوين و تصويب نشده است و تنها در حد سياست‌هاي موردي در برخي از دستگاههاي دولتي اتخاذ تصميم شده و تحت ضوابطي خاص و منابع محدود و در مواردي بسيار اندك به اجرا گذاشته مي‌شود.

در اين بخش وظايف، نقش و حمايت‌هاي سازمان‌هاي مرتبط با كارآفريني و با هدف تمركز بر تسهيلات و ضوابط خاص زنان و فارغ‌التحصيلان دانشگاهي مورد بررسي قرار گرفته است. سازمان‌هاي مورد مطالعه شامل وزارت صنايع و معادن، وزارت تعاون، وزارت كار و امور اجتماعي، وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري، جهاد دانشگاهي و بانك كشاورزي است.

  • وزارت صنايع و معادن

اين وزارتخانه از طريق سازمان صنايع كوچك و طرح كارورزي و طرح خودرو امكانات اعتباري و مالي و آموزشي در اختيار متقاضيان (اعم از زن و مرد ) قرار مي‌دهد.

سازمان صنايع كوچك: سازمان صنايع كوچك به منظور افزايش اشتغال صنعتي و حمايت از واحدهاي كوچك بخش غيردولتي در جهت توسعه مناطق كمتر توسعه يافته و هم‌چنين سياستگذاري و تنظيم حمايت‌هاي لازم از صنايع كوچك تشكيل شده است كه البته اخيراً اين سازمان با شركت شهرك‌هاي صنعتي ادغام شده است.

(اساسنامه سازمان صنايع كوچك) از جمله اولويت‌هاي اول در اعطاي تسهيلات اين سازمان از محل بند «ج» و «ل»، تبصره 3 قانون بودجه 1381 كارآفرينان جوان داراي مدرك دانشگاهي است.

طرح كارورزي: وزارت صنايع و معادن به منظور توسعه زمينه‌هاي اشتغال و كارآفريني طرح كارورزي فارغ‌التحصيلان را از 3 سال پيش در بخش صنعت و معدن به اجرا گذاشته است. مطابق اين طرح فارغ‌التحصيلان دانشگاهي داوطلب مي‌توانند با دريافت يارانه براي مدت حداكثر 11 ماه در واحدهاي صنعتي و معدني بدون تعهد به استخدام آنها مشغول به كار شوند.

اين طرح با تأمين مالي سازمان‌ گسترش و نوسازي صنايع ايران اجرا مي‌شود. در اين طرح واحدهاي متقاضي مي‌توانند با جذب فارغ‌التحصيلان دانشگاهي از حمايت‌ مالي سازمان گسترش كه شامل 50 درصد دستمزد پرداختي به هر كارورز خواهد بود، بهره‌مند شوند.

(نظام‌نامه اجرائي طرح كارورزي فارغ‌التحصيلان جوان دانشگاهي) طرح خودرو: وزارت صنايع و معادن در طرح ايجاد و تجهيز مراكز آزمايش، تحقيق و استاندارد نمودن قطعات خودرو تسهيلاتي در قالب بلاعوض تا سقف 3 ميليون ريال براي پروژه‌هاي دانشجوئي و پايان‌نامه‌هاي فارغ‌التحصيلان در نظر گرفته است. موضوع اين پروژه‌ها بايد در رابطه مستقيم با صنعت خودروسازي باشد.

1 2 3


حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است