صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 7488                                               
گزارش منبع
پارادكس كمبود نيروي انساني متخصص و بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي عنوان
امين بلندهمت نويسنده
1385/11/14 تاريخ

موسسه كار و تامين اجتماعي ميزبان يك نشست علمي با عنوان «پارادكس كمبود نيروي انساني متخصص و بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي» با حضور محمدرضا سپهري- رئيس موسسه كار و تامين اجتماعي و جمعي از اساتيد و پژوهشگران حوزه منابع انساني بود.

خلاصه
وب‌سايت بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2

موسسه كار و تامين اجتماعي ميزبان يك نشست علمي با عنوان «پارادكس كمبود نيروي انساني متخصص و بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي» با حضور محمدرضا سپهري- رئيس موسسه كار و تامين اجتماعي و جمعي از اساتيد و پژوهشگران حوزه منابع انساني بود. 

در اين نشست رئيس موسسه كار و تامين اجتماعي و دكتر ابوالقاسم نادري پژوهشگر طرح تحقيقاتي مذكور به ارائه نظرات خود پرداختند كه ما‌حصل اين نظرات در پي مي‌آيد:

رئيس موسسه كار و تامين اجتماعي با اشاره به تغيير در شيوه‌ هاي مديريت نوين گفت: ما در دنيايي زندگي مي‌كنيم كه به سرعت در حال كوچك شدن است و در تمام وجوه به ويژه در مديريت و اقتصاد نياز به بازنگري داريم و تصميمات بايد با توجه به شرايط گرفته شود.

وي با بيان اين موضوع كه بايد پايه اقتصاد كشور را دانش محور قرار دهيم افزود :مي‌بايست بررسي شود كه چرا با وجود تعداد زياد فارغ‌التحصيلان دانشگاهي، سازمان‌ها با كمبود نيروي متخصص مواجهند.

سپهري افزود: در شيوه‌هاي مديريت نوين، فردگرايي جاي خود را به كل گرايي داده است و سياست‌گذاران جامعه بايد با در نظر گرفتن تغييرات با نگاه كل نگر به مسائل نگاه كنند.

وي با اشاره به برنامه چهارم توسعه كشور گفت: قرار است 20 هزار شركت دانش بنيان در برنامه چهارم توسعه ايجاد شود.

در ادامه دكتر ابوالقاسم نادري- عضو هيات علمي دانشگاه تهران - در تشريح  پژوهش خود گفت: سرمايه‌گذاري در منابع انساني به عنوان عامل اصلي توسعه ملل تلقي شده است چرا كه هيچ كشوري بدون انباشت قابل توجه سرمايه انساني به سطح پايداري از توسعه اقتصادي دست نيافته است. از طرف ديگر، شواهد تجربي بيانگر آن است كه آموزش به خودي خود دستيابي به توسعه را محقق نمي‌سازد.

وي افزود: كشورهاي بسياري از جمله ايران، ميزان قابل توجهي از منابع خود را به منظور توسعه توانمندي‌هاي انساني اختصاص داده‌اند با اين وجود نه تنها به اهداف توسعه‌شان نرسيده‌اند بلكه نرخ بيكاري بالايي را نيز براي فارغ‌التحصيلان دانشگاهي تجربه كرده‌اند.كه همه اين شواهد و روندها، پارادوكس كمبود نيروي متخصص و بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي را حاصل كرده است كه دغدغه اصلي بسياري از سياستگذاران و محققين، در كشورهاي در حال توسعه از جمله ايران مي‌باشد.

وي عنوان نمود: اين انگاره مطرح است كه غالب كشورهاي در حال توسعه قادر بوده‌اند توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي انساني خود را توسعه دهند اما در خصوص بهره‌برداري مناسب از اين ظرفيت‌ها توفيق چنداني نداشته‌اند كه مطالعه حاضر به تحليل روند توسعه منابع انساني و همچنين به ارزيابي ميزان بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي انساني پرداخته است.

نادري با اشاره به مباني نظري اين تحقيق گفت: اين مطالعه به دنبال اين است كه دريابيم چرا با توجه به اين حجم سرمايه‌گذاري كه در آموزش منابع انساني انجام داده‌ايم نه تنها به نتايج مطلوب نرسيده‌ايم بلكه گرفتار مشكلاتي همچون بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي شده‌ايم.

وي با اشاره به اين موضوع كه حدود يك سوم حرفه افراد با رشته تحصيلي آن‌ها ارتباط ندارد گفت: عدم تطابق بين حرفه و مهارت‌هاي تخصصي افراد، سبب خواهد شد كه بخشي از اهداف مورد نظر در زمينه تأثير آموزش‌ها بر رشد بهره‌وري (يعني به ثمر رسيدن توانمندي‌هاي انساني) محقق نشود. به عبارت ديگر چنين مشكلاتي سبب اتلاف منابع انساني خواهد شد.

1 2


حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است