صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4349                                               
گزارش منبع
كمبود نيروي انساني متخصص و بيكاري زياد فارغ‌التحصيلان كشاورزي عنوان
امين بلند همت نويسنده
1386/02/29 تاريخ

گردهمايي مشترك اعضاي شوراي مركزي و روساي سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي استان‌ها، با موضوع «طرح جامع شبكه خدمات مشاورين فني مزرعه» و نيز «طرح شركت‌هاي مشاوره و توسعه كارآفريني» در روزهاي 13 و 14 ارديبهشت ماه سال جاري در محل ساختمان شماره دو وزارت كشاورزي برگزار شد.

خلاصه
وب‌سايت بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2 3

اين نشست كه به منظور ساماندهي و بسترسازي اشتغال 42 هزار دانش‌آموخته جوياي كار عضو سازمان نظام مهندسي كشاورزي تشكيل شده بود با پيام وزير جهاد كشاورزي شروع به كار كرد و در آن عده‌اي از كارشناسان كشاورزي و همچنين مديركل توسعه امور كارآفرينان وزارت كار و امور اجتماعي به بيان نظرات خود پرداختند.

محمدرضا اسكندري، وزير جهادكشاورزي در پيام خود به اين گردهمايي كه توسط دكتر پيمان فلسفي معاون ترويج و نظام بهره‌برداري اين وزارتخانه قرائت گرديد.با اشاره به اهميت مباحث مطرح شده خاطر نشان كرد:( موضوعاتي كه قرار است در اين گردهمايي مورد بحث قرار گيرد نياز مهم بخش كشاورزي است طرح جامع شبكه مهندسين مشاور فني مزرعه با توجه به تجربه ساماندهي كارشناسان آموزش ديده براي انتقال مفاهيم كارشناسي و ترويج يافته‌هاي علمي در دنيا وتجربه چهار ساله سازمان با حضور 4500 تا پنج هزار نفر مهندسين ناظر طرح افزايش محصول گندم در عرصه توليد كه با پيگيري اين جانب شروع شد و در ادامه به ديگر محصولات استراتژيك كشاورزي و... گسترش يافت تا جايي كه جمعيت مهندسين مشاور را به بيش از هشت هزار نفر رساند. )

اسكندري در اين پيام  با اظهار اميدواري از اينكه در آينده همه مزارع كشور از حضور موثر مشاورين فني بهره‌مند شوند اينگونه ادامه داد: (طرح مذكور با پيگيري مستمر دكتر جهرمي، وزير كار و امور اجتماعي، شكل اجرايي به خود گرفته است.

اعتمادي كه وزير كار و امور اجتماعي در اجراي اين طرح به سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي دارند متوجه توان عظيم كارآفريني است كه در توليد محصولات كشاورزي و صنايع تبديلي نهفته است و تاسيس اين شركت‌ها توليد 95 ميليون تني بخش را به ظرفيت بالقوه آن نزديك خواهد كرد.

انتظار دارم سازمان نظام مهندسي كه پشتوانه عظيم بيش از 80 هزار عضو تحصيل كرده و دانش پژوه را به همراه دارد، با آسيب‌شناسي از مشكلات بخش كشاورزي كشور راه‌حل‌هاي علمي و اساسي در خصوص برطرف كردن اين مشكلات را ارايه دهد كه در اين راستا همكاران من نيز از هرگونه كمك به اجراي طرح‌هايي كه سازمان نظام مهندسي در دست اجرا دارد دريغ نخواهند كرد.)

  • متاسفانه اكثر فارغ‌التحصيلان بخش كشاورزي به حوزه توليد نمي‌روند

مهندس محسن موحديان، رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي با اشاره به ظرفيت‌هاي موجود در بخش كشاورزي گفت: با وجود تنوع اقليمي و منابع انساني موجود در كشور مي‌توانيم در صورت به كارگيري خردمندانه اين منابع از جمله صادركنندگان بخش كشاورزي درمنطقه قرار گيريم.

وي افزود: طبق پيش‌بيني‌ كارشناسان با مديريت صحيح، مي‌توانيم 95 ميليون تن محصولات كشاورزي در كشور را به 250 ميليون تن افزايش دهيم.

وي با بيان اينكه كه بايد در نظام آموزشي كشور تغييراتي ايجاد شود گفت: متأسفانه با وجود اشتغال زياد بخش كشاورزي فقط در يك درصد از دبيرستان‌هاي كشور، كشاورزي آموزش داده مي‌شود و فقط حدود 5 درصد اين افراد وارد كار كشاورزي مي‌شود.

رييس سازمان نظام مهندسي با اشاره به اينكه 80 درصد بهره‌برداران بخش كشاورزي بي‌سواد و كم‌سواد هستند افزود: تنها 8/0 درصد از بهره‌برداران، دانش‌آموخته آموزش عالي هستند كه اين موضوع از دلايل مهم از بين رفتن منابع ما است.

وي پيشنهاد نمود كه بايد دبيرستان‌هاي كشاورزي را در مناطق روستايي گسترش دهيم و با استفاده ازامکانات مراكز موجود حدود يك ميليون نفر، آموزش كشاورزي ببينند كه مي‌توان از بيش از 40 هزار فارغ‌التحصيل بيكار رشته كشاورزي به عنوان مربي در اين مراكز استفاده كرد و موضوع ديگر امكان پذير شدن پذيرش دانشجو بدون كنكور از دبيرستان‌هاي كشاورزي است.

موحديان در ادامه افزود: متاسفانه اكثر فارغ‌التحصيلان بخش كشاورزي به حوزه توليد نمي‌روند كه باعث بيكاري زياد در اين رشته شده است و طبق آمار موجود حدود 42 هزار نفر از اعضاي نظام كشاورزي بيكار هستند.

1 2 3


حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است