صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3989                                               
بيکاري در کمين آينده دانشجويان فرانسوي
گزارش منبع
بيکاري در کمين آينده دانشجويان فرانسوي عنوان
مترجم: آزاده بهرامجي نويسنده
1387/01/18 تاريخ

مون‌پليه شهري بسيار جوان است زيرا 30 درصد جمعيت آن را دانشجويان تشکيل داده‌اند. کافه‌هاي اين شهر مملو از دانشجوياني است که در حال صرف قهوه و چاي يادداشت‌هاي درسي خود را مرور کرده و خود را براي امتحانات ميان ترم آماده مي‌کنند.

خلاصه
سازمان جهاني كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

مون پليه شهري بسيار جوان است زيرا 30 درصد جمعيت آن را دانشجويان تشکيل داده اند. کافه هاي اين شهر مملو از دانشجوياني است که در حال صرف قهوه و چاي يادداشت هاي درسي خود را مرور کرده و خود را براي امتحانات ميان ترم آماده مي کنند.

با وجود اينکه در بين فرانسوي ها علاقه شديدي براي ادامه تحصيل و ورود به دانشگاه وجود دارد، دانشگاه هاي اين کشور در زمره 40 دانشگاه برتر جهان نيستند.

در حالي که بسياري از مردم جهان، فرانسه را به خاطر تکنولوژي بالاي آن ستايش مي کنند، تعداد کمي از دانشجويان اين کشور علاقه يي به ادامه تحصيل در رشته هاي علوم و تکنولوژي دارند و اکثر آنها به علوم نظري علاقه مند هستند. اين امر باعث شده آنها براي ورود به بازار واقعي کار چندان آماده نباشند.

در دانشگاه هاي فرانسه بيش از 65 هزار دانشجو به تحصيل در رشته روانشناسي مشغول هستند. اين رقم در حقيقت يک چهارم تعداد دانشجوياني است که در کل اروپا به تحصيل در اين رشته مشغولند.

دانشجويان فرانسوي کمتر به آينده کاري خود فکر مي کنند. يکي از آنها در گفت وگو با خبرنگاري بيان داشت که پس از اتمام تحصيلات دانشگاهي خود قصد دارد همچنان دانشجو باقي بماند و به خاطر ارضا کردن ميل علم دوستي خود تا ابد به فراگيري علم بپردازد.

اين تفکر شايد در جوامع ديگر قابل ستايش باشد اما در فرانسه قرن 21 که نرخ بيکاري در آن در بيست سال گذشته به بالاترين حد خود رسيده به هيچ عنوان کارا نيست. در حالي که نرخ بيکاري در فرانسه به کمتر از 8 درصد رسيده است، نرخ بيکاري در مون پليه 3/11 درصد است.

آنژه ويلر يکي از مشاوران يک دفتر کاريابي بيان داشت که نظام آموزشي فرانسه به هيچ عنوان با واقعيت هاي دنياي کار همخواني و تطابق ندارد. او سالانه با صدها جوياي کاري رو به رو است که به رغم داشتن تخصص نمي توانند براي خود کار مناسبي دست و پا کنند. او گفت؛ «به نظر من دانشجويان رشته هاي مفيدي را براي تحصيل انتخاب نمي کنند.

من به همه توصيه مي کنم رشته هايي را در دانشگاه انتخاب کنند که بتوانند در آينده با آنها کار کنند. بخش هاي خصوصي اين روزها به دنبال نيروي کار جوان هستند و پول هم در دستان اين بخش ها است.»

مطالعه يي که به تازگي انجام شده نشان داد 75 درصد دانشجويان فارغ التحصيل دوست دارند در بخش هاي دولتي کار کنند زيرا معلمان و کارمندان بخش هاي غيرخصوصي از امنيت کاري برخوردار نيستند. اما سارکوزي رئيس جمهور اين کشور قصد دارد بخش هاي دولتي را به دست گروه ها و بخش هاي خصوصي بسپارد.

آرلي 23 ساله يکي از دانشجويان جوياي کار فرانسوي است. او مي گويد؛ «من وقت زيادي از زندگي خود را صرف درس خواندن کرده ام، به حدي که توانايي هاي من بيش از نياز شرکت ها است.

با اين حال هنوز نتوانسته ام براي خود کاري دست و پا کنم. همه مي گويند تحصيلات خوب من بالاخره باعث خواهد شد براي خود کاري دست و پا کنم اما پدر و مادرم که تحصيلات شان بسيار کمتر از من است، بدون هيچ مشکلي براي خود کار پيدا کرده اند.»

مارک ولينگر اقتصاد دان دانشگاه مون پليه بر اين باور است که پيدا کردن کار براي نسل جوان امروز فرانسه بسيار مشکل است. او معتقد است والدين اين جوان ها در گذشته بسيار راحت تر مي توانستند براي خود کاري پيدا کنند.

علاوه بر بيکاري مشکل ديگري که اين جوان ها با آن رو به رو هستند مساله بازنشستگي است. به اين دليل که افراد زيادي مشتاق يافتن کار هستند شرايطي بازنشستگي آنها نسبت به والدين شان در سطح پايين تري قرار دارد.

آقاي ولينگر مي گويد؛ «جوانان امروز فرانسه نمي توانند روي هيچ چيز حساب کنند. تمام زندگي آنها سرشار از ترس از آينده و ابهام است. آنها هر روز با اين ترس و نگراني زندگي مي کنند و علاوه بر بيکاري بايد متحمل مشکلات بيشتري نسبت به نسل قبلي خود باشند. آنها علاوه بر مراقبت از خود و خانواده هايشان بايد از والدين خود هم نگهداري کنند.»

بسياري از دانشجويان اين کشور براي تامين مخارج خود در رستوران ها کار مي کنند. برخلاف شعار سارکوزي مبني بر اينکه «اگر پول بيشتر مي خواهيد بايد بيشتر کار کنيد»

اين دانشجويان از اينکه براي خود کاري پيدا کرده اند بي نهايت خوشحال هستند. خيلي ها دانشجويان فرانسوي را نازک نارنجي مي دانند در حالي که آنها با وجود تحصيلات عاليه حاضرند براي تامين مخارج زندگي خود به هر کاري دست بزنند.

فرانسه نخبه ترين انسان هاي جهان را پرورش داده است اما اکنون به علت مشکلات اقتصادي، دانشجويانش در حال ترک دانشگاه ها براي رسيدن به کارهاي پردرآمدتر هستند.حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است