صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4377                                               
گفت و گو منبع
فارغ التحصيلان دانشگاهي به شهرك‌هاي صنعتي بيايند عنوان
گفت و گو با معاون وزير صنايع و معادن نويسنده
1386/04/10 تاريخ

صنعت همواره به عنوان يكي از مهمترين بخش‌هاي ايجادکننده فرصت هاي شغلي مطرح بوده ودر حال حاضر افراد زيادي با تحصيلات مختلف در اين حوزه مشغول به كار هستند. در سال‌هاي اخير صنايع كوچك به دليل اشتغالزايي سريع كه با حداقل سرمايه صورت مي‌پذيرد مورد توجه بيشتري قرار گرفته اند.

خلاصه
وب‌سايت بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2 3 4 5 6

صنعت همواره به عنوان يكي از مهمترين بخش‌هاي ايجادکننده فرصت هاي شغلي مطرح بوده ودر حال حاضر افراد زيادي با تحصيلات مختلف در اين حوزه مشغول به كار هستند.

در سال‌هاي اخير صنايع كوچك به دليل اشتغالزايي سريع كه با حداقل سرمايه صورت مي‌پذيرد مورد توجه بيشتري قرار گرفته اند.

در سال 1384 دو سازمان صنايع كوچك ايران و شركت شهرك‌هاي صنعتي ايران با يکديگر ادغام و« سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران» به منظور سياست‌گذاري، سازماندهي، هدايت و نظارت و توسعه صنايع كوچك كشور در زير مجموعه وزارت صنايع و معادن ايجاد شد.

شنبه گذشته فرصتي پيش آمد تا در فضايي صميمانه  با دکترمحمدرضا نوتاش، معاون وزير صنايع و معادن و مدير عامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران پيرامون فرصت‌هاي شغلي موجود در بخش صنعت و به خصوص شهرک هاي صنعتي کشور به گفتگو بنشينيم كه ماحصل اين گفتگو در پي مي‌آيد:

لطفا در مورد توان بالقوه صنعت در ايجاد فرصت‌هاي شغلي توضيح دهيد؟

  • مشاغل در بخش‌هاي مختلف اقتصادي ايجاد مي‌شوند، كه اين بخش‌ها يا توليدي هستند يا خدماتي. بخش توليدي را  نيز به دو بخش صنعتي و كشاورزي تقسيم مي‌كنند. صنعت هم به نوع خود به شاخه‌هاي مختلفي همچون صنعت ساختماني، صنعت نيروگاهي، صنعت پتروشيمي و نفت و ... قابل تقسيم است و در واقع آن چيزي كه باعث مزيت صنعت نسبت به ساير حوزه‌هاي اقتصادي مي‌شود اشتغالزايي زياد اين بخش است.

    اين موضوع در مناطقي كه با كمبود زمين مواجهيم نمود بيشتري پيدا مي‌كند. به طور مثال در مواردي گاه پنجاه هكتار زمين لازم است تا پنج نفر از طريق كشاورزي مشغول به كار شوند و بتوانند زندگي خود را اداره كنند در حالي كه در زمين‌هاي چند هزار متري مي توان كارخانه احداث كرد تا چند صد نفر در آن مشغول به كار شوند.

    همانطور كه مي‌دانيم مهمترين دغدغه مملكت ما بيكاري بوده و  بيش از يك دهه است كه به طور ثابت حدود سه ميليون نفر بيكار در كشور داريم و فقط توانسته‌ايم به اندازه متقاضيان جديد، فرصت  شغلي ايجادكنيم. اگر كشور بخواهد اين مشكل را حل كند بايد يك تلاش مضاعف انجام گيرد.

    در حال حاضر بخش صنعت و زير مجموعه‌اش سالانه 200هزار فرصت شغلي در كشور ايجاد مي‌كنند اين در حاليست  كه به اعتقاد من، ما توان بيش از اين تعداد را نيز داريم البته منوط به اين كه بخش‌هاي ديگر نيز همكاري‌هاي لازم را انجام بدهند.

    اين نكته را نيز بايد بگويم كه اين 200هزار نفر شامل فرصت هاي شغلي ايجاد شده دركل صنعت كشور است و فقط ايجاد اشتغال در وزارت صنايع و معادن نيست.سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران نيز توان اشتغالزايي 40هزارنفر در سال را دارد كه با توجه به شرايط مهيا شده در شهرك‌هاي صنعتي در صورت استقرار صنايع ظرفيت‌هاي بسياري در اين بخش ايجاد مي شود.

1 2 3 4 5 6


حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است