صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 14983                                               
دانستني منبع
پرسش‌هاي در زمينه استخدام و قانون كار عنوان
نويسنده
1385/10/30 تاريخ

پرسش‌ و پاسخي در زمينه حذف پست و تعديل كارگران مشمول قانون كار، وزارتخانه‌ها و موسسات دولتي مشمول قانون استخدام كشوري، سازمان مسكن، وضعيت استخدام در شركتهاي دولتي و ... در اين بخش موجود مي‌باشد

خلاصه
وب‌سايت آفتاب مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2 3

  • با توجه به قانون تعديل نيروي انساني و تصويبنامه هيأت وزيران و مصوبات شورايعالي اداري كه منتهي به واگذاري كارهاي خدماتي و پشتيباني به بخش خصوصي و در نتيجه حذف پستهاي سازماني از واحد خدمات و پشتيباني دستگاههاي دولتي مي گردد آيا اين حذف پست و تعديل كارگران مشمول قانون كار را نيز شامل مي شود؟

در بند يك مصوبه 46/14 مورخ 31/1/79 شورايعالي اداري كه در اجراي قانون تعديل نيروي انساني و تصويبنامه هيأت وزيران اصدار يافته به موضوع حذف پست هاي سازماني از تشكيلات واحدهاي دولتي به دليل واگذاري امور خدماتي و پشتيباني به بخش غير دولتي پيش بيني گرديده و عناوين مشاغل قابل واگذاري نيز به شرح تبصره يك بند مزبور احصاء و پيوست مصوبه مي باشد.

لذا از آنجا كه پست سازماني بنا به صراحت قانون اختصاصاً به منظور انتصاب كارمندان رسمي و پيماني پيش بيني مي گردد از اين رو حذف پست هاي سازماني از تشكيلات وزارتخانه ها،سازمانها، موسسات و شركت هاي دولتي در مورد كارگران مشمول قانون كار موضوعيت نداشته و دستگاههاي يادشده صرفاً مكلف گرديده اند امور پشتيباني و خدماتي خود را كه توسط كارمندان رسمي و پيماني انجام مي شود به بخش هاي خصوصي يا تعاوني واگذار نمايند

  • آيا وزارتخانه‌ها و موسسات دولتي مشمول قانون استخدام كشوري نيز ممكن است به عنوان كارگاه موضوع ماده 4 قانون كار شناخته شود؟

با عنايت به تعريف كارگاه در ماده 4 قانون كار جمهوري اسلامي ايران كه كارگاه را عبارت از محلي مي‌داند كه كارگر به درخواست كارفرما يا نماينده او در آنجا كار مي‌كند، وزارتخانه‌ها و موسسات دولتي چنانچه داراي كارگر مشمول قانون كار باشند به اعتبار كار كارگران ، كارگاه مشمول قانون كار شناخته مي‌شوند .

  • آيا در وزارتخانه‌ها و موسسات دولتي مشمول قانون استخدام كشوري افراد مشمول قانون كار نيز وجود دارند؟

در وزارتخانه ها و موسسات دولتي مشمول قانون استخدام كشوري چنانچه شغل محول شده به طرف قرارداد جزء 32 شغل كارگري اعلام شده از سوي سازمان امور اداري و استخدامي كشور( سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور) بوده و يا اصولاً فرد مورد نظر با عنايت به ماده 4 قانون ياد شده به صورت رسمي و يا پيماني به خدمت گرفته نشده باشد شمول مقررات قانون كار به وي قطعي خواهد بود .

  • كاركنان سازمان مسكن مشمول قانون كار هستند يا خير؟

نظر به اينكه سازمان مسكن در اجراي قسمت اخير ماده 2 مقررات استخدامي شركتهاي دولتي مصوب 25/2/52 مبادرت به احصاء مشاغل كارگري خود نموده و سازمان امور اداري و استخدامي كشور طي نامه شماده 107/42 مورخ 18/1/72 مشاغل مزبور را مورد تأييد قرار داده است لذا مستند به ماده 188 قانون كار و با عنايت به مادتين 2و3 مقررات استخدامي فوق الذكر از تاريخ صدور تأييديه سازمان امور اداري و استخدامي كشور(8/1/72 ) شاغلين مشاغل كارگري فوق الاشاره مشمول قانون كار بوده و مراجع حل اختلاف موضوع فصل نهم اين قانون صلاحيت رسيدگي به اختلافات استخدامي آنها را دارا خواهند بود.

بديهي است ديگر كاركنان سازمان مذكور چنانچه وفق مقررات استخدامي خاص ياد شده به خدمت گرفته شده باشند از شمول مقررات قانون كار خارج خواهند بود .

1 2 3



بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است