صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3768                                               
16 دستور ويژه روحاني درباره اشتغال
دانستني منبع
16 دستور ويژه روحاني درباره اشتغال عنوان
خبرگزاري مهر نويسنده
1393/02/13 تاريخ

رئيس جمهور ايران در روز جهاني كارگر با حضور در جمع كارگران برخي دستورات و پيگيري هاي جديدي را براي بهبود معيشت و زندگي كارگران مطرح كرد.

خلاصه
خبرگزاري مهر - تابناك مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

رئيس جمهور در روز جهاني كارگر با حضور در جمع كارگران برخي دستورات و پيگيري هاي جديدي را براي بهبود معيشت و زندگي كارگران مطرح كرد. پيگيري موضوع مسكن كارگران، تاكيد بر وجود ميليون ها جوان آماده به كار، پيگيري امنيت شغلي كارگران، بهبود وضعيت بيمه، ايجاد پوشش جديد بيمه براي كارگران فصلي و ساختماني و پرهيز از تبعيض جنسيتي در اشتغال از مهمترين موضوعاتي بود كه حسن روحاني پيگيري آنها از سوي وزارت كار را مورد تاكيد قرار داد.

به گزارش خبرنگار مهر، معيشت و امنيت شغلي دو موضوعي است كه در اولويت مسائل جامعه كارگري كشور قرار دارد و همواره اينگونه موارد از سوي نمايندگان كارگري كشور به عنوان دغدغه هاي آنان مطرح مي شود. از مسائل متصل به اين موضوعات نيز دستمزد و ميزان دريافتي هاي كارگران است كه به دليل دور شدن از اجراي قانون و ناتواني كارفرمايان در اجراي دقيق ماده 41 قانون كار داراي چالش هاي جدي است.

كارگران مي گويند ميزان دريافتي هاي پايان ماه آنها ارقام قابل توجهي نيست و اغلب در تامين مخارج و نيازهاي خانوار خود دچار مشكل و بعضا مسائل جدي مي شوند. كارفرمايان نيز معتقدند هرچند وضعيت دستمزد پرداختي به نيروي كار در شرايط فعلي نامناسب و به دور از شان جامعه كارگري كشور است اما به دلايلي مانند حمايت نامناسب دولت ها از توليد و در سال هاي اخير افزايش يكباره هزينه هاي مربوط به انرژي و قيمت تمام شده آنها را در وضعيت مالي نامناسبي قرار داده است.

در حال حاضر حدود 12 ميليون كارگر بيمه شده و داراي شناسنامه كاري در كشور وجود دارد كه دستكم 60 درصد كل شاغلان كشور را تشكيل مي دهند. توجه به خواسته هاي اين جامعه ميليوني و تلاش دولت ها در برآورده كردن خواسته هاي معيشتي آنان مي تواند باعث ارتقاء سطح بهره وري نيروي كار و در نهايت چرخش بهتر چرخ هاي اقتصاد كشور است.

مواردي مانند مسكن و امنيت شغلي در كنار تامين معيشت و پوشش هاي بيمه اي از مسائلي است كه در سال هاي گذشته از سوي نمايندگان جامعه كارگري كشور مطرح و همواره پيرامون آنها سخن گفته مي شود.

روز گذشته رئيس جمهور در جمع گروهي از كارگران و نمايندگان آنها به بيان برخي مسائل جديد و اقدامات دولت براي ارتقاء سطح زندگي كارگران پرداخت و در اين زمينه دستوراتي را نيز خطاب به وزير كار صادر كرد.

دكتر روحاني يكي از مهم ترين مواردي كه امسال قرار است از سوي دولت دنبال و پيگيري شود را موضوع مسكن كارگران اعلام كرد و به آنها وعده داد در سال 93 اين اقدام وارد فاز اجرايي خواهد شد. تحقق اين وعده مي تواند گام موثري براي خانه دار شدن كارگران و يك اقدام بسيار مهم در راستاي بهبود شرايط اقتصادي خانوار كارگري باشد.

بيمه و پوشش هاي آن از ديگر موارد مطرح شده از سوي رئيس جمهور بود كه در اين بخش نيز در حال حاضر كارگران با چالش هاي فراواني روبرو هستند. افت توان حمايتي بيمه كارگران و پرداخت بخش قابل توجهي از هزينه هاي درمان توسط خود كارگران؛ چالش هايي است كه در اين خصوص وجود دارد و دولت وعده داده است در اين راستا گام هاي موثري بر خواهد داشت.

علاوه بر مسكن و بيمه؛ رئيس جمهور به وزير كار دستور داد تا پيگيري هاي موثري را درباره بيمه دار شدن كارگران فصلي و ساختماني به عنوان دو گروه پْرجمعيت كارگري كشور انجام دهد. در بخش درمان دكتر روحاني موضوع ارتقاء خدمات رساني بيمارستان هاي دولتي را مدنظر قرار داد و بر آن تاكيد كرد.

همچنين وي بر لزوم ايجاد تشكل هاي مدني و مردمي و انجمن هاي خاص براي كارگران تاكيد داشت و خواستار انجام اقداماتي نيز در اين بخش شد. امنيت شغلي كارگران موضوعي مهم بود كه از سوي روحاني مورد توجه قرار گرفت و وي اولين قدم در اشتغال را امنيت شغلي برشمرد.

وي خطاب به وزير كار گفت نگذارد خانه كارگران بي فروغ بماند و در ادامه بر موضوع پرهيز از تبعيض جنسيتي در كار و تلاش تاكيد كرد. رئيس جمهور از جامعه كارگري كشور درخواست كرد تا براي تحقق شعار سال در صحنه اقتصاد و فرهنگ حضور داشته باشند.

وي وعده داد در سال جاري گام هاي جدي و موثري به منظور بهداشت و سلامت كارگران برداشته خواهد شد. وي در بحث اشتغال استفاده از ظرفيت هاي موجود اشتغال كوچك؛ صنايع دستي و گردشگري را مورد توجه قرار داد و عنوان داشت از طريق واردات بي رويه بر بيكاري جوانان كشور دامن زده شده است.

اجراي اقتصاد مقاومتي از سوي كارگران و برنامه ريزي در استان هاي محروم از ديگر موضوعات مورد اشاره رئيس جمهور بود. وي همچنين از وزير كار خواست تا در زمينه تعليم و تربيت و آموزش فني و حرفه اي در كشور تلاش ها و پيگيري هاي بيشتري را انجام دهد. عدالت در اشتغال نيز تاكيد ديگري بود كه توسط رئيس جمهور مطرح شد.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است