صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4936                                               
مواجهه‌داروسازان جوان با بيكاري پنهان
گزارش منبع
مواجهه‌داروسازان جوان با بيكاري پنهان عنوان
فريدون بخت‌آور نويسنده
1386/08/05 تاريخ

پزشكان داروسازي كه 5سال از زمان فارغ‌التحصيلي آنها مي‌گذرد، همچنان گرفتار بيكاري پنهان‌اند.

خلاصه
همشهري آنلاين مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

پزشكان داروسازي كه 5سال از زمان فارغ‌التحصيلي آنها مي‌گذرد، همچنان گرفتار بيكاري پنهان‌اند.

عهده‌دار شدن مسئوليت فني يك داروخانه آن هم به طور موقت، شغل محسوب نمي‌شود چون پشتوانه‌اي ندارد. يكي از مشكلات پيش روي پزشكان داروساز، نداشتن مجوز براي تأسيس داروخانه است.

قوانيني كه 42سال پيش در خصوص تأسيس داروخانه به تصويب رسيده با شرايط امروز كه هزاران پزشك داروساز بيكار داريم،‌ همخواني ندارد. به هر حال با تجديدنظر در مقررات مربوط به تأسيس داروخانه در سطح كشور كه مربوط به سال 1344 شمسي است، زمينه براي اشتغال داروسازان جوياي كار فراهم مي‌شود.

 با ايجاد امكانات لازم به منظور تأسيس داروخانه‌هاي جديد در سراسر كشور و ايجاد كار براي فارغ‌التحصيلان رشته داروسازي دانشگاه‌ها، علاوه بر حل معضل بيكاري اين قشر تحصيلكرده از مهاجرت برخي از فارغ‌التحصيلان كه با پول و امكانات ملت ما تحصيل كرده‌اند، به خارج پيشگيري خواهد شد. همچنين اين عده از فرهيختگان از نسل جوان كشورمان، در مشاغلي كه متناسب با تحصيلات و مهارت‌هاي آنهاست، عهده‌دار خدمت به مردم شده و از روي‌آوري به كارهايي كه با شأن و تحصيلات آنها همخواني ندارد، معاف خواهند شد.

كما اينكه حضور شماري از فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي پزشكي، در مشاغل دلالي، سؤال برانگيز بوده و جامعه را از خدمات ارزنده اين قشر محروم كرده است.

با افزايش شمار داروخانه‌ها و واگذاري اين امور به دانش‌آموختگان رشته داروسازي، ميزان دسترسي مردم به داروخانه‌ها سهل‌تر شده و از ازدحام و اتلاف وقت بيماران و شهروندان كاسته خواهد شد. همچنين دكتر داروساز خواهد توانست خدمات صحيح، علمي‌و به روز را به بيماران ارائه دهد و فرصت كافي خواهد داشت، تا با تك‌تك بيماران در مورد سابقه مصرف داروهاي ديگر، عوارض ناخواسته و مصرف صحيح داروهاي تجويز شده، مشاوره كند.

بديهي است هدف از پرورش اين همه داروساز در 11دانشكده و همچنين در دانشگاه آزاد اسلامي، داروفروشي صرف نيست. بلكه به عنوان كمكي به پزشكان در چرخه درمان است.كه مي‌توانند راهنمايي‌هاي حياتي و مهمي‌را در اختيار بيماران و پزشكان قرار دهند. از سوي ديگر با رفع انحصار فروش و توزيع دارو و لوازم‌بهداشتي در مناطق مختلف شهري انگيزه رقابت سالم در بين داروخانه‌ها، جهت جلب رضايت بيماران و مشتري‌ها افزايش خواهد يافت و در نهايت منجر به از بين رفتن انگيزه‌هاي گرانفروشي، كم‌فروشي، تندخوئي و اجحاف در حق بيماران خواهد شد و از همه مهمتر از اقدام برخي داروخانه‌ها، به فروش داروهاي غيرقانوني و تقلبي جلوگيري به عمل مي‌آيد.

با تحقق هدف‌هاي فوق، سرمايه‌هاي ملي كه جهت تربيت اين فارغ‌التحصيلان هزينه شده و مي‌شود از بين نخواهد رفت و اهداف دولت محترم از تربيت دانشجويان، با تقبل هزينه‌هاي كلان در دانشگاه‌هاي كشور كه افزايش بهره‌وري و خدمت به جامعه و مردم است نمود عيني پيدا خواهد كرد. يك راه حل منطقي براي اين واقعيت موجود و همچنين درمان اين مشكل بيكاري دكترهاي داروساز، تغيير قوانيني است كه در حال حاضر در سطح كشور به مورد اجرا گذاشته شده‌اند.

اگر شرايط اصلاح نشود، 4سال ديگر يعني در سال 1390 بالغ بر 5هزار و 600 نفر و در سال 1400بالغ بر 14هزار و500فر دكتر داروساز بيكار و فاقد داروخانه خواهيم داشت!مطابق اين قانون در صورت فوت موسس‌داروخانه يا اينكه اگر موسس بازنشسته شود،‌ يا تمايل به ادامه كار نداشته باشد، خود يا خانواده وي مي‌توانند حق ادامه كار داروخانه را به ديگري واگذاركرده و در قبال آن ده‌ها ميليون تومان از خريدار اخذكنند.

يعني با فوت يك نفر داروساز يا عدم تمايل به ادامه كار وي يك محل خالي براي كار، جهت داروساز جوان بيكار و بي‌پول ايجاد نمي‌شود؛كه اين قسمت از قانون نيز حتما بايد حذف شود.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است