صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4287                                               
احداث كوره‌هاي برقي در شرايط فعلي صرفه اقتصادي ندارد
گزارش منبع
احداث كوره‌هاي برقي در شرايط فعلي صرفه اقتصادي ندارد عنوان
نويسنده
1386/08/20 تاريخ

رييس اتحاديه ذوب ‌فلزات تهران: مشكل تامين سوخت كمر ريخته‌گران را خم كرده است و احداث كوره‌هاي برقي در شرايط فعلي صرفه اقتصادي ندارد

خلاصه
بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

ريخته‌گران تهراني كه كارگاه‌هايشان تعطيل شده است به دليل پيش‌شرط‌هايي كه مسوولان استان تهران براي واگذاري زمين به آنها پيشنهاد كرده‌اند با گذشت چند سال هنوز نتوانسته‌اند زميني را در شهرك‌هاي صنعتي تهيه كنند و به كار خود ادامه دهند.
محمد جواديان ـ رييس اتحاديه ذوب فلزات تهران ـ گفت: در چند سال گذشته تعداد 100 كارگاه ذوب فلز در تهران تعطيل شد و قرار بود به حدود 70 مورد آنها در شهرك‌هاي صنعتي زمين واگذار شود كه مسوولان استان تهران اين امر را منوط به احداث كوره‌هاي القايي برقي كرده‌اند.

* با شرايط كنوني كوره‌هاي القايي به صرفه نيستند

او گفت: در حال حاضر اعلام شده كه در شهرك‌هاي صنعتي استان تهران زمين فقط به ريخته‌گراني واگذار مي‌شود كه از كوره‌هاي القايي استفاده كنند در حالي كه اين پيش‌شرط در شهرك‌هاي مجاور تابع استان سمنان و ساير استان‌ها وجود ندارد.
او گفت: هزينه سرمايه‌گذاري براي نصب كوره‌هاي القايي حدود 200 ميليون تومان است؛ علاوه بر آن هيچ تضميني هم وجود ندارد كه وزارت نيرو خود را متعهد به تامين برق اين كوره‌ها بداند و تازه پس از نصب كوره شش ماه طول مي‌كشد تا به اين كوره‌ها برق فشار قوي داده ‌شود و هزينه‌اي نزديك به 100 ميليون تومان هم بابت آن دريافت مي‌شود و پس از آن هم هزينه برق مصرفي كوره‌ها بسيار بالاست كه همين موضوع باعث شده است سرمايه‌گذاري بر روي كوره‌هاي القايي به‌صرفه نباشد.

جواديان اضافه كرد: البته بررسي‌هاي ما نشان مي‌دهد كه برخي از واردكنندگان اين كوره‌ها با اعمال نفوذ سعي دارند به هر طريق ممكن كوره‌هاي چيني را وارد ايران كرده و به فروش برسانند.

* مشكل تامين سوخت، كمر ريخته‌گران را شكسته است

رييس اتحاديه ذوب فلزات تهران با اشاره به اينكه بسياري از كارگاه‌هاي ريخته‌گري در حال حاضر تنها به اندازه يك سوم ظرفيت‌شان سوخت مازوت نفت سياه و گازوييل دريافت مي‌كنند، گفت: صاحبان كارگاه‌ها بايد چهار ماه دوندگي كنند تا براي مصرف سه ماهشان سوخت دريافت كنند و وقتي كه نياز خود را 30 هزار ليتر اعلام مي‌كنند حداكثر 12 هزار ليتر به آن‌ها تحويل داده مي‌شود؛ با اين وضعيت به تنها چيزي كه فكر نمي‌شود توليد است.

او با رد فروش سهميه كارخانه‌هاي ريخته‌گري در بازار قاچاق گفت: اگر ريخته‌گران سهميه خود را صرف توليد كنند درآمد بسيار بهتري دارند و براي آن‌ها صرف نمي‌كند كه سهميه‌شان را بفروشند، بلكه برعكس اين مطلب آن‌ها گازوييل را تا ليتري 100 تومان هم به صورت قاچاق خريداري مي‌كنند تا بتوانند سفارشاتشان را انجام دهند.

او تاكيد كرد: با توجه به اينكه اتحاديه از عملكرد اعضا اطلاع كافي دارد قادر است كه ميزان سهميه دقيق مصرفي آن‌ها را تعيين كند ولي متاسفانه در حال حاضر سهميه‌هايي كه داده مي‌شود بسيار پايين‌تر از نياز واقعي اعضاي ماست.

* اين صنعت مادر حمايت نمي‌شود

جواديان گفت: سالانه مقدار زيادي سنگ‌آهن به صورت خام و با قيمت‌هاي بسيار پايين از كشور خارج مي‌شود و با كيلويي بيش از 600 تومان به صورت آهن دوباره وارد كشور مي‌شود، در حالي كه با هزينه يك سال واردات آهن مي‌توان كاخانه ذوب‌ آهن تاسيس و منافع‌ آن را براي كشور نگه داشت.

او گفت: ريخته‌گران ما قادرند از هر نوع فلزي هر نوع قطعه‌اي را ايجاد كنند و در حال حاضر هم با وجود تمامي مشكلات، كشورهاي خارجي مثل آلمان، اتريش و سوئد و اخيرا هم كشور كوبا در زمينه قطعات آبياري و وسايل كشاورزي مشتريان ما هستند.

رييس اتحاديه ذوب فلزات تهران تصريح كرد: در همه جاي دنيا اين دولتمردان هستند كه پيگير رفع مشكلات صنعت‌گران هستند ولي متاسفانه در كشور ما همكاري‌هاي لازم با صنعت‌گران انجام نمي‌شود به عنوان مثال مجوزهاي صادر شده به وسيله اين اتحاديه از سوي بعضي سازمان‌ها و دواير دولتي پذيرفته نمي‌شود كه اين موضوع از جمله معضلات بزرگ ريخته‌گران است.

او گفت: مسوولان ابتدا بايد از اطلاق كلمه مزاحم به اين صنعت خودداري كنند و ريخته‌گري را صنعتي بدانند كه در جهت مصالح و منافع توليدي كشور به عنوان صنعت مادر نقش قابل ملاحظه‌اي دارد.

* صنف در شرايط سختي به حياتش ادامه مي‌دهد

رييس اتحاديه ذوب فلزات تهران ادامه داد: بسياري از ريخته‌گران كه كارگاه‌هايشان تعطيل و از گرفتن زمين در شهرك‌هاي صنعتي نااميد شده‌اند در حال حاضر مكان‌هايي را در سه چهار كيلومتري شهر اجاره كرده و به كار خود مشغولند و شهرداري هم مجبور به مدارا با آن‌هاست.

او تصريح كرد: اين افراد كه پروانه كسب هم ندارند مجبور شده‌اند براي جلوگيري از هدر رفتن سرمايه‌شان به صورت نيمه‌مخفي كار كنند، چون چاره ديگري ندارند.

جواديان در پايان به دست‌هاي پنهان و آشكاري كه مانع از رشد اين صنعت در كشور مي‌شود اشاره كرد و گفت: با متوسط اشتغال 10 نفر در هر كارگاه ذوب فلز، اين صنعت نقش زيادي در ايجاد اشتغال پايدار در كشور دارد ولي متاسفانه عده‌اي به دليل منافع شخصي‌شان سعي دارند به هر نحو ممكن اين صنعت را ضعيف كنند.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است