صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4807                                               
چالش‌هاي كارگري در معادن آفريقاي جنوبي
گزارش منبع
چالش‌هاي كارگري در معادن آفريقاي جنوبي عنوان
نويسنده
1386/10/05 تاريخ

آفريقاي‌جنوبي 15 سال پس از پايان دوران آپارتايد، قصد دارد تا سال 2010 به رشد اقتصادي شش درصد برسد در حالي‌ كه اين ميزان در سال گذشته پنج درصد بود.

خلاصه
روزنامه سرمايه مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

آفريقاي‌جنوبي  15 سال پس از پايان دوران آپارتايد، قصد دارد تا سال 2010 به رشد اقتصادي شش درصد برسد در حالي‌ كه اين ميزان در سال گذشته پنج درصد بود. همچنين طبق اين برنامه قرار است دولت تا سال 014ر2 ميزان بيكاري و فقر را در اين كشور به نصف برساند.   

اقتصاد كشور بر پايه استخراج معادن به ويژه معادن طلا و الماس قرار دارد و آفريقاي جنوبي‌، بزرگ‌ترين توليد‌كنندهء طلا در جهان است كه پارسال نزديك به 300 تن طلا توليد كرد اما بالا رفتن حجم تلفات انساني در معادن اكنون به يك چالش جدي براي دولت تبديل شده است.

دولت آفريقاي جنوبي به عنوان يكي از بزرگ‌ترين توليدكنندگان فلزات گران‌بها در دنيا قصد دارد ضمن تشديد سختگيري‌هاي خود دربارهء امنيت معادن، شركت‌هاي معدن‌كاري را كه در معادن آن‌ها به علت اهمال‌كاري حوادث منجر به مرگ‌ومير رخ مي‌دهد، مورد پيگرد قانوني قرار دهد. 

سال گذشته 199 معدن‌كار در حوادث مختلف معدن‌كاري در آفريقاي جنوبي كشته شدند كه از اين تعداد 40 نفر در معادن پلاتين جان خود را از دست دادند.

سانديل نوكسينا - مديركل دپارتمان انرژي و معدن‌كاري آفريقاي جنوبي - در اين باره مي‌گويد: فكر نمي‌كنم مالكان معادن توجه چنداني به امنيت معدن‌كاران داشته باشند، به همين دليل ضمن افزايش سختگيري‌ها، معادن فاقد امنيت را نيز تعطيل مي‌كنيم. او مي‌گويد: پيش از اين‌كه مسوولان متخلف مورد پيگرد قانوني قرار گيرند، اين شانس را به آن‌ها مي‌دهيم تا با اصلاح اقدامات خود امنيت معدن‌كاران را تضمين كنند; ضمن اين‌كه در حال تقويت معيارهاي نظارتي خود هستيم.   

نوكسينا با اشاره به امضاي توافق‌نامه‌اي ميان وزارت معدن‌كاري و دپارتمان دادگستري آفريقاي جنوبي در خصوص هماهنگي براي پيگيري حوادث معدن‌كاري مي‌گويد البته هنوز هيچ مالك معدني به خاطر انجام تخلف شناسايي نشده است.   

افزايش حوادث معدن‌كاري در آفريقاي جنوبي طي ماه‌هاي اخير موجب شد دولت اين كشور مجبور به تعطيل كردن تعدادي از معادن شود.

در همين حال مديركل دپارتمان انرژي و معدن‌كاري آفريقاي جنوبي از قصد اتحاديه ملي معدن‌كاران مبني بر انجام اعتصاب 300 هزارنفري براي اعتراض به آن‌چه كه آن‌ها آن را قتل و عام در معادن نام‌گذاري كرده‌اند، حمايت كرده است.   

وقوع حوادث معدن‌كاري علاوه بر خسارات جاني باعث ركورد ميزان سرمايه‌گذاري در بخش معادن اين كشور و توسعهء طرح‌هاي معدني نيز شده است. تاكنون در سال جاري بيش از 150 نفر از معدن‌كاران آفريقاي جنوبي در حوادث مختلف جان خود را از دست داده‌اند و به همين دليل اتحاديه ملي معدن‌كاران، دولت آفريقاي جنوبي را براي تحت پيگرد قرار دادن ركت‌هاي معدن‌كاري متخلف به شدت تحت فشار قرار داده است.   

همچنين از زماني كه تابو امبكي - رييس‌جمهور آفريقاي جنوبي - دستور بازرسي از كليه معادن اين كشور را صادر كرده، چندين توليدكنندهء بزرگ مواد معدني در اين كشور مجبور شده‌اند فعاليت‌هاي خود را به طور موقت متوقف كنند كه اين امر روي ميزان توليد آن‌ها تاثير منفي گذاشته است.   

رييس‌جمهور آفريقاي جنوبي  اخيرا دستور بازرسي از تمامي معادن اين كشور را بعد از آن صادر كرد كه ماه گذشته 200ر3 معدن‌كار به مدت 24 ساعت، 2/2 كيلومتر زيرزمين در معدن طلاي  Elandsrand  متعلق به شركت ‌هارموني به دام افتادند. دو شركت معدن‌كاري فعال در آفريقاي جنوبي  - Anglogold Ashanti  و  Exxaro Resources -  گزارش‌هايي را دربارهء وقوع حوادث منجر به مرگ در حين فعاليت‌هاي معدن‌كاري منتشر كرده‌اند.   

اين گزارش‌ها در شرايطي منشتر شدند كه اين روزها ميزان مرگ و مير در معادن آفريقاي جنوبي به شدت افزايش يافته و توجه مسوولان نيز روي اين امر متمركز شده است. بنا به اعلام اتحاديه ملي معدن‌كاران، در حادثهء اول يك معدن‌كار در معدن  Tautona  متعلق به شركت  AngloGold Ashanti  در شرق ژوهانسبورگ به علت ريزش صخره جان سپرد.   

همچنين بنا به اعلام اتحاديه يك معدن‌كار نيز در حين فعاليت در معدن  Groote Geluk  واقع در استان  Limpopo  متعلق به شركت  Exxaro Resources  كه بزرگ‌ترين معدن زغال‌سنگ در آفريقاي جنوبي محسوب مي‌شود به علتي ريزش كشته شد.

اين معدن‌كار دومين عضو اتحاديه بود كه در سال جاري جان خود را از دست داد، به همين دليل اتحاديه قصد دارد با ارايه درخواستي به مسوول بازرسي از معادن آفريقاي جنوبي خواستار توقف توليد در اين معدن شود تا زماني كه تحقيقاتي كامل در خصوص علت مرگ اين كارگر كشف شود.   

اتحاديه قصد برنامه‌ريزي يك اعتصاب سراسري را دارد تا توجه همه را به سوي اهميت وجود امنيت در معادن جلب كند، در شرايطي كه از ابتداي سال جاري تاكنون حدود 150 نفر در معادن آفريقاي جنوبي به علل گوناگون جان خود را از دست داده‌اند.   

همچنين شركت  Gold Fields  دومين شركت بزرگ توليدكنندهء طلا در قارهء آفريقا يكي از بخش‌هاي معدن طلاي  Kloof  را در آفريقاي جنوبي بعد از اين‌كه بر اثر انفجار دو نفر در آن جا كشته و دو نفر ديگر نيز مجروح شدند بست. اين شركت در اين باره اعلام كرد كه اين چهار نفر قسمتي از يك تيم 10 نفره بودند كه حدود سه هزار متر پايين‌تر از سطح زمين مشغول فعاليت استخراج و حفاري بودند كه انفجاري رخ داد.   

ديگر معدن‌كاران حاضر در صحنهء انفجار موفق شدند صداي آژير هشدار را افزايش دهند و بلافاصله يك گروه نجات به ناحيه موردنظر فرستاده شد و دو فرد آسيب‌ديده به بيمارستان منتقل شدند. شركت عنوان كرد كه علت اين حادثه در دست بررسي قرار دارد و دپارتمان معدن‌كاري و انرژي آفريقاي جنوبي و اتحاديهء ملي معدن‌كاران نيز در جريان وقوع اين حادثه قرار گرفته‌اند.

هرچند ترنس گودليس - قائم‌مقام شركت - در خصوص اين حادثه مي‌گويد: «من از اين حادثه شوك‌زده شده‌ام و به خانواده قربانياني فكر مي‌كنم كه در اين حادثه كشته و مجروح شدند.» اطمينان مي‌دهم كه در اين زمينه تحقيقات كاملي انجام شود و نكتكي فعاليت‌ها در اين بخش از معدن متوقف مي‌شوند، همچنين امنيت كارگران همواره در اولويت اول ما قرار دارد.   

اين در حالي است كه روساي برخي شركت‌ها  با ديدگاه برخي گروه‌ها كه مي‌گويند آفريقا براي فعاليت‌هاي معدن‌كاري مناسب نبوده و خطرات زيادي را به همراه دارد، موافق نيستند.   

رييس شركت ريوتينتو يكي از اين افراد است. او با اشاره به سابقه چندين دهه فعاليت معدن‌كاري ريوتينتو در آفريقاي جنوبي مي‌گويد: «ريوتينتو در اين كشور از سابقه محلي مناسبي برخوردار بوده توانسته خدمات مناسبي را نيز در زمينهء توسعه پايدار و رشد اجتماعي به آفريقاي جنوبي ارايه دهد.

گروه ريوتينتو در حال حاضر درگير تعاملاتي براي گسترش حوزهء اختيارات خود در شركت‌هاي  Richards Bay Minerals  و  Palabora Mining  است كه مالك به ترتيب 50 و 57 درصد از سهام آن‌هاست.

علاوه بر اين ريوتينتو‌ به دنبال كسب مسووليت مهندسي و تجاري در طرح بالقوه زغال‌سنگ چاپودي در ليمپوپو است و زماني كه موفق به سرمايه‌گذاري در شركت توليدكنندهء آلومينيوم، يعني شركت آلكان شد، اعلام كرد كه طرح ذوب كوئگا را نيز به دست خواهد آورد.   

چندي پيش شايع شده بود كه ريوتينتو در مزايده براي كسب معدن تاريخي الماس كولينان متعلق به شركت  De Beers  شركت كرده است. آلبانيز مي‌گويد: «ما در زمينهء تجارت الماس از قلمروي جهاني برخورداريم و مترصد فرصت براي سرمايه‌گذراي در هر طرح و موقعيت بالقوه‌اي هستيم اما عموما در جست‌وجوي طرح‌هايي مي‌رويم كه متناسب با ظرفيت وسيع ريوتينتو باشند.»

اين فعال صنعتي مي‌گويد: «با آن‌كه بازارهاي اروپا، آمريكا و ژاپن از رشد خوبي برخوردارند، با رونق گرفتن زندگي سطح بالاي چيني‌ها طبقهء جديدي از مصرف‌كنندگان در حال شكل گرفتن است.»   

مديرعامل ريوتينتو مي‌افزايد: «كشف معادن جديد الماس با توجه به رشد تقاضا براي آن و افزايش عرضهء دشوارتر مي‌شود و انتظار نداريم كه عرضه اين فلز پاسخگوي رشد تقاضا باشد. به همين دليل گروه به تلاش‌هاي خود براي اكتشاف منابع جديد الماس ادامه مي‌دهد.»
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است