صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 10748                                               
تصويب سند استراتژي توسعه صادرات غيرنفتي‌
گزارش منبع
تصويب سند استراتژي توسعه صادرات غيرنفتي‌ عنوان
نويسنده
1386/11/23 تاريخ

با تصويب نهايي سند استراتژي توسعه صادرات غيرنفتي كشور در دولت، اين سند در مرحله نخست مبناي عمل قرار مي‌گيرد و در ادامه كار با رعايت ملاحظات به طور طبيعي تغييرات خود را پشت‌سر مي‌گذارد.

خلاصه
روزنامه جهان صنعت 23/11/86 مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

با تصويب نهايي سند استراتژي توسعه صادرات غيرنفتي كشور در دولت كه چندي پيش مراحل تدوين آن در سازمان توسعه تجارت به پايان رسيد. اين سند در مرحله نخست مبناي عمل قرار مي‌گيرد و در ادامه كار با رعايت ملاحظات به طور طبيعي تغييرات خود را پشت‌سر مي‌گذارد.

تدوين استراتژي صادرات در فلسفه وجودي فرآيند و تصويري از وضع مطلوب كشور در انتهاي افق برنامه توسعه اقتصادي كشور است، هرچند نبايد اين موضوع را از خاطر برد كه تدوين استراتژي ملي صادرات امر پيچيده‌اي است كه در طول زمان نيازمند اصلاح و تكميل بوده و ممكن است به كلي دستخوش تحول شود.

در حالي كه رفع موانع دست‌و‌پاگير از هدف‌هاي عمده تدوين سند استراتژي توسعه صادرات محسوب مي‌شود، اجرايي شدن آن موجب هماهنگي ميان دستگاه‌هاي مسوول مي‌شود.

انجام مطالعات مختلف بر مبناي مستندات برنامه‌هاي توسعه صادرات كشور از جمله سند چشم‌انداز 20 ساله، برنامه‌هاي توسعه اقتصادي، گزارشات متعدد كارشناسي و تحليل روند صادرات غيرنفتي و متغيرهاي حاكم بر آن و مصاحبه با خبرگان حوزه صادرات غيرنفتي و يافته‌هاي كارگاه‌هاي هم‌انديشي با كارشناسان و دستگاه‌هاي متولي صادرات كشور از راهبردهايي است كه در تدوين سند استراتژي توسعه صادرات غيرنفتي مورد توجه قرار گرفته است.

  • ماموريت دولت

تعريف رسالت يا ماموريت اصلي دولت به عنوان مجري برنامه و متعاقب آن ماموريت هريك از دستگاه‌هاي مرتبط با موضوع صادرات غيرنفتي به طور جداگانه از محورهاي اصلي در تهيه سند استراتژي توسعه صادرات كشور است.

اين نكته را بايد يادآور شد كه تدوين استراتژي در سطح بنگاه (كسب‌وكار) جزو ماموريت‌هاي اساسي و بنيادي مديريت بنگاه‌هاست و سازمان‌هاي مرتبط در حوزه صادرات ساير كشورها در زمينه تدوين استراتژي بنگاه‌ها براي صادرات به طور عمده كمك‌هاي فني ارايه مي‌دهند در حالي كه اين مهم جزو ماموريت‌هاي بنگاه است.

  • تاكيدات سند

حمايت همه‌جانبه از توليدات صادرات محور و حداكثر استفاده از توان توليدي و صادراتي بنگاه‌هاي كوچك و متوسط، برخورداري از زيرساخت‌هاي تسهيل‌كننده صادرات غيرنفتي، بهره‌مندي از ارگان‌هاي توانمند و سازمان‌يافته متولي صادرات، توسعه تجارت الكترونيك، استمرار و توسعه فعاليت‌هاي مقررات‌زدايي از محورهاي مورد تاكيد در تدوين سند استراتژي صادرات كشور است.

از ديگر موضوعات مهمي كه در اين سند بر ضرورت توجه به آن تصريح شده، تقويت ساختار و شبكه‌هاي حمل‌ ونقل ارتباطات، تجديدنظر در اهداف مناطق آزاد، گسترش مشاركت دستگاه سياست خارجي كشور در زمينه صادرات غيرنفتي، گسترش فرهنگ صادراتي، توسعه خدمات بانكي و بيمه‌اي صادرات محور، كاهش ريسك صادرات غيرنفتي، تنوع بخشي بازارهاي هدف، تنوع‌سازي تركيب كالاها و خدمات صادراتي است.

تثبيت قوانين و مقررات صادراتي با محوريت برنامه چهارم، استفاده از اهرم موافقتنامه‌هاي دوجانبه يا بلوك‌بندي تجاري، برخورداري از مشاركت بخش خصوصي توانمند و افزايش مشاركت آن در تصميم‌سازي صادراتي، توانمندسازي صادركنندگان و تشكل‌هاي صادراتي و تسريع در واگذاري واحدهاي صادراتي بزرگ دولتي به بخش خصوصي در تدوين سند استراتژي كشور لحاظ شده است.

در تدوين استراتژي توسعه صادرات غيرنفتي بر گسترش رقابت پذيري محصولات، هدفمندكردن يارانه‌ها و جوايز صادراتي، تقويت و توسعه نظام اطلاع‌رساني تجاري، توسعه مشتري‌مداري و شناخت نياز بازارهاي هدف، گسترش فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه و استمرار تلاش براي پيوستن به سازمان جهاني تجارت تاكيد شده است.

  • راهبردهاي سند استراتژي

به طور قطع، با توجه به روندهاي متغير سياسي و اقتصادي كشور و جهان كه موجب شكل‌گيري تهديدهاي جديد براي صادرات غيرنفتي شده، ارايه راهبردهاي اساسي در توسعه صادرات غيرنفتي نقش مهمي را ايفا مي‌كند.

افزايش فشارهاي غرب در خصوص تحريم، تثبيت نرخ ارز و برخورداري از نرخ تورم دو رقمي بستر نامطمئني را براي صادرات غيرنفتي در سه سال آينده به همراه خواهد داشت و از سويي ديگر به ثمر رسيدن سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده در بخش نفت و صنعت و افزايش انرژي در جهان فرصت‌هاي مناسبي را براي توليد در كشور فراهم كرده است.

تداوم قيمت‌هاي بالا براي نفت خام صادراتي در كشور، رشد بطي نرخ تورم جهاني، رشد مستمر كشورهاي چين و هند و حضور آنها در بازارهاي جهاني، افزايش سهم كشورهاي جنوب غربي آسيا در تجارت جهاني و فزوني رشد تجارت از توليد در جهان از ديگر پيامدهاي پيش‌رو محسوب مي‌شود.

جمهوري اسلامي ايران قادراست با اتكا به توليدات صادرات‌محور و توجه به صادرات غيرنفتي به عنوان محرك اصلي كشور در ايجاد رشدي پايدار، گسترش فرصت‌هاي شغلي و محو فقر يكي از پنج كشور داراي بالاترين رشد صادرات در بين كشورهاي منطقه (خاورميانه و شمال آفريقا) باقي بماند.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است